| litere123 a întrebat:

Hei, TPU! Am nevoie de câteva sfaturi.
Vreau să fac o schimbare radicală în viața mea. Vreau să am mai mult timp pentru mine, să am grijă de mine. Vreau să am mai multă încredere în mine, astfel să diminuez din timiditatea pe care o dobândesc. Vreau o schimbare sufletească, nu fizică. Vreau să devin puțin egoistă, să mă pun pe mine pe primul loc. Vreau să nu mă mai deranjeze aspectul meu fizic, să nu mai pun la suflet criticile oamenilor. Am trecut prin destule experiențe care m-au lăsat marcată și pentru care am suferit enorm, însă asta nu m-a făcut să am mai multă încredere în mine. Simt că sunt bună cu toată lumea, deși primesc numai bătaie de joc din partea acestora. Cum pot schimba aceste mici detalii, cum mă pot schimba pe mine?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Adry05 a răspuns:

Ce probleme ai cu aspectul tău fizic? Incearcă să îndrepți ce poți îndrepta și ce nu, să te împaci cu acel lucru ca făcând parte din unicitatea ta. Eu aș zice asta și pentru prima parte, dar acum tu știi.
Timiditatea dacă te referi în ce privește oamenii o diminuezi întocmai implicându-te în cât mai multe activități unde trebuie să interacționezi cu oamenii. Vei găsi fel și fel și învăța să interacționezi mai ușor și că nu e așa mare chestie cum poate îți pare acum.
Cu egoismul... nu-i greu, pur și simplu te gândești la binele tău prima dată. Asta o să și facă oamenii să nu mai simtă că pot profita de tine dacă le arăți că îi ajuți când VREI TU NU când VOR EI.
Eu critica o iau în felul următor: mă gândesc în primul rând cine mă critică, dacă e un neică nimeni de cine știe unde care se ceartă cu mine sau mă critică de frustrat și plictisit ce e îți dai seama că ignor 100% ce zice că oricum folosește jigniri imaginare numai să mă atace că de cunoscut nu mă cunoaște. Dacă e cineva cunoscut analizez contextul și posibilele motive pentru care m-ar jigni, văd dacă e fondată, eventual cer argumente și dacă nu-i... las să treacă ca la prima. E cea mai sănătoasă atitudine, nici să ignori complet orice critică pentru că unele pot fi spre avantaju tău să-ți îndrepți un defect.

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Vreau să am mai multă încredere în mine"

faptul că intrebi niște străini care habar n-au nimic despe tine, denotă deja lipsă cruntă de incredere in sine. Nu așa se face!

| Mosotti a răspuns:

Sincer am intalnit multi ca tine, vor ei sa devina mai "rai" dar nu pot, asta le e caracterul bun si nu prea reusesc.
Ce te deranjeaza la fizicul tau? Accepta-te asa cum esti, contezi ca om, nu neaparat cum arati, cum arati conteaza doar in relatii, nu in prietenii.
Nu te vedea in functie poate de cum te vad altii, nu depinde de parerea altora.

Timiditatea si neincrederea poti sa o elimini daca vrei si esti constienta ca nu se justifica, invinge-le si treci prin ele, si dupa un timp dispar, neincrederea ta in tine e nejustificata, ai tu doar impresia, ca probabil ai o parere nu prea buna despre tine, parere tot eronata fara nici o baza.
Si timiditatea e tot neincredere, adica te aperi de esec, si e mai simplu sa stai deoparte avand teama aia decat sa risti.

Deci lucreaza la asta si constientizeaza ce am spus eu. Doar asa vei reusi.

| Andreeush a răspuns:

Păi încearcă să nu mai bagi în seamă cei care sunt răutăcioși cu tine, încearcă să fii mai optimistă.