| alexandraad a întrebat:

Am o relație de aproximativ 2 ani. M-a supărat cu o chestie minora, dar eu tot nu-mi pot reveni, in sensul ca ma comport rece cu el. Nu vreau sa-l pierd, îl iubesc foarte mult, dar in același timp simt nevoia sa-i dau și înțepături, sa-l rănesc. Poate dacă îmi spunea adevarul de la început nu se ajungea aici. Ce sa fac sa-mi revin? Pe lângă asta sunt și foarte geloasa și posesiva. Ce e al meu, e al meu frate, nu vreau sa aibă toate proastele prilejul de a vorbi cu el. Nu-mi da motive, dar eu nu vreau o relație sa stau sa-l păzesc sau sa fiu ca un detectiv. Mi-e greu sa scap de gelozia asta și posesivitatea asta. Dați-mi câteva sfaturi!

13 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

"Nu-mi da motive, dar eu nu vreau o relatie sa stau sa-l pazesc, sa sa fiu ca un detectiv".
În cazul în care nu îți dă motive, de ce ai mai face asta?
Dacă ar fi să calce strâmb, ai mai sta alături de acel cineva?
Din punctul meu de vedere nu are sens să faci pe detectivul într-o relație.
Asta pentru că, se poate să te ingrijorezi inutil, prin urmare nu te poti bucura de partener, respectiv nici de relatia voastră.
S-ar putea ca si partenerul tău să se simtă sufocat de atitudinea ta, deloc rațională.
Dacă ar fi totusi să se intample, cel mai probabil vei afla. Recomandarea mea ar fi să astepti pană atunci, după care poti lua o decizie laughing

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Ofiintă):

Deci tu stii ca o sa se intample si sa astepte doar. Numele te caracterizeaza pe deplin: esti doar ofiinta.

| Ofiintă a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Nu am de unde știi dacă se va întâmpla.
Am ironizat atitudinea exagerată a acesteia în raport cu partenerul ei.
"ești doar ofiinta", probabil nici tu nu reprezinți mai mult de atât, mai ales in cazurile in care ai nevoie de explicatii suplimentare.

| darrio2007 a răspuns:

Daca doar pentru o chestie minora(era bine sa fi stiut si noi chestia) te comporti asa, e clar ca tu esti problema nu el. Este liber, nu sub papucul nevestei(fereasca D-zeu in acest caz).

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Totul bine si frumos pana la partea cu "toate proastele", aoleu... pai? Cum asa? Judecam celelalte fete/femei? :/

NU functioneaza pe principiul ca ce este al tau, acel baiat este o fiinta libera, face ce vrea. Da, este un gest urat daca te-ar insela, demn de condamnat, motiv pentru care ar trebui sa rupi legatura cu el, insa... este liber, te inseala cu un motiv, chiar daca este unul absurd. Si daca el are acest lucru in el, si te-ar insela... pai mai bine sa nu stai langa el, nu?
Pana la urma ar trebui sa stati unul langa celalalt pentru ca va iubiti, nu pentru ca "este al tau" si alte lucruri de genul.

Nu mai judeca! Numai bine! ^_^

| Andreeush a răspuns:

Nu e sclavul tău ci iubitul tău. Nu ai cum să îl îndepărtezi de restul lumii.
Dacă nu o să îți schimbi atitudinea relația voastră o să se termine.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Unele femei cred ca aunci can "isi fac prieten sau iubit" cum se exprima multe, si-au cumparat un catelus sau si-au luat o sluga. Daca mie mi-ar face sotia asa ceva, as schimba incuietoarea de la usa, imediat ce iese prima data din locuinta? Cum vine asta? Sa imu dicteze ea cu cine sa vorbesc su nu?
O relatie se bazeaza pe incredere intre parteneri. Daca partenerul vrea sa te insele, te inseala oricum.
Le numesti pe femei proaste. Pai tu esti - parafrazandu-l pe Caragiale - cea mai proasta dintre ele: gelozia vine din prostie si lipsa de cultura.

| CodrutElian1990 a răspuns:

@Ofiinta: de ce m-ai blocat? Nu poti sa suporti adevarul? Te pomenesti ca ai si parul lung.
Voiam sa-ti scriu asta:
Nu am nevoie de explicatii suplimentare, ca eu "te-am citit" de la inceput.
Iar modul in care te-ai exprimat sfideaza logica in frazarea scrierii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Problema e în proporție de 75% la tine. Nu uita că are buletin, nu pedigree, nu e pudel.

| blairelovesmusic a răspuns:

Eu zic sa-i dai papucii. Being single is better in many ways.

| darrio2007 a răspuns (pentru blairelovesmusic):

Mai degraba sa-i dea el papucii, la descrierea pe care si-a facut-o ea despre propria persoana. Problema este la ea in mare parte.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru darrio2007):

Asta am vrut sa spun si eu: nu stiu cum poate el sa traieasca langa o asemenea persana.

| adriangrowinglife12 a răspuns:

Ca sa stii si tu, nu exista relatie fara certuri. Daca o relatie mai are si certuri din cand in cand inseamna ca e o relatie sanatoasa