| ĂlaFrustrat a întrebat:

Hei TPU

Am o nelamurire

De ce arat diferit in camera principala a telefonului fata de cea frontala?

in camera principala dupa ce imi fac o poza zici ca mi se deformeaza fata, e ca si cum mi s.ar schimba trasaturile, iar in cea frontala arat super!
cred ca doar la mine e problema asta si nu gasesc absolut nici o explicatie ( in afara de faptul ca as fi vampir ) laughing)

funda celui care ma lamureste!

2 răspunsuri:
| Hammurabi a răspuns:

Obiectivul de la camera principala este mai wide conceput mai mult pentru peisaje si poze la distanță. Cănd faci poze de aproape cu el apare efectul de butoi (deformează imaginea ca un butoi). Obiectivul de la camera frontală e făcut in mod special pentru selfie-uri și poze de la mică distanță.

| ĂlaFrustrat explică (pentru Hammurabi):

Doar la mine cred ca se intampla asta. daca ma uit in oglinda sau daca fac poaza cu camera frontala arat foarte bine. daca fac cu camera principala arat oribil. imi curbeaza nasul, si imi arata ochii de zici ca sunt ciocus :/