| KittyErza a întrebat:

Hei TPU... Am o decizie grea de luat si vreau sa ma ajutați sa aleg calea cea mai buna.
Eu am 13 ani (clasa a 7-a) si locuiesc cu bunica mea. Acum câteva zile mama mea care lucrează in Belgia si tatăl meu vitreg au venit in țara si urmează ca maine sa plecam la multe (noi stam in constanta,la mare),ma rog nu asta contează. Vara trecută am fost si eu cu ei in Belgia (orașul Bruxelles) împreuna cu fratele meu vitreg (mai mic decât mine) si am văzut si eu cum sta treaba pe acolo. Ei mi-au propus sa rămân acolo cu ei, asta însemna sa fac școala acolo. Mie mi se părea o întorsătura cam mare, ma simteam nepregătită pentru asta, adică schimbam școala, nu îmi mai puteam vedea prietenii. etc. Am decis sa ma întorc in România. Din nou ei ma încurajează sa merg cu ei in Belgia. Cu siguranța acolo voi avea un viitor, acolo avem o situație financiară mai mult mai buna si va fi si o oportunitate mare pentru mine sa devin mai responsabila, adică nu e ușor sa te descurci intr-un oraș străin mai ales dacă nu știi limba, si așa am ocazia sa recuperez timpul in care nu am avut-o pe mama lângă mine. Eu de mică am stat in România in timp ce ea lucra in Spania, urmând ca in urma cu un an sa se mute in Belgia unde salariile sunt mai mari.Eu cred ca m-as descurca, sunt foarte buna la școala si știu limba engleză si voi învață ușor franceza, eventual flamanda(o combinație dintre olandeza, franceza si germana din câte știu) deoarece voi merge la cursuri.Totusi eu nu am încredere in mine. Mi-e cel mai greu faptul ca îmi voi lasă prietenii in urma. Eu am 2 prieteni cei mai buni pe care nu i-as da pe nimic (unul este colega mea, iar celălalt este fostul meu coleg care s-a mutat in orașul de alături dar merg des la el, suntem ca fratii).
Cum credeți ca ar fi mai bine? Sa merg in Belgia unde voi avea un viitor, cu toate ca îmi va fi greu la început? Mulțumesc ca ați citit asta. Va rog spuneti-va opinia. Mulțumesc încă o data.
Am ales categoria asta pentru ca presupun ca așa veți vedea mai mulți întrebarea mea.

Răspuns Câştigător
| TheCritic a răspuns:

Ce prostie! Cum sa nu te gandesti la viitorul tau?! Timpul pierdut nu il poti recupera dar de acum inainte poti sa stai alaturi de mama ta iar daca asta simti, asta ar trebui sa faci. E o perioada frumoasa si poti oricand sa te intorci daca nu iti place. Prietenii vin si pleaca, unii aleg sa ramana. happy

| KittyErza explică (pentru TheCritic):

Mulțumesc! M-am gândit mai bine si cred ca voi alege sa stau cu ei in Belgia

3 răspunsuri:
| SueZz a răspuns:

Salut,

Eu in locul tau nu as pleca, lasa tu viitorul, gandes-te la prezent, eu in locul tau nu m-as chinuii atat.

| KittyErza explică (pentru SueZz):

Mulțumesc pentru răspuns!