Întrebare recomandată | galma a întrebat:

Va rog sa ma ajutati! Sunteti singurii care imi puteti da un sfat in aceste momente!
Am aproape 14 ani, si nu mai suport! Imi vine sa plang foarte mult cand ma gandesc la ce urmeaza sa va scriu!
Ei bine, mama mea si cu tatal meu sunt impreuna de 14 ani! In toti acesti ani au existat certuri, discutii intre parintii mei dar totul s-a linistit pana la urma! Problema este urmatoarea:Tatal meu lucreaza ca sofer pe zi, 3/4 zile pe saptamana(luni lucreaza,marti nu lucreaza,mirecuri lucreaza,joi nu lucreaza si asa in continuare). Problema este ca el,cand este liber, bea foarte mult! Dimineata de exemplu, la ora 10 se duce la bar la el la servici, si bea 2 beri+un coniac etc, apoi vine acasa la pranz, mananca si se culca.In tot acest timp, mama mea este la servici si vine pe la ora 1 amiaza cand tatal meu doarme.il asteapta sa se trezeasca, ca sa ii spuna ce vrea sa pregateasca in seara respectiva, sa mancam. tatal meu doarme cam de la 12-1 la 3-4-5 depinde...Cand se trezeste,cateodata mai este baut, iar cateodata cand doarme mai mult se trezeste treaz! Problema este urmatoarea:El cand se trezeste, pe la 6 pleaca la carciuma sa bea o bere cu un vecin,apoi vine si sta la noi in gradina(noi stam la bloc,dar in gradina la noi, avem o masa si niste scaune), si in gradina isi ia iar o sticla de bere de 2 l, si bea cu vecinul respectiv, iar seara in casa isi ia iar o sticla de bere de 1 l.Pot spune,ca vara bea cel mai mult,fiind si cald bea bere ff multa, Iarna nu prea bea, pt.ca nu poate sa stea pe afara fiind frig, si nici la carciuma nu sta.bea mai mult in casa!

Mama mea zice ca s-a saturat sa vada cum bea litrii de bere pe zi, si in loc sa luam de mancare, etc el ia bere...Acum o ora,mama mea imi pusa o intrebare care ma lasa fara vlaga:Fata mea,daca m-as desparti de tatal tau,cu cine ai alege sa stai? Cu mine sau cu el? Eu numai suport sa il vad cum bea mereu,nu mai suport.
Ajutati-ma! Nu vreau sa se desparta! Mai ales ca tatal meu chiar daca bea,nu e agresiv fizic, ci doar cateodata verbal, dar rar!

Va rog! Dati-mi un sfat!

Răspuns Câştigător
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună!

În primul rând îmi pare rău pentru şi situaţia familiei tale. Nu meriţi să suferi la vârsta aceasta, de fapt niciun copil nu merită.

Bucură-te că tatăl tău nu este agresiv, măcar bea şi se culcă. Sunt alţii care vin acasă şi sunt puşi pe ceartă sau poate chiar mai rău. Ştii la ce mă refer, probabil ai văzut multe la TV şi tu.

Vorbeşte cu tatăl tău şi spune-i că nu este întocmai bine ce face, că ar trebui să fie mai lucid şi ţi-ar plăcea mult să ştii că nu mai bea şi stă cu tine şi mama ta, ca în familie în loc să se înnece în băutură. Să nu-i spui de faptul că mama ta ţi-a zis că ar vrea să divorţeze deoarece e posibil să nu ştie despre acest lucru şi să aibă loc o situaţie neplăcută între părinţii tăi apoi.

Vorbeşte cu mama ta şi spune-i că ai suferi mult dacă s-ar despărţi de tatăl tău. Spune-i că îi iubeşti pe ambii la fel de mult deoarece sângele apă nu se face. Explică-i că te-ai simţi îngrozitor ştiind că părinţii tăi care au trăit o viaţă împreună să se despartă în felul acesta.

Încearcă să fii matură când discuţi cu ei şi să-ţi stăpâneşti lacrimile deoarece dacă începi să plângi vor vedea că eşti un copil şi îţi vor spune că sunt lucruri de-ale adulţilor, ştii tu, replici şi replici.

Fii puternică şi capul sus, draga mea! Viaţa merge înainte orice ar fi, să nu uiţi acest lucru niciodată.

Pa-pa.

| Axys a răspuns (pentru Hydrangeaceae):

Bn spus MiiCutsa big grin. ai gandit bine! am citit si eu si am observat ca tatal ei nu e agresiv ar putea sa-i spun ca ea sufera din cauza lui sad...

