| MetharonBoy34 a întrebat:

Situatie : Parintii mei s-au certat, numai vor sa aiba deloc contact, au hotarat sa se desparta, sa divorteze.

Eu am varsta de 16 ani, acum este situatia sa plecam in LONDRA TOTI 3 (Sora mea, eu, MAMA) din cauza alchoolului, nu se mai intelege deloc eu si sora mea am hotarat sa ramanem cu mama., e problema la mine findca am nevoie de permisia tatalui, este faza ca numai putem astepta nici sa faca divortul (o sa il faca mai tarziu) dar nici nu vrea sa mergem sa luam permisia lui, findca nu o va da "de-al dracu."

Ce solutii ar fi sa calatoresc insotit de parintele : MAMA in LONDRA?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Mai exista o singura solutie legala, respectiv o hotarare judecatoreasca in acest sens, conform art.31 din L.248/2005, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(3) Ieşirea din România a minorilor, în situaţia în care există neînţelegeri între părinţi cu privire la exprimarea acordului ori unul dintre părinţi se află în imposibilitatea de a-şi exprima voinţa, cu excepţia situaţiilor prevăzute la art. 30 alin. (2) şi (3), se permite numai după soluţionarea neînţelegerilor de către instanţa de judecată, în condiţiile legii."

| alessia5158 a răspuns:

Din pacate, nu exista solutii rapide dar si legale pentru ca tu sa poti iesi din Ro fara acordul unuia dintre parinti.Acesta, pentru ca totul trece prin instanta de judecata --- chiar si situatia de imposibilitate a unui parinte de a-si exprima vointa!

| oprescudorin11 a răspuns:

Expui situatia la Autoritatea tutelara a locatiei tale, este langa Primaria locatiei tale, le spui ca parintii au probleme de intelegere intre ei, si ii rogi sa-ti rezolve problema. Daca nu? ii santajezi cu ideea asta pe cei doi certareti apoi poate ca te vor ajuta!
Eu asa as face!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!