| anonim_4396 a întrebat:

Am loat o decizie in ceea ce priveste scoala, m-am hotarat sa raman repetent! Insa notele pe care le am sunt ceva cam prea mari si e nevoie de note de unu ca sa raman repetent sad.Si din toate materiile pe care le am cel mai prost stau la matematica, apoi la chimie, apoi am o medie de 8 la romana...mda.La chimie am doar o singura nota si anume 8, saptamana aceasta v-oi da un test si ma gandesc sa nu scriu nimic incat sa iau 1, dar nu ar fi de ajuns caci 8 si 1 imi dau media 4.50 adica 5 ceea ce ar insemna ca ar trebuisa mai iau o nota in oral, de obicei pe nestiutul la tabla pune nota 3 profa mea iar media ar fi 4, daca as lua nota asta la tabla.
Si cred ca va intrebati de ce as vrea sa raman repetent, adica multi se chinuie sa NU ramana repetenti...mda.
1.Nu ma simt pregatit sa dau examenul(trebuia spusa si asta...)
2.Nesuferiti mei colegi pe care ii urasc din toata inima(bine nu pe toti)vor sa mearga toti la acelasi liceu, insa nu au medii prea bune cu totii, ceea ce ar insemna o umilinta ce ar continuua si la liceu(deja e de ajuns cat de enervanti pot fi la scoala)pentru ca si eu vreau sa merg la acelasi liceu...
3.Anul acesta mi s-a schimbat profesoara de romana, si evident aceasta are un mod diferit de a preda, insa la anul am inteles ca aceasta se va reintoarce.
4.Ar fi o buna oportunitate de a ma pregati la materiile pentru examen(mate si ro).
5.As cunoaste oamenii noi, in fata carora as putea fi tratat diferit(in clasa asta de ex daca cineva se batge eu sunt singuru'care incearca sa opreasca battaia sau conflictul, iar toti s-ar pe mine ca de ce nu i-am lasat sa isi rupa capu straight face )
6.As avea sansa sa imi maresc media, avand in vedere ca as stii deja ce mi se v-a preda.

Si TPU, ce pareri aveti? Ar mai fi de adaugat faptul ca la matematica imi iese media 5 pana acum dar aicea vreau sa fac progrese.Asa ca la chimie vreau sa renunt.Si ar mai fii ceva, daca pana la finalul anului imi iese media anuala sa zicem 4 cu 5 adica 4, 50 eu trec clasa sau raman repetent?

17 răspunsuri:
| elenutza27 a răspuns:

Daca pici la acelasi liceu cu ei, nu este neaparat sa fi si in clasa cu ei.Depinde de liceu.Sau vezi al ce licee vor ei sa dea si tu scrie unul pe care nu l-a scris nimeni.Si in plus, dupa cum stim cu totii, elevii se comporta destul de urat cu cei care vin in clasa lor datorita repetentiei.

| BiancaStoran a răspuns:

Hmm...Nu mai bine te-ai pune tu sa inveti mai bine ca ei si sa mergi la un alt liceu,mai bun decat al lor? Eu zic ca repetentia nu e buna, din aceasta cauza vei merge la un liceu mai prost, iar apoi vei ajunge la o facultate mai rea, asa ca, dragule eu iti spun sa te pui pe invatat! Doar nu vrei sa ajungi vanzator la KFC!

| anonim_4396 explică (pentru BiancaStoran):

Pai daca raman repetent imi afecteaza media? cu ce? si mie imi este foarte greu sa inteleg la romana ceva acu pentru ca profesoara asta are un mod diferit de a preda, eu unul nu inteleg ce preda...