19 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
nu cred ca noi putem sa facem prea multe pentru tine, doar incurajare si ceva vorbe de duh.
incercati sa vorbiti cu tatal cand este treaz si sa ii zici ca ai nevoie de familie unita pentru cresterea si educatia ta.fa-l sa inteleaga ca alcoolul distruge sanatatea si destrama casnicii..esti destul de mare, cred ca mami tau constientizeaza ca iti face rau sa destrame familia, dar trebuie sa o intelegi si pe ea..nimanui nu ii place cearta/omu beat si tot asa..singurul sfat e sa vorbiti cu el cand e treaz, poate daca il sperii ca mama vrea sa bage divort, poate are ecou.
iti doresc multa putere si intelepciune sa poti trece cu bine peste tothappy
O seara bunahappy

| Bernoullie a răspuns:

E mai bine sa se desparta si e mai bine asa, sincer.Te sfatuiesc sa ramai cu mama ta pentru ca langa un astfel de om ca tatal tau nu iti vad un viitor prea bun.

| Fatamuntilor a răspuns:

Iubita, liniste-te.Situatia ta e prezenta la multe familii dim Romania!
Cand tatal tau e trez spune-i cat de mult il iubesti, ca ii doresti doar binele si ca ai nevoie de el. Daca si el te iubeste exista sanse sa te asculte.
Sunt cazuri de vindecare de bautura cu ajutorul medicilor, asa ca mama ta ar bine sa apeleze la ajutorul lor.Dar trebuie sa coloboreze si el.
Daca mama ta e religioasa poate apela si la ajutorul preotului duhonic.
Si tu il poti ajuta rugandu-te pentru el, Citeste rugaciunea pentru parinti.
Succes si Domne ajuta.

| lpavel a răspuns:

Parerea mea este sa fi de partea mamei tale, stiu ca ar fi foarte greu pentru tine sa se desparta dar tu poti fi fericita si altfel pe cand mama ta nu prea cred, cine stie saraca de cand rabda si suporta fara sa zica nimic iar acum a ajuns la capatul puterilor... Incearca s-o intelegi! Oricum eu nu cred ca vrea sa se desparta asa deodata, cred ca vrea sa-l sperie putin pe tatal tau dar nu va aduce roade, cunosc acesti tipi de oameni, nu ar resista fara bautura...
Oricum tu decizi eu mi-am spus doar parerea!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, inteleg ce enervant e sa iti vezi parintii cetanduse pentru asa ceva, crede-ma stiu cum este, si tatal meu a baut dar nu asa mult, dar se imbata, asta pana cand si-a scos permisul de conducere si si-a luat masina, de atunci nu mai bea, si cand bea putin nu mai scoate masina din curte, nu prea ai ce sa faci, in locul tau eu as ascunde cardul bancar cu care isi scoate salarul sau Iasi ascunde banii, eu mai demut i-am ascuns cardul bancar tatalui meu ca sa nu mai aiba cu ce plati alcoolul respectiv. Eu te sfatuiesc sa faci asta, dar nu e garantat ca iti va reusi, sunt oameni care beau pe datorie, sau in locul tau as vorbi cu el in legatura cu asta, dar sa discuti cu el atunci cand nu are alcool in sange, va judeca mai bine situatia. Inteleg ca iti iubesti parintii si nu vrei sa se depsarta dar eu cred ca daca tatal tau continua sa bea chiar daca ai discutat cu el atunci merita sa ramai cu mama ta. Iti urez noroc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si cum s-a spus si mai sus, daca tatal tau nu va intelege nimic din ce ii spui tu sau altcineva atunci este mai bine sa stai cu mama ta! Cand creierul omului este ''inecat'' in alcool nu se mai poate judeca corect, daca ramai cu el desi nu a inteles nimic este posibil sa treaca de la agresivitate verbala la fizica, sau poate domane fereste te violeaza, scuza exemplul meu mai dur dar sunt o gramada de familii in care tatal bea si apoi isi violeaza fiica.

| cllaudDia a răspuns:

Tu nu prea ai ce sa faci in situatia asta. Totusi ai putea sa vorbesti cu tatal tau, si sa ii spui ca nu e bine ce face, ca pierde banii pe bautura si in plus isi distruge sanatatea.Roaga-l sa inceteze si poate se inmoaie. Daca nu, atunci ti-as sugera sa ramai cu mama ta, pentru ca esti fata si ea te intelege din mai multe privinte.Stai linistita daca se despart nu e un capat de tara, plus ca nu te impiedica nimic sa iti vezi tatal de cate ori vrei.
Sper sa treci peste tot cu bine! :*

| Bestxl a răspuns:

