| anonim_4396 a întrebat:

Vin in belgia de 7-8 ani, acum am terminat scoala generala, parintii mi-au propus sa raman aici la studii insa nu stiu ce sa fac, stiu ca ma aleg cu limba franceza si olandeza la perfectie si am mai multe sanse pe viitor insa in tara am prietenii imi e greu nu stiu ce sa fac; si ca sa pun punct m-am si imbolnavit si i-au tratament de la STRES, va rog ajutati-ma;
voi ce ati face? sau nu stiu
rasp urgent plz

Răspuns Câştigător
| inginer a răspuns:

Gandeste-te ca mai devreme sau mai tarziu tot o sa trebuiasca sa pleci. O sa pleci din tara sa faci facultatea, sau masterul sau sa lucrezi. Acum esti la o varsta cand iti faci prieteni mult mai usor. Cand o sa fii la facultate, o sa te legi de oameni mai greu. Acum sunteti copii si e varsta la care se leaga cele mai frumoase prietenii. Stresul o sa fie si mai mare cand ai sa mai cresti, dar s-ar putea sa ii faci fata mai usor. Eu zic sa te duci de pe acum si sa iti faci prieteni acolo. Pe cei din tara ai sa ii vezi in vacante. Plus ca acolo scolile nu sunt ca la noi. Nu ai sa te izbesti de nedreptatea profesorilor, nu o sa trebuiasca sa cumperi culegeri bagate pe gat de profesori ca sa iei note mari, nu o sa ia cineva din clasa note mai mari pentru ca mama a sponsorizat scoala, nu o sa pici examene la facultate pentru profesorul avea o zi proasta, nu o sa te duci la doctor si o sa ti se faca si mai rau cand esti bolnav de la mizeria din spitale, etc. Cred ca asta e varsta la care poti sa te adaptezi cel mai bine. Asa ca ia-ti inima in dinti si mergi inainte!

5 răspunsuri:
| Derye a răspuns:

Eu as fugi in Belgia. Abia ai 15 ani, nu ai cum sa-ti legi prietenii pe viata. Iti va fi greu, dar nu la fel de greu incat sa-ti pierzi o prietenie care a durat 15-20 de ani.
Mergi cu incredere.

| Derye a răspuns:

I strongly suggest you to LEAVE. Poti sta cu prietenii tai si sa-ti ratezi viata. Prieteni iti faci peste tot, dar cariera...mai greu. thinking Desigur, daca vrei sa dormi in metrou...

| CokoStar a răspuns:

Stai cu prietenii tai, ai destul timp sa-ti planifici viitorul.

| jgsdfkhg a răspuns:

Eu zic sa nu te stresezi foarte mult. Gandeste-te unde ai mai multe beneficii si prietenii lasa-i ca iti faci altii! Nu te mai gandi la ei! Mai bine ai asculta parerea parintilor si ai pune-o in aplicare... Acum ramane la alegerea ta! pup

| roxynutza a răspuns:

Va multumesc tuturor cred ca o sa raman aici sunt mai multe usi deschise pentru viitor desi o sa fie super greu sper sa fac fata si sper sa pot sa nu ma uit in spate.