| Aamyyy a întrebat:

Am o mica problema.
Acum un an jumate m-am lasat de fumat, tot timpul asta a fost destul de bun, chiar nu mai eram dependenta. Dar de cateva luni, simt ca trebuie sa ma apuc din nou. Nu inteleg motivul. Tot ce vreau, este sa scap de acest gand.

Va rog, ajutati-ma!

1 răspuns:
| TheArchitect218 a răspuns:

Știu cum e, și eu am avut noaptea vise că fumam, asta la 2 ani după ce m-am lăsat. Semn că în subconștient au mai rămas rădăcini. Păi făcând o analiză rațională, nu se merită să te apuci. Îți strici și sănătatea (și nu e mit, am destule rude decedate din cauza asta), cât și financiar arunci banii pe geam. Mai bine strânge banii ăia într-o cutie, spre exemplu pui acolo banii pe un pachet atunci când te taie poftele, apoi la final de lună îți cumperi ceva util, în funcție de ce hobby-uri ai, care să te ajute (nu te cunosc, dar bănuiesc că ai pasiunile tale).
Apoi putem să privim situația și filozofic, din prisma voinței de putere (dacă ești familiară cu Nietzsche). Permiți unei frunze uscate să-ți domine alegerile? În viață există 2 tipuri umane: cei care cântă și cei care dansează după melodia altora - stăpâni și sclavi. Ai spus o dată nu, așa că fii consecventă. hai că se poate.