| Sarmala a întrebat:

Cum ma pot maturiza mai repede? Am 13 ani si ma port ca un copil. Vreau sa recuperez toate conturile familiei chiar daca nu am cum si chiar daca nu mai sunt importante. Ma simt ciudat daca nu le recuperez. Nu vreau sa le am pe constiinta! Mai nou am inceput sa ma gandesc la moartea parintilor. Ce o sa ma fac daca o sa moara? Si nu au trecut de 51 de ani! Ce sa fac sa ma maturizez?

Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Ai 13 ani... Daca nu copilaresti acum atunci cand?
Cred ca parintii tai vorbesc prea des problemele din casa de fata cu tine si este gresit.Un copil nu trebuie sa stie despre greutatile din casa decat in momentul in care este nevoie sa i se explice de ce nu pot avea anumite lucuri, sau cand sunt suficient de mari sa inteleaga.
Nu te mai gandi ca mananci din painea lui mama ca de aia e mama, sa aiba grija de tine si sa te ajuta macar pana la 18 ani.Nu dori sa te maturizezi mai repede pentru ca mai in colo iti va parea rau.Si si daca ai incerca sa faci ceva util cum ar fi munca pentru ca te gandesti ca vor muri ai tai si vei ramane singur tot nu te poti intretine singur.

| Sarmala explică (pentru Freya1):

De când cu xxxtentacion totul este posibil. Oricând se poate întâmpla așa ceva! Și părinții mei se ceartă cam des și tot zic ca divorțează

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pai, la 13 ani, chiar esti copil!
Joaca-te mai departe cu masinutele, iesi la batultul mingiei pe strada si lasa grijile celor mari, in seama lor. Tu tarieste-ti copilaria!

| Freya1 a răspuns:

Pai si ce treaba ai tu cu divortul lor?
Ei tot parintii tai raman chiar si despartiti si tot asa te vor ajuta financiar.

| PrintesaGumitaa a răspuns:

Inceteaza si traiesteti copilaria. Cum sa te gandesti la moartea lor daca nici nu au 50 de ani? Crezi ca ei se gandesc la asta, nu! Traieste prezentul, asta e doar o stare temporara ce are legatura cu dezvoltarea creierului tau de adolescent. Toate la timpul lor, de maturizat oricum te maturizezi pentru ca totul e teecator.

| Sarmala explică (pentru PrintesaGumitaa):

De când cu xxxtentacion totul este posibil. Oricând se poate întâmpla așa ceva!

| asdf2kpower a răspuns:

Ai de peleme. eu la 13 ani nu știam cum dq să devin pro pe fifa/să dau țepe pe sa-mp și tu te gândești la ccturi de astea?

| Mihhhhhhhh a răspuns:

Nu trebuie sa te maturizezi ci trebuie sa o lași mai ușor cu gândurile și teama de a pierde pe părinți. Gândurile astea le-am avut și eu și îmi făceau doar rău și am renunțat la ele. Invata sa te bucuri de familia ta, nu sa te întristeze gândul la moartea lor. Totul va fi bine. Tie îți este frica ca vei rămâne singur. Stai liniștit, părinții tai vor mai trai încă 40 de ani de acum.

| Sarmala explică (pentru Mihhhhhhhh):

Nu imi e frică că rămân singur pentru că primeam mai am un frate cu 7 ani mai mare ca mine. Imi iubesc părinții foarte mult

| Sarmala explică:

Skype