| RebekaRebi a întrebat:

Hei TPU, am cred că am o problemă, părinții mei nu mă lasă să ies afară singură (am 15 ani) și efectiv eu vreau să ies pentru că văd că toți ies la vârsta mea sau chiar și mai mici de vârsta mea, plus că eu am și o problemă din trecut(am primit cam mult bully în gimnaziu) și acum vreau să lucrez eu cu mine să nu-mi mai fie teamă de a fi criticată dar părinții mei de fiecare dată nu vor să mă lase pentru că ori e corona-Virus ori că le e frică și eu am început să mă introvertesc pe zi ce trece și nu știu cum să îi conving să mă lase și pe mine ca pe alți copii să ies afară cu prietenii. Deci câteodată îmi vine să renunț dar nu-i ok să te dai bătut deci aș dori un sfat dacă se poate, mulțumesc anticipat.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| ilovemonkey a răspuns:

Buna! Si eu sunt fix in aceeași situatie ca și tine doar ca am 16 ani. Sfatul meu este sa încerci sa comunici mai mult cu mama ta și sa afli de ce are acest comportament față de tine, poate nu are încredere in tine sau este prea protectivă de teama sa nu ti se întâmple ceva rau. Ea ar trebui sa știe ca atâta timp cât stai in casa și nu socializezi cu nimeni nu ai cum sa te dezvolți, sa te maturizezi etc. Am prietene (poate e mult spus prietene, cunoștințe sa zicem) care la 14-15 le lasa părinții noaptea la club, la petreceri, sa rămână la prietene sa doarmă sau chiar in vacante, iar eu văzând toate astea am căzut intr-o mica depresie ( episod depresiv mai bine zis) și mi-a fost foarte greu sa îmi revin. De aceea sfatul meu e sa vorbesti cu mama ta cât mai curând despre asta și sa o convingi ca ești destul de mare și matura sa îți porți singura de grija, sa ieși singura sau cu prietene și de ce nu și un iubit. Cu cât vei sta mai mult in casa cu atât îți va fi mai greu sa te integrezi și sa îți faci prieteni după aceea. Pe social media poți lega prietenii, dar crede-ma nu e același lucru ca face to face, mulți nu sunt ceea ce par (asta se poate întâmpla și in realitate nu doar pe net). Se zice ca adolescenta e cea mai frumoasa perioada din viața și ca trebuie trăită la maxim, dar noi ăștia cu parinti stricți ce facem? Stam in casa și ne pierdem timpul pe social media și cu scoala online de un an încoace.

Poate nu sunt cea mai buna la dat sfaturi, dar am simțit nevoia sa îți scriu asta chiar dacă nu te cunosc. Eu din păcate nu am reușit sa o conving, dar pana la vara poate reusesc?
Nu te da bătută și o sa reusesti tot ce îți propui, capul sus! Te pup!

| RebekaRebi explică (pentru ilovemonkey):

Foarte încurajator răspunsul tău, și ce crezi chiar m-a ajutat mersi super mult, tpp

1 răspuns: