| GoldSpookyBoy a întrebat:

Hei, TPU! Sunt un băiat de 15 ani. Am revenit cu o altă întrebare: Cum aș putea să am o conversație cu un coleg de clasă dacă prietenii lui mă intimidează? Adică mă simt ciudat și speriat în preajma prietenilor lui. (Menționez că sunt gay și îmi place acel coleg de clasă, dar știu că nu putem fi mai mult decât prieteni și am anxietate socială).

Răspuns Câştigător
| leomagnus a răspuns:

1. Doamna asta ma fascineaza teribil, are niste raspunsuri absolut minunate ma jur, n.am mai ras asa bine de ani.
2. ba, sincer iti zic ca nu prea cred ca are rost sa incerci ceva cu el pana nu esti sigur ca stie lucruri despre lgbt si nu are o parere nasoala. Eu zic sa il intrebi ce parere are de heartstopper

15 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ii dai pace ca la scoala o sa ai probleme, daca il contactezi.

Eu cred ca ti-am mai spus ca NU esti gay, odata ce esti inca virgin, neavand in viata ta nici un fel de relatii sexuale.

| GoldSpookyBoy explică (pentru Violleta2022):

Ce legatură are virginitatea mea cu faptul că sunt gay? Și de unde ști tu ca nu-a gay? De unde ști ce simt? Și ce ar putea să imi facă școala dacă coversez cu un coleg. Dacă ai dregând să fi homofobă, nu mai Răspunde la întrebări de genul ăsta, deoarece ești depășită de situație!

| Violleta2022 a răspuns (pentru GoldSpookyBoy):

Baitel, cred ca nu ai habar cu cine stai de vorba! Sunt adult si am experinta de viata si nu am nici o problema cu gay si lesbienele fiindca traiesc si muncesc alaturi de ei, in Australia si cred ca sunt ultima fiinta de pe pamant, pe care nu ar trebui sa o numesti homofoba.
Pana nu vei avea partide sexuale atat cu fete cat si cu baieti, ca sa fii sigur cu care iti place si simti ceva, nu esti gay, doar pentru ca iti place un baitel si crezi tu ca ai putea fii gay.
Atentie pe cine harasezi sexual la scoala, sa nu ai probleme grave.

| GoldSpookyBoy explică (pentru Violleta2022):

Deci e perfect normal sa vreau sa ma reproduc cu colegul meu de banca care este baiat, nu? Asa ai spus mai sus. Si sa iti duci copilul la medic, deoarece incerca sa se descopere este ceva de necrezut. Am eu 15 ani, dar stiu multe despre viata. Stiu cum se mananca sexul, nu am experienta sexuala dar stiu multe, generatia mea nu e inchisa cu a fost a voastra, generatia mea, stie ce cruda este lumea cu oamenii, generatia mea stie mai multe despre lumea din jur decat generatia voastra, deoarece noi acceptam oamenii asa cum sunt si nu ii criticam. Nu si nu stiu cu cine stau de vorba, dar consider ca este o persoana inchisa la minte daca imi spune sa nu socializez cu colegii la liceu, pentru ca imi place de acel coleg. Ce imi scrii e o nebunie curata., ce ar putea sa imi faca liceul daca descopera ca sunt gay? Sa ma exmatriculeze? Pe ce motiv? Sa fii gay nu e un motiv de exmatriculare, din cate stiu, deoarece exista dreptul la invatamant FARA discriminare si dreptul la viata privata, iar scoala adirectorul are obligatia de a-mi respecta drepturile.
Una este sa lucrezi cu gay/lesbiene, si alta este sa ii accepti in totalitate. Gandeste la asta data viitoare cand mai raspunzi. Am eu 15 ani, dar pot aduce argumente coerente si corecte, astfel putand sa ajung sa castig orice debate/argumentare/cearta.

| Violleta2022 a răspuns (pentru GoldSpookyBoy):

Se pare ca nu stii chiar nimic despre viata, atata vreme cat nu ai habar ce vorbesti, fiind practic incapabil sa intelegi ceea ce ti-am spus.
Tu ataca-ti colegul cu propuneri indecente dar vezi ca risti exmatriculare, nu discriminare, ca asta este hartuire sexuala!
baiete, viata privata este DINCOLO de poarta scolii, nu la scoala, nu printer colegii din clasa, nu avansuri si nici propuenri indecente in incinta scolii.
Invata sa fii mai respectuos cu adultii, mai ales cand sunt subiecet delicate unde nu ai habar ce vorbesti. Ia de invata, ca risti sa ai probleme in viata!

| GoldSpookyBoy explică (pentru Violleta2022):

Cine a zis ca vreau să îl agresez?! Doamne ferește! Vreau doar un amic!

| Violleta2022 a răspuns (pentru GoldSpookyBoy):

Atunci ce sens avea sa mentionezi ca esti gay?

| GoldSpookyBoy explică (pentru Violleta2022):

Pentru ca lumea să știe cum să abordeze situația dată

| leomagnus a răspuns (pentru GoldSpookyBoy):

1. Doamna asta ma fascineaza teribil, are niste raspunsuri absolut minunate ma jur, n.am mai ras asa bine de ani.
2. ba, sincer iti zic ca nu prea cred ca are rost sa incerci ceva cu el pana nu esti sigur ca stie lucruri despre lgbt si nu are o parere nasoala. Eu zic sa il intrebi ce parere are de heartstopper

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cu fete ai încercat?

| GoldSpookyBoy explică (pentru sadrian46):

Ce să încerc? Să conversez? Da. Am multe prietene dar asta nu îmi rezolvă dilema din întrebarea pe care am pus-o

| sadrian46 a răspuns (pentru GoldSpookyBoy):

Eu am întrebat. Fetele nu te atrag?

| GoldSpookyBoy explică (pentru sadrian46):

Nu

| sadrian46 a răspuns (pentru GoldSpookyBoy):

Spui că ești gay. Cum simți asta?

| Robert2526 a răspuns:

Personal as incerca sa am conversatii cu el cand nu sunt prietenii lui in jur.
Totusi, ce anume te intimideaza?