| LucccyTheGreenMonster a întrebat:

Hei TPU
Prietena mea cea mai buna este cu alta prietena mai buna decat sunt eu.Ma enerveaza foarte tare prietena mea fiindca toata ziua vorbeste de ea:scrie pe hartiute numele ei, scrie pe gume de ea, pe caiete etc.De cand e cea mai buna prietena cu ea nu mai vrea sa-si petreaca timpul cu mine si zice tot timpul,, nu ma intereseaza".Ce sfaturi imi puteti da ca sa fim din nou cele mai bune prietene?

7 răspunsuri:
| Smiley97bla a răspuns:

Explică-i ceea ce simți.
Spune-i că te deranjează că te dă la o parte,pentru o altă prietenă,și,că înainte să fie ea, ai fost tu.
Fă-o să înțeleagă cât este de importantă pentru tine.
Dar totuși, nu îi arăta/spune prea multe că o să te ia drept proastă și să profite (acum depinde și de ce fel de persoană este ea).
Dacă nu reușești să remediezi situația dintre voi, asta este.
Și eu mi-am pierdut câteva prietene foarte apropiate, dar am trecut peste.
Știi cum se zice: "Orice început are și un sfârșit".
Sper că ți-am fost de ajutor.
Fundiță? happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul si primul rand nu exista "prieteni".happy
Acum... poate ea simte nevoia sa mai stea si cu altcineva in afara de tine, daca tu nu discuti cu ea nu ai de unde sa stii.big grin..Prietenia adevarata consta in sinceritate.Ar trebui sa ii spui ce crezi, poti sa stai si cu ea si cu noua ei amica, nu e nici o problema.Trebuie doar sa stii cum sa abordezi situatia.winking

| MissVamp a răspuns (pentru anonim_4396):

De unde stii ca nu exista prietenii? tu nu ai prieteni?

| anonim_4396 a răspuns (pentru MissVamp):

Scumpo poti sa ai mii de prieteni, dar cati din ei sunt adevarati? Nici unul.Si am "prieteni" destui, dar nu exista prieteni, doar un grup cu care stai.happy

| MissVamp a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa e...happy toti prietenii te tradeaza intr-o zii chiar am simtit asta dar uneori se mai iveste si cate un prieten adevarat deci unoeri poti spune ca exista prietenie...nu mereu happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru MissVamp):

Exista,poate si prietenie, dar mai rar.happy

| MelissaJohns a răspuns:

Si eu am patit asta cu prietena mea.dar hai sa-ti spun cum am procedat.
Ne-am intalnit la mine acasa si am purtat o dicutie in care ii explicam cat de mult imi lipseste si cat de dor imi este de ea, eu i-am spus ca e alegerea ei dar sa nu uite ca eu am fost prima cea mai buna prietena a ei, si orice s-ar intampla tot ea va fi b.f.f a mea...iar atunci ea m-a imbratisat si a spus Ai dretate! deci eu iti recomand sa faci la fel smug bafta! daca chiar iti este o prietena adevarata veti fii din noi cele mai bune prietene smug