| anonim_4396 a întrebat:

Hei TPUlaughing Sunt băiat, am 14 ani... sunt cam timid de fel, nu am avut primul sarut si nici iubita, nu am foarte multi prieteni, ma simt cam frustrat cand vad ca toti prietenii mei se distreza zilnic prin baruri si prin oras si eu stau in casa toata ziua si ma plictisesc. Plac o colega de clasa, dar ea nu ma prea place si "m-a băgat în friendzone". Am facut cursuri de actorie cativa ani, dar nu au dat roade. Cum as putea sa trec pe aceasta timiditate? Cum as putea sa-mi fac prieteni noi...na, ma simt cam nasol cand ma bag cu cineva in seama si nu ne cunoastem deloc. Orice răspuns este bine venit!

6 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Hey! ツ

ஜIn primul rand stai linistit...sunt mai mare ca tine cu 2-3 ani si nici macar nu am avut vreo prietena pana acum. So what? Ce e asa de special la asta? Ai tot timpul din lume omule... daca nu ai simtit nevoia de a avea vreo prietena atunci inseamna ca pur si simplu nu ai gasit persoana potrivita, nu e mare lucru.

ஜEu nu mai sunt timid de multa vreme, problema este ca lumea ma considera un "oportunist caruia ii pasa numai de el", de aceea ma uraste multa lume. Pentru asta si pentru felul meu de a gandi. *sunt un pic-mai mult... arogant*

ஜFii atent! Nu ai nevoie de baruri, de fete usuratice sau de toate prostiile pamantului!

ஜIn primul rand incearca sa ai mai mare incredere in tine.
Nu este bine sa fii negativist, esti inca mic, ai tot timpul din lume ca sa faci o miscare.

ஜNu te simti ciudat doar pentru ca cei din jur te considera asa. Tu nu esti ciduat, tine minte...esti special. Este o diferenta intre cele 2.

ஜFetele sunt tot oameni...baietii sunt la fel ca tine, chiar nu ai de ce sa te simti rusinat sau ceva de genul atunci cand esti in prezenta altor oameni. De ce te-ai simti asa? Si ei sunt la fel ca tine...2 maini, 2 picioare, 1 cap,nimic special.

ஜTe-a bagat in friendzone? E okay atunci! Incearca sa fii mai vesel in prezenta ei, sa zambesti, sa nu mai pari o persoana extrem de plictisita...
Esti alaturi de ea cand are nevoie, o ajuti...te comporti frumos, o faci sa se simta bine in prezenta ta si dupa, daca vrei evident, dupa ce se obisnuieste un pic cu tine, o poti intreba daca vrea sau nu sa fie prietena ta.

ஜCa sa treci peste timiditate trebuie sa capeti un pic de optimism si un pic mai mult de respect de sine. Daca faci asta o sa incepi sa iei initiativa...nu o sa-ti mai fie frica de persoane care sunt exact asa ca tine.

ஜDeci tine minte! Fete-baieti, chiar nu ai de ce sa-ti fie teama. Priveste-i pe toti in ochi, ca de la egal la egal! Nu esti inferiorul nimanui, din contra, cateodata esti superior fata de cei din jur. Chiar daca esti inferior atunci nu te considera asa. Din aceasta cauza apare frica.Nu ai cum sa castigi un razboi daca nici macar nu vrei sa lupti.
Sper ca intelegi la ce ma refer.

ஜTrebuie sa tii minte doar 3 lucruri :

★1.Nu esti un ciudat pentru ca nu esti asemenea acelor "ingerasi" ai zilelor noastre. Esti special! Nu asculta de ce zic altii, parerea ta conteaza.

★2.Nu esti inferiorul nimanui. Incearca sa capeti un pic de optimism si de respect de sine. Fii un pic arogant si baga-te in seama! Asa o sa te observe lumea. Daca stai mereu in casa atunci sa fii sigur ca nu o sa te observe nimeni.
Iesi pe afara, fa lucruri amuzante dar nu lucruri idioate. Este o diferenta.

★3.Zambeste. Nimanui nu-i pasa de plictiseala sau de problemele tale.
Nimanui nu-i plac persoanele triste sau plictisite.

Atat am avut de spus. Sunt doar parerile mele. Sper ca nu am jignit pe nimeni!

Bafta!

| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk a răspuns:

Inca esti tanar la 14 ani, ai toata viata inainte sunt altii care nici la 25-30 de ani n-au o iubita. Stai linistit cand ajungi la liceu iti gasesti pana atunci axeaza-te sa inveti mai bine la scoala

| Cristinaaa57 a răspuns:

Ai doar 14 ani, ho

| Ađrian90 a răspuns:

E greu de zis... Încearcă să trăieşti după această frază laughing "Şi ce dacă mă refuză" sau "Şi ce dacă". Normal, timiditatea mi-am învins-o când am avut prima iubită. Ea m-a făcut să fiu mai încrezător. Ai nevoie de o persoană specială care să te facă să crezi în tine. Poţi să treci peste timiditate şi singur, dar e mult mai greu big grin

Răspuns utilizator avertizat
| Korb a răspuns:

Hei, eu am 19 si inca nu am sarutat o fata, dar asta nu se intampla pentru ca-ti propui tu, se intampla atunci cand simti cu adevarat ca vrei sa saruti o fata, personal nu am simtit ca vreau sa fac asta pana acum. La capitolul timiditate, incearca de asculta o muzica ce-ti da incredere in tine, eu ascult rock, si eu eram la fel de timid ca tine, au trecut vremurile alea, plus de asta de ce esti timid, nu esti inferior nimanui, priveste-i drept in ochi pe cei cu care vorbesti, gandeste-te daca te ajuta cumva, ca esti oarecum superior cu cei cu care vorbesti si va functiona, eu asa am scapat de asta.