| mihai01052013 a întrebat:

Salutare TPU revin si eu cu o intrebare.Prietena mea are o problema de cateva zile o doare f tare in partea dreapta,a fost la ginecolog si a zis ca are infectie urinara,problema e ca o doare f tare piciorul cand sta in piciare si in fund si nu stiu daca asa se manifesta acesta infectie, a si sa nu uit are si o umflatura in zona in care apare durerea. durerea dispare cand sta intinsa in pat.va rog sa ma ajutati.dau funsa mc happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai dat detalii : cum a "ghicit" ginecologul că are o infecţie urinară?

A făcut analize de urină ( sumarul de urină/urocultura )?

Vezi alte detalii la întrebarea anterioară...
De la o infecţie urinară NU ar trebui să aibă aceste dureri!
Ele pot apărea în cazul unei anexite sad

Eventual, COPIAZĂ răspunsul meu şi du-l prietenei tale...

TREBUIE să mergi la medicul de familie pentru Trimitere la analize/investigaţii suplimentare ( sumarul de urină/urocultura, PREFERABIL cu antibiogramă )!

Abia după ce ai CONFIRMAREA diagnosticului şi după ce se vede la antibiogramă ce antibiotic este mai eficient în cazul acestei infecţii, vei primi tratamentul ADECVAT!

Dacă foloseşti diverse produse ( fără prescripţie medicală şi ) FĂRĂ a şti dacă sunt eficiente sau nu ( în cazul afecţiunii tale ), te vei alege cu o AGRAVARE a acestei infecţii şi afectarea tractului urinar superior!

Toate cele bune şi multă sănătate.

| ElenaSA a răspuns:

Uneori durerea se lasa si pe picior. Sa mearga la medic si sa intrebe ce analize trebuie facute-poate urocultura, o ecografie. Apoi se apuca serios de tratamentul pe care-l primeste.

| NameHarris a răspuns:

Sa mearga din nou la doctor sai explice ce si cum o doarehappy si el va sti ce este de facut

| giony54 a răspuns:

Din cauza durerii nu a mers normal si probabil a facut o hernie inghinala si de aceea o doare piciorul, sa stea cat mai relaxata si fara efort si sa trateze infectia urinara care este cauza suferintei si care sa transmite si la partener.

| MedRex a răspuns:

Daca a fost la ginecolog inseamna ca stie ce are, adica cel mai probabil o anexita si sigur a primit un tratament.
Infectiile acestea se manifesta in diferite feluri in functie de tip si de localizare. Daca durerea persista si mai are si manifestari digestive de genul grata, varsaturi e necesar sa mearga din nou la medic, deoarece boala initiala s-a agravat.

| MiaAtasiei a răspuns:

Este adevarat ca doare asa tare daca e avansata infectia.sa aiba grija si sa se apuce de tratament cat de curand

| mihai01052013 explică (pentru MiaAtasiei):

MIaAtasiei buna seara, durerea e cam de 1 an da nu s-a manifestat niciodata asa tare si nu a bagat in seama a crezut ca e de la apendicita si o doare cand se schimba vremea, dar acum de o sapt o doare cam tot incontinu, piciorul ii amorteste si cand ridica ceva greu de jos o doare ff rau..., tratament are da nu mi se pare foarte ok pentru ca in situatii de astea cred ca ar trebui sa se dea antibiotic.problema cea mai mare acu incepe are o mama tare ''tampita'' a dus-o la doctor da na e un doctor cam slab e de la oras da oras foarte mic, azi am rugat-o eu sa mergem undeva la un consult mai amanuntit apai is foarte curios daca o sa vrea