| Labdjajqw9ow a întrebat:

am o mica/mare problema. De la un timp tatal meu vine cu 2-3 ore dupa programul de la servici si nu ne anunta pe mine si pe mama unde e. Cand mama il suna si il intreaba unde e de cele mai multe ori spune ca e la o bere cu baietii. Sa ma ingrijorez?

Răspuns Câştigător
| JackTD a răspuns:

Nu ar treebui sa te ingrijorezi, nu cred tatal tau sa va insele daca are o fica si o sotie ce ii asteapta acasa, daca ar avea o amanta ar fi venit dimineata acasa

18 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Un barbat cand nu se grabeste acasa e motiv ca nu are de ce sa se grabeasca

| Violleta2022 a răspuns:

Am inteles faptul ca ar trebui sa o anunte pe mama ta, dar de ce sa te ajunte pe tine, esti a doua sotie a lui?
De cand tatii dau socoteala copiilor?
Iar daca ii spune maic-tii ca merge cu prietenii, probabil merge cu prietenii, iar in cazul asta, tot probleme mamei tale este, nu a ta!

| mihai69 a răspuns:

Nu; e problema lor.

| Mayar a răspuns:

Porcul! Vezi, asta ma enerveaza! Cate un barbat face un copil, dar el e cumva scutit de toate si 'isi permite' sa isi face de cap, in timp ce femeia, saraca, nu poate, pentru ca trebuie sa aiba grija de copil si de celelalte aspecte. De aceea multe zic cum ca ar uri barbatii!

Revenind la problema ta. E destul de clar ca o inseala pe mama ta. Ar trebui ca tu sa vobesti intre patru ochi cu el, sa il faci sa se simta vinovat pentru cum se comporta si ca nu o pretuieste pe mama ta, insa sa ii spui asta f rapid, dupa care sa pleci! Sa nu il lasi sa faca el pe nevinovatul si sa minta iar, ci sa incerci sa ii lasi pe constiinta cuvintele tale, plecand si nedandu-i ocazia la replica.

| RAY a răspuns (pentru Mayar):

Omul e o fiinta poligama, atat timp cat aduce banii acasa are dreptul sa mai bea cateodata

| Mayar a răspuns (pentru RAY):

Esti amuzant ca vrei sa ascunzi ce se intampla de fapt, dar si tu stii care e realitatea,,,,

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mayar):

Si daca e la bere cu baietii?

| Mayar a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu toti suntem atat de naiviwinking

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mayar):

Il stii tu pe omul ala ca sa fii sigura ca o inseala pe maica-sa? Eu n-am ce concluzie sa trag din intrebarea asta, omul ala nu mai are voie sa aiba viata sociala? Familie si atat? Scuza-ma, dar gandesti gresit.

| Mayar a răspuns (pentru anonim_4396):

Se vede ca il sustii. Ma gandesc ca nu ti-ar parea rau sa ai si tu o menajera in timp ce tu iti faci de cap. Dar asta nu inseamna ca 'menajera' nu are drepturi. Dar cum esti barbat, tinzi sa iti bati joc de femei. Asta vad

| Ziye a răspuns (pentru Mayar):

Wow, usor, usor, calmeaza-te! Reprezinti acel tip de feminista, cumva? Daca iese si el la o bere, cum fac toti barbatii, deja inseamna ca o insala pe sotia lui si ca nu o pretuieste?
Tu realizezi ca sotia si copilul se bazeaza de cele mai mule ori (nu intotdeauna) pe banii adusi de sot?
Dupa cum vad in comentarii, ai scris ca femeia este "menajera". Nu stiu cum sa iti zic sa intelegi, dar aceasta este treaba ei, in timp ce barbatul face alte lucruri in casa.
"Femeia, SARACA, nu poate, pentru ca trebuie sa aiba grija de copil si de celelalte aspecte." Ia spune-mi si mie care sunt aceste "aspecte"! Sa gateasca? Da, toata ziua! Sa curete prin casa? Normal, in fiecare zi din an! In afara de spalatul vaselor, gatitul, aranjarea patului si optional maturatul, celelalte treburi se fac din 3 in 3 zile. Toate aceste lucruri nu necesita atat de mult timp. Asta depinde si de capacitatea de a mentine casa curata, cat de si marimea locuintei. Copilul? Angajezi o dadaca! Sa spunem ca nu iti permiti un asemenea "lux" : cu totii avem parinti, ori de nu, prieteni sau vecini care iti pot face o favoare.
Am cam rezolvat aceste "aspecte" care tin femeia departe de distractie, de o iesire cu prietenele.

