| Dip0dip a întrebat:

Hei TPU, am 15 ani, 1.68 cm si 63 de kilograme.cat ar trebui sa slabesc?! daca sar coarda, in serii de cate 300 de sarituri de zi, in cat timp s-ar vedea cu ochiul liber ceva rezultate?! ajutati-ma, va rog.chiar sunt disperata....as vrea sa slabesc, macar putin, pana incepe scoala sad sad

9 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 60 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 3 kg peste greutatea IDEALĂ, aşa că, poţi să slăbeşti 3 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală/aerobic, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Toate cele bune.

| vocea a răspuns:

Salut dip, daca vrei sa slabesti este foarte, sportul este cea mai buna varianta, daca ai vointa sa slabesti si faci miscare atunci rezultatul va veni foarte repede, sa stii ca nu numarul conteaza sau serile conteaza sa le faci cant sa simti ca ai obosit si muschii te ard, plus ca poti folosi flotarile pentru a dezvolta muschii, astefle si slabesti si te dezvolti, din punctul meu de vedere nu trebuie sa slabesti de loc ai 15 ani si esti in crestere, si 63 de kg nu e mult pentru vasta si inaltimea ta

| Cosmin86 a răspuns (pentru vocea):

Nu poti sa dezvolti muschii si sa slabesti in acelasi timp, e ceva cunoscut de mult timp.

p.s. : flotarile nu sunt foarte eficiente, sunt bune de incalzire

| vocea a răspuns (pentru Cosmin86):

Cosmine, daca esti supraponderal evident ca nu poti dar baitul acesta este foarte ok, iar flotarile sunt cele mai bune nu doar ca incalzire, iti formeaza bratul, pe toate parrtile plus iri intareste bieptul si il dezvolta, fiindca sunt foarte multe tipuri de flotari, plus ca iti dau multa forta daca sunt facute zilnic si nu numarul conteaza si cum le faci iar la varsta lui de 15 ani si la greutatea sa o sa se dezvolte foarte bine numai daca face asta, garantez nu vorbesc in punga stiu exact ce spun daca nu stiam nu ma bagam

| Cosmin86 a răspuns (pentru vocea):

" iti dau multa forta daca sunt facute zilnic", iti dau rezistenta.

Forta se face cu antrenamente cu pauze mari.

Spre exemplu cand faci forta, lucrezi pieptul O DATA pe saptamana, apoi 6 zile odihna, sa creasca si sa se intareasca.

La flotari problema e ca lucrezi mereu cu aceeasi greutate.

p.s. : termina cu "zilnic", asta e o greseala tipica de incepatori, muschii se dezvolta in zilele de pauza.

Si uiti ca mai are si alte grupe ( spate, biceps, umeri, etc.), nu ajung doar flotari.

| vocea a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu ai inteles nimic cosmine, este cel mai bine pentru el sa lucreze cu propria greutate, gandeste-te daca stai cu picioarele pe ceva inalt sa zicem in pat si faci sa zicem cate repatari poti tu cu propria greutate pana incepe ca muschiul sa te arda, sa zicem 60 de kg apasate pe brate a cate 10 flotari, dintr-o data vine 600 de kg nu este suficeint pentru inceput?, avand in vedere ca orgasimul se va obisnui sa faca aceste flotari adaugand tot mai multe si la un momedat vei face tot mai multe si mai multe cu aceasta greutate de la 10 vei face 50 de flotari, 50 ori 60, 3000 de kg in brate, asa se va dezolvota propriul oraganism intr-un mod sigur si forta vei avea din ce in ce mai multa, deci dac lucrezi cu aceeasi greutate dar avand in vedere ca o sa faci din ce in ce mai multe acea greutate se mareste constant, poate daca esti la sala ai nevoie de o pauza dar flotarile nu implica asta le poti face mereu fara probleme cum spuneai si tu, pentru incalzire deci nu afecteaza muschiul din contra,

| Cosmin86 a răspuns (pentru vocea):

Vezi asta :
http://www.getfit.ro/......serie.html

1. Forta- 2-6 repetari
2. Maximizarea masei musculare 6-10 repetari
3. Rezistenta 12-15 repetari si peste

Mai multe flotari NU inseamna mai multa forta, inseamna rezistenta mai mare.

Maresti numarul de repetari = maresti rezistenta
Maresti greutatea folosita = maresti forta

Cand nu fac sala si fac street workout, fac asa :

1 zi / saptamana de tractiuni ( luni )
1 zi de flotari ( joi de preferat )
1 zi de picioare vineri

Cam asa antrenez eu forta, 3 zile / saptamana, grupe diferite.

Acum la flotari pot asa :

- 3 flotari intr-o mana la 90 kg + 25 kg in spate
- 7 flotari la paralele ( tot corpul in aer ) + 30 kg legate de mine

Astea sunt recordurile mele. Urmeaza sa fac flotari intr-o mana cu 30 sau 35 kg in spate.

| ElenaSA a răspuns:

Sportul in exces poate fi daunator. Am o prietena care si-a nenerocit un picior din cauza alergatului intens. Daca mai dai vreo 4 kg jos ar fi ok pentru varsta ta. Renunta la dulciuri, nu manca seara, fa sport-dar nu care sa te epuizeze, dar fa in fiecare zi.

| Kadze a răspuns:

Heii. Nu poti slabi asa rapid. sincer... dar, trebuie sa ai o mancare sanatoasa, mananca fructe, legume si evita grasimile. Alearga cat mai mult, du-te cu bicicleta, fa multe exercitii..cam asta e.