| Anonima0077221 a întrebat:

Hei Tpu...am nevoie de sfaturi!
Am 14 ani, sunt clasa a 8-a si mama nu ma lasa sa merg singura la scoala, nu ma lasa la mall singura, nicaieri(tin sa mentionez ca sunt aproape de scoala si pot merge cu 73... )! Nu am libertate deloc! Nu am voie sa merg nicaieri fara sa fie un adult cu noi(nu neaparat ea)! Nu stiu ce sa fac ca sa o conving sa ma lase singura! Mi-a promis ca ma lasa sa merg singura din clasa a 7-a si acum termin clasa a 8-a si tot nu ma lasa! Ce sa fac? Eu am o relatie buna cu ea, comunic, am note bune, nu fac prostii, nu fumez, etc! Cum pot sa o conving? Cum ii dau incredere in mine?
Mersi mult daca ai stat sa citesti tot! Dau FUNDA la cel mai bun sfat! Multumesc❤️

Răspuns Câştigător
| 熊Panda熊 a răspuns:

Dupa cum ai scris, mama ta pare mult prea grijulie. De la un moment dat, ar trebui sa ai si tu libertate mai multa, sa te integrezi in societate.
Incearca sa-i spui ca nu ai sa patesti absolut nimic, ca esti cu mai multi prieteni, ca alte zeci de persoane au fost acolo, ca meriti si tu o rasplata, etc. Spune-i ca trebuie sa inveti sa te descurci singura, ai deja 14 ani, ca nu poti merge cu colegii si cu mama de mana, ca mai trebuie sa mai iesi intre prieteni. Bineinteles, asta daca nu mergi in locuri periculoase, daca stai pana tarziu, etc...

3 răspunsuri:
| AliGab a răspuns:

Reaminteste-i ca ti-a promis asta din clasa a 7-a si nu s-a tinut de promisiune, iar caa un parinte, si oricine face o promisiune, ar trebui sa se tina de ea. Pe deasupra, nu ar fi rau sa o asculti pe mama ta, caci ea este singura care iti vrea binele neconditionat

| NellieLovett a răspuns:

Incearca sa te porti matur si sa fii constienta de pericole, si poate te lasa.

| 熊Panda熊 a răspuns:

Si chiar singura la scoala pe a 8-a... Sunt copii care merg singuri la scoala din a 2-a, navetisti chiar.