Ai putea vorbi cu tatal tau si sa ii spui ca nu iti place deloc ce face si sa incerce sa se opreasca... sad Bafta.

| Adrian_Cosmin_1995 a răspuns:

Buna! Imi pare foarte rau de ceea ce se intampla cu tine.
Tu nu poti ajuta foarte mult. Vorbeste cu tatal tau despre ceea ce simte mama ta si ca bea mult, banii nu se ajung, pierde serviciul, ca isi distruge sanatatea. Poate ca o sa inteleaga tatal tau si isi va da seama de ceea ce se intampla.Sa vorbesti cu el si sa ii zici fara frica si fara sfiala pentru ca intr-un mod e fericirea familiei (caznicia ). Daca poti sa faci asta cu siguranta te va auzi tatal tau si dar sa ii spui asta de mai multe ori cand e treaz ca pana la urma tot isi va da seama de ceea ce face.Multa sanatate!
Si sper ca lucrurile sa se schimbe si sa fiti o familie fericita.Sa ne trimiti mesaj cand o sa se schimbe situatia. Sper ca te-a ajutat sfatul meu.Fii curajoasa.

| galma explică:

P.s:Acum mama mea se dusa in camera, zisa ca nu vrea sa il vada pe tatal meu beat, ca ii e scarba de persoana lui! Va rog! Ajutati-ma!

| Axys a răspuns (pentru galma):

Incerca sa vorbesti cu tatal tau si roaga-l sa nu mai bea ca mama ta s-a suparat rau si eu cred ca o sa se ajunga la divort sad roaga-l s anul mai bea si ca iti doresti ca ei sa fie impreuna sad... vorbeste cu el sad

| galma explică:

Problema este ca eu ii iubesc in egala masura! Chiar daca tatal meu bea, il iubesc la fel si nu pot trai cu doar unul dn el

| galma explică:

Va multimesc din suflet la toti! aseara tatal meu era treaz, si a venit la mine si la mami in camera, si au purtat discutie defata cu mine de fata...mama meai-a reprosat ca nu ii place sa mai bea,iar tatal meu a zis nimic,iar dupa aceasta discutie s-a lasat cu plansete,din partea mea, zi a parintilor mei, iar apoi cand am ramas decat eu cu mama mea in camera, am intrebat-o daca vrea sa bage divort, si ea a zis ca da! si eu i.am zis ca atunci bine, o.dar azi de dimineata cand o intrebai din nou, daca e sigura k vrea sa bage divort zisa ca nu stie.

| dooinitza a răspuns:

Imi pare ft ft rau dar tu nu prea poti face nimic doar so incurajezi pe mama ta (dupa cite se vede cu tatal tau nu poti vorbi deschis pe asemenea teme)sa ii spui cit de rau te vei simti dar so intelegi si pe ea... poti sai dai sfaturi de ex:amenintal ca ii vei da papucii si poate se va trezi la viata
imi pare chiar rau cunosc ft ft bine sentimentul intre parintii mei tot au fost asemenea perioade/

| TwistGeorgiana15 a răspuns:

Eu zic ca sa vorbesti cu tatal tau si sa-l rogi sa nu mai bea. Sau sa faceti un consiliu de familie si sa vorbiti toti.

| Luna123 a răspuns:

In primul rand imi pare rau de situatia familiei tale. NU cred ca te pot ajuta prea mult. Dar decizia este a ta cu cine sa stai. Eu mai mult o iubesc pe mama.Tu trebuie sa alegi si ii poti zice tatalui tau sa numai beie bere si alte chestii. Si daca tatal tau e sofer si bea atata bere e foarte periculos. Eu zic sa stai cu mama ta. Si oricum daca ai zis ce face toata ziua atunci clar ca nu sta cu tine si nu te iubeste. Mai bine lasa- sa se desparta si oricum tu esti copi de ce te bagi in treaba lor? Ai 14 ani bucura-te de copilarie, cat inca o mai ai. Lasa adultii sa isi rezolve problemele.

| Josephine9 a răspuns:

Este inevitabil o situatie destul de grava.Ar trebui ca mama ta sa discute cu el si sa ii spuna ce simte cu adevarat. Daca a facut asta deja poti ruga un prieten bun de-al tatalui tau sa il convinga sa nu mai faca asta. Daca, dintr-o oarecare nefericire, se intampla sa se ajunga la situatia extrema as zice sa alegi sa stai cu mama ta.Nu se stie niciodata ce se poate intampla cu o persoana draga cand e sub infuenta alcoolului. Sper ca raspunsul meu te-a ajutat.In orice caz, tu nu renunta sa speri ca situatia se va remedia.