| Dip0dip a întrebat:

Hei TPU, am 15 ani, 1.68 cm si 63 de kilograme.cat ar trebui sa slabesc?! daca sar coarda, in serii de cate 300 de sarituri de zi,in cat timp s-ar vedea cu ochiul liber ceva rezultate?! ajutati-ma, va rog.chiar sunt disperata....as vrea sa slabesc,macar putin, pana incepe scoala sad

6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 60 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 3 kg peste greutatea IDEALĂ, aşa că, poţi să slăbeşti 3 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală/aerobic, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Toate cele bune.

| Axys a răspuns:

Nu vad de ce sa iti faci griji ai o inaltime desul de buna si o greutate potrivita

| Axys a răspuns:

Ori daca nu incerca la o sala sau uitate pe youtube exercitii fizice pentru picioare ca gasesti cu siguranta

| CreaţaWsz a răspuns:

La varsta ta esti aproape bine ca esti si inalta. Cu burta cred ca ai probleme (mananca mai putin si de cat mai putine ori pe zi) dar daca vrei neaparat sa slabesti nu da jos mai mult de 5-7 kg. Nu trebuie sa sari coarda, doar fa sport (de orice fel) si mananca mai putin. Pana la inceperea scolii o sa slabesti 3-4 kg, depinde de organism.

| Dip0dip explică (pentru CreaţaWsz):

Tocmai ca nu am probleme cu burta..de abdomen sunt mutumita..de picioare ma 'ingrijorez'... vreau sa am si eu pulpe si glezne frumoase ca toate fetele :

| Axys a răspuns (pentru Dip0dip):

Atunci mergi in fiecare zi cu bicicleta happy eu asa fac sa vezi dupa aia ce picoare frumoase o sa ai