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Http://www.youtube.com/watch?v=FgKfcTdY9wE
si da la 4:28

| Pufoshenia a răspuns:

Buna.Nu mai bine inveti si din semestrul 2 te muti la alt liceu in loc sa ramai repetent? Nu e bine daca ramai repetent.Mai rezista si apoi te poti muta imediat e gata si semstrul 1. Bafta

| Cataliciiii a răspuns:

Mai bine inveti ca asa na sa ajungi nimic in viata

| anonim_4396 explică (pentru Cataliciiii):

Eu continui sa invat, nu am spus ca daca raman repetent nu mai invat, pot sa raman la chimie intentionat si la celelalte sa imi vad de drum, dar asta nu inseamna ca nu mai invat la chimie sau mai stiu eu la ce.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba despre situatia pe care o traversezi si decizia ta. Vrem sa te ajutam sa-ti fie bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| DinGri77 a răspuns:

Nu stiu daca e bine sa te ajut in privinta asta, dar hai sa zicem...
Daca ramai cu situatia neincheiata la o materie din lipsa de note atunci se considera corigenta, apoi in toamna nu te prezinti si gata esti repetent. Lipseste si tu la orele cu lucrari si la teze si esti rezolvat.

| anonim_4396 explică (pentru DinGri77):

Nu imi sta in fire sa chiulesc de la ore, dar ar fi o varianta happy nu, nu, prefer sa ma fac de cacao decat sa chiulesc.

| iKivy a răspuns:

NU renunta asa usor ma, oricine poate de 10 big grin doar ca trebuie sa vrei, analizeaza situatia, ce te trage pe tine in jos, ce ocupatii ai in afara de a invata, trage o linie, stabileste-ti niste principii si o sa iasa! Bafta!

| maddymadutza a răspuns:

Poti incerca sa nu scrii nimic la test, iar daca iti iese media anuala 4, 50 treci si dai examenul de Evaluare Nationala! In locul tau nu as face asa ceva, as incerca sa dovedesc ca sunt mai bun decat ei!

| anonim_4396 explică (pentru maddymadutza):

Eu unn vreau sa mai am deaface cu ei, si as fi si mai bun daca as intelege materia.Plus ce zice ala din video la 4:28 adica nu inseamna nimic rau in afara daca ramai corijent, mai ales daca o faci ca sa intelegi mai bine materia...zic si eu...Si scuze pentru greselile de scriere din intrebare.

| maddymadutza a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta este treaba ta daca nu mai vrei sa ai de a face cu ei, dar mai bine ai incercat sa dovedesti ca esti mai bun decat ei si lasa.i pe ei sa se duca la acel liceu si du.te tu la altul, asa arati ca esti mai bun decat ei!

| cristyyy a răspuns:

Draga Rafinayo, nu inteleg cum poti avea media 8 la romana. Cred ca ai sanse mari sa ramai repetent, de fapt, iti recomand sa faci din nou scoala primara, ca asa poate ai invata sa scrii corect. Textul tau pare al unui analfabet. Cateva sfaturi:
Am LUAT, nu am loat; saptamana aceasta v-oi da un test, Se scrie VOI; umilinta ce ar continuua, CONTINUA; As cunoaste oamenii noi, OAMENI; toti s-ar pe mine, SAR!; mi se v-a preda, VA!; dar aicea, AICI; Si ar mai fii, ar mai FI!;

Asa ca multa bafta, cu un asa text ai sanse maxime sa ramai repetentwinking!

| anonim_4396 explică (pentru cristyyy):

Daca te uitai mai sus vedeai ca mi-am cerut scuze pentru scris, in primul rand scriam in graba si in al doilea rand nu e la fel sa scrii de mana ca si la tastatura straight face.Si bine ca nu am pus eu o virgula sau o linie sau ca am mancat o litera ti-am spus, nu am avut timp sa imi corectez greselile straight face credeam ca acest lucru la inteles aproape toata lumea, dar mai sunt si excepti straight face

| canapeamasina a răspuns:

Salut si eu trebuia sa trec in clasa a 8 a dar am ramas imi pare rau dar asta e viata trebuie sa lupt nu e sf lumi happy imi pare rau de colegi nici eu nu suport majoritatea dintre ei dar asta este in scoala in care sunt,, sunt numai din ferentari si tigani asta este