Daca tu numesti un astfel de om "porc", inseamna ca nu stii cum se comporta unii soti. Macar tatal pe care-l acuzi munceste. Faptul ca iese la "o bere" cu prietenii lui il destreseaza de la slujba care, probabil, a fost obositoare. Atata timp cat nu exagereaza si ii raman suficienti bani pentru a asigura bunastarea familiei lui, eu nu vad nici macar o problema!

Revenind la ce am scris mai sus, alti soti isi bat sotiile si copiii, bag banii la pariuri (stiu cateva cazuri), lipsesc de la munca si altele. Aceia chiar pot fi numiti "porci".

Scuza-mi eventualele greseli de ortografie sau punctuatie, dar este ora 5 dimineata.

Acum, fiecare judeca dupa propria gandire. Avem prea putine detalii sa ne dam seama cu exactitate, dar daca tie ti se pare ca iesirile acestui barbat si faptul ca nu e acasa avand grija de copil (ceea ce face deja mama lui) ii decid personalitatea ca fiind "porcoasa"... na' e alegerea ta.

| Mayar a răspuns (pentru Ziye):

Fain roman, o sa il citesc mai tarziu cand o sa am chef de atata citit

| Ziye a răspuns (pentru Mayar):

Poate ca am exagerat putin. Sper sa ai "chef de atata citit". Asa faci si cu cartile?
-Cartea aceasta are 300 de pagini. Eh, o citesc mai tarziu daca AM CHEF.
Nu e mare lucru. Acum, daca ma scuzi, m-as baga la somn, dar n-am chef sa ma duc pana la pat sad

| Mayar a răspuns (pentru Ziye):

Citesc ce este de calitate si merita. observ ca tu automat ai impresia ca ai scris ceva grozav si demn de lauda, dar poate ca gresesti, poate ca te urci singur pe un piedestal care nu e acolo

| Ziye a răspuns (pentru Mayar):

Observi prost. Eu doar mi-am exprimat opinia si as fi dorit s-o citesti. Poate ca tu nu o consideri "de calitate". E alegerea ta daca vrei s-o citesti sau nu. "Demn de lauda"? Tu te auzi? De unde tragi tu concluzii asa de pripite? Nu ma gandesc ca e grozav, dar din moment ce m-am chinuit sa-mi scriu parerile, as fi vrut macar sa citesti. Imi pare rau daca te-am tulburat macar putin, domnisoara. Am sa ma retrag cu coada intre picioare fiindca ce am scris nu e "de calitate". Nuu, nu cumva sa citesti tu "aberatiile" mele. Nici macar daca ma urc pe acest piedestal de care vorbiti nu ajung la nivelul dvs atat de ridicat si diplomat. Continua sa ma privesti de sus fiindca eu, un om de rand, n-am sa reusesc niciodata sa te determin sa citesti ce am scris. Nu inteleg de unde ai ajuns tu la concluzia ca eu ma cred superior doar fiindca imi sustin opiniile, chiar daca or fi ele gresite sau nu.

Hai sa incheiem aici aceasta disputa fiindca nu-si are rostul. Poate ca sunt eu prost, nu mi-e rusine sa recunosc. Poate ca gresesc si tu ai dreptate. Revin in cativa ani. Poate atunci imi capat diplomatia ca sa scriu ceva de calitate.

| Paulvasile10 a răspuns:

Orice e posibil, depinde de multe

| Mada1920 a răspuns:

Nu,oricum daca ar fi o problema o sa isi dea seama mama ta.

| gugugugu a răspuns:

Compania colegilor este mult mai placuta decat cea a familiei. Uite asa devine alcoolist. Din pacate.