| lorena986 a întrebat:

Am 16 ani si 1.60 m, mama are 1.69 m iar tata 1.80 m, ce as putea face ca sa ajung măcar cât mama?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Doar sa speri. Exercitii fizice eventual dar sansele sunt minime in ambele cazuri.Inca esti in procesul de crestere.

| cristimihailov a răspuns:

Buna,

In locul tau as merge de urgenta la medicul endocrinolog si sa il intreb/sa ii cer un tratament cu hormoni de crestere.

Daca nu te grabesti, s-ar putea sa nu mai poti sa faci nici un tratament cu hormoni somatotropi deoarece esti in proces de maturizare sexuala. In acel moment, datorita productiei de hormoni sexuali, incep sa se inchida mugurii de crestere ai oaselor si cam asta este.

Odata ce acei muguri sunt pe cale sa se inchida, este foarte riscant sa faci tratament, deoarece mugurii neinchisi ar putea sa creasca fortat si sa te dezvolti anormal (gen unele coaste mai mari, o mana mai lunga, etc)

Asa ca mergi de urgenta la medicul endocrinolog, sa iti faca niste teste, eventual radiografii la anumite oase si sa vada daca poate sa iti ofere vreun tratament de crestere osoasa.

Raspunsurile de facut sport mai mult, miscat in aer liber, etc, sunt puerile in acest moment. Daca ai fi fost "normala" din punct de vedere al profilului hormonal, poate nu ar fi trebuit sa fii in aceasta situatie.

| Starrsii a răspuns:

Încearcă să faci sport, oricum eşti în creștere cine ştie poate în următorii ani vei avea înălțimea tatălui tău. De exemplu eu am 14 ani şi 1.66m ai mei nu sunt înalţi (mama 1.63m, tata 1.70-1.75) nu am făcut nici un fel de sport. Nu te speria că nu vei mai creşte probabil că o să ajungi undeva 1.65 - 1.70 în următorii ani.