| anonim_4396 a întrebat:

Hei, TPU.
E ceva ce nu merge bine. Am tot felul de mancarimi in zona genitala. Toata partea e umflata si rosie. Ma doare ingrozitor cand ma asez pe scaun. O am de cateva zile si durerea incepe sa scada dar umflatura si mancarimile sunt tot acolo. Sunt destul de speriata si nu vreau sa merg la ginecolog. Sper sa nu fie o infectie vaginala.

7 răspunsuri:
| Parintele a răspuns:

Vorbeste de urgenta cu parintii. Singura sansa de a afla despre ce este vorba este sa faci un consult de specialitate la medic. Altfel risti sa iei tratament dupa ureche si sa agravezi foarte mult starea. Oricum.e indicat sa mergi la baie si spala-te des 2.3 ori pe zi cu apa calduta si un sapun mai fin. Trebuia sa stim daca ai avut relatii sexuale in ultimul timp, daca te-ai lovit, ai avut vreun cos, furuncul? Te-ai ras cu aparate folosite? Ai folosit lenjerie intima de la alte persoane, prosopul altcuiva l-ai folosit, ai dormit pe la altcineva? Etc.

| MadRaven a răspuns:

Bună,
Da, e o infecţie vaginală.
Eu tocmai ce am scăpat de una. Am avut aceleaşi simptome la început. Am aflat că am infecţie după ce mi-am făcut analize.
Nu am fost la ginecolog. Am fost la medicul de familie.
Numai bine!

| anonim_4396 explică (pentru MadRaven):

Câti ani ai?

| MadRaven a răspuns (pentru anonim_4396):

Bună,
14. De ce?

| anonim_4396 explică (pentru MadRaven):

Şi eu am tot 14, dar mi se pare mult prea ciudat să ai parte de chestii din astea la o varsta asa de mica. Si daca nu fac nimic in privinta asta, trece singura?

| MadRaven a răspuns (pentru anonim_4396):

Buna.
Daca nu faci nimic ajungi la operatie.

| claudytza01 a răspuns:

Ar fi mai bine sa mergi la ginecolog...dar, daca nu vrei mergi la farmacie si cumparati un unguent pentru infectie vaginala.Io am avut infectie mie doctorul mi-a recomandat Uracktiv.E dureros la ginecolog(nu vr sa te speriu).