| Alex00990 a întrebat:

Am 17 ani si de vreo cativa ani imi doresc sa ma mut in SUA in viitor. Imi place marketing-ul, psihologia si in general tot ce tine de mintea omului si sociologie. M-am gandit ca la facultate sa merg cu programul "Work and Travel" si sa imi fac o idee despre ce inseamna America. Cu engleza nu am probleme. Vreau sa imi expuneti argumente PRO si CONTRA.
Multumesc pentru timpul acordat!
PS: Scuze pentru categorie.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Hotaraste-te, vrei viza de "student" sau viza de "work si travel"?
Sunt 2 vize diferite, care nu se pot acorda in acelasi timp.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Work and travel dupa cum ii spune si numele nu are nicio legatura cu facultatea. Daca insa iti permiti costul de 40-60.000 dolari pe an pentru a face o facultate in SUA experienta nu poate fi decat una pozitiva.

| Rd79 a răspuns (pentru suntserios):

Nu trebuie 40-60K pe an. Sunt tot felul de programe de schimb de experienta, si sunt si facultati cu costuri relativ mici (10K pe an).

| suntserios a răspuns (pentru Rd79):

Schimb de experienta nu inseamna facultate facuta in state.
La aia 10k pe an la facultate cu cost relativ mic nu are nevoie de cazare, mancare, facturi, haine, transport?

| Rd79 a răspuns (pentru suntserios):

Ba da, in functie de locatie, etc. te mai costa inca sa zicem 10K pe an. Uneori e posibil (maybe) sa obti tot felul de burse si alte chestii care sa mai reduca costurile.

| suntserios a răspuns (pentru Rd79):

Eu ma indoiesc ca te descurci xu 10k an in US. Adica 800dolari pe luna.

| Rd79 a răspuns (pentru suntserios):

Daca te duci intr-un oras mare, in mod sigur nu. Dar daca te duci la un community college undeva unde nu e California, se poate.

| Rd79 a răspuns:

Eu sunt american, am stat in America peste 10 ani, e super ok sa te duci acolo. Nu exista argumente contra, ar fi o experienta de viata buna. Cu mutatul definitiv nu e asa usor, singura solutie usoara e sa castigi loteria vizelor sau sa te casatoresti cu un american. Mai sunt si alte metode, dar destul de grele.