| anonim_4396 a întrebat:

De mult timp ma confrunt cu o situatie, insa numai azi m-am gandit ca pot cere parerea cuiva.Am un frate mai mare decat mine cu 3 ani de zile si de cand ma stiu nu m-am inteles bine cu el NICIODATA.Pana pe la varsta de 6-7 ani(ai lui...eu aveam 3-4 ani) am stat in aceeasi camera, insa de atunci mama a decis sa ma mute tocmai pe mine din camera aia, ca el sa poata invata in liniste pentru scoala, fiind singur in camera.Atunci nu am avut incotro si m-am mutat, dar m-am mutat in sufragerie.Si eu de atunci ma chinui cu gandul asta, NU AM CAMERA MEA, LOCUL MEU unde sa ma retrag! Toti din apartament trec prin sufragerie.Tot in sufragerie este si televizorul cu plasma la care se pune mama, iar tatal meu de cele mai multe ori se pune si doarme acolo la televizor si eu trebuie sa trag de el pana se trezeste. PUR SI SIMPLU NU MAI SUPORT, am ajuns la varsta de 17 ani si nu mai suport.Am purtat o discutie cu mama mea in legatura cu asta si mi-a zis pana acum vreo doi ani:Mai ai rabdare ca va pleca fratele tau la facultate si tu ii vei lua camera si gata.Si eu an de an am sperat ca o sa plece la ****** din casa asta, si CULMEA nu a mers la nicio facultate! a intrat la o postliceala din oras.Acum sunt la liceu si am si de invatat, stau cateodata si o zi intreaga sa invat la cate o materie, invat in camera parintilor la o masuta.Fratele meu are calculatorul in camera, DECI e la el si ala, si de cele mai multe ori ma obliga pe mine sa ii ascult muzica(tocmai manele). Dimineata se trezeste inaintea mea, pune muzica tare(chiar daca eu dorm), de parca tot in ciuda mi-ar face, doar ca sa ma trezeasca, face galagie cand trece prin sufragerie. ZILNIC ma cert cu el cand vreau sa stau si eu la calculator. Aa, am uitat sa zic ca dulapul cu hainele mele este in camera lui.Solutia ca eu sa impart camera cu el ca odinioara, nici nu ma gandesc ca ar putea fi, nu as sta cu asa un om insuportabil intr-o camera(ma injura, ma injoseste, face dezordine si mizerie, isi bate efectiv joc de camera asta, pute de cele mai multe ori... daca stau la calculator si ii miros picioarele si ii zic, parca mai sa imi faca in ciuda vine mai aproape, si lista ar putea continua)Ce solutii as avea eu? Va rog ajutati-ma! Multumesc celui care a avut rabdare sa citeasca tothappy

24 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

Crede-ma ca stiu cum e sa stea langa tine la televizor, sa te streseze non stop.Si la mine in camera vine ca la mine e plasma sa stea si incepe: ce joc e ala,cum se numeste,cum se traduce, si critica tot ce fac si uite asa ajung unii sa plece si sa nu le mai pese parinti.
Ce solutii ai avea? Sa mai astepti putin sa te angajezi undeva sa strangi putini bani si sa pleci de langa ei, poate cand nu vei mai fi langa ei isi vor da seama ca au gresit.Eu daca asi fi in locul tau si m-asi muta nici sa ma roage in genunchi nu i-asi mai asculta cand vor realiza cat au gresit.Au avut destule sanse sa fie langa tine dar nu profita de ele si te lasa sa ceri ajutor pe TPU inloc sa te ajute.

| NesScaFe a răspuns (pentru Wehrmacht):

Nu e asa usot sa pleci de acasa si stai linistit daca ai pleca unde te-ai duce? cand o sa fi pe bani tai atunci sa vb pentru ca nu stii cum se fac baniwinking

| Wehrmacht a răspuns (pentru NesScaFe):

Da ma stiu nu am spus fa 18 ani pleaca de acasa.

| Zangetsu a răspuns:

Prea lung, nu am citit.

| NesScaFe a răspuns:

Sa-ti zic o chestie cei mai mari au prioritate poate u ai 17 ani dar conteaza care dintre voi munceste mai mult nu cel care sta nonstop pe calculator sunt sigur ca el primiste mai multi bani pentru ca si eu is mai mare ca fratele meu si asa e.

| Rares95 a răspuns (pentru NesScaFe):

Chestia este ca nu munceste nimic,doar consuma,consuma si consuma,mereu ii cere mamei bani ca se duce cu prietenii,de invatat nu invata,doar se distreaza,si pe deasupra ii si vorbeste urat mamei, deci nici nu muncese ca sa zic asa:vaaai, lasa-l ca merita de baiat bun ce ii...

| NesScaFe a răspuns (pentru Rares95):

Asta e partea a 2 a ii terbuie imtimitate

| Rares95 a răspuns (pentru NesScaFe):

Pai si cu mine cum ramane?!

| DomineRex a răspuns (pentru Rares95):

Amuzanta poveste, nu il baga in seama pe telovesc97, ca doar el e fratele mai mare normal ca tine cu fractu laughing.Si eu am un frate mai mare tot cu 3 ani numai ca m-am impus puternic si l-am dat eu afara din camera pana la urma laughing acum oricum nu mai conteaza el are 22 eu 19 s-a cam incheiat discutia.Ce iti recomand este sa te impui in fata lui, acum nu stiu despre violenta lui fizica, eu am avut un corp(incca il mai am laughing ) mai dezvoltat decat el deci am putu sa ma impun usor.As putea sa iti dau niste sfaturi, numai ca nu cred ca poti sa le aplici laughing sunt destul de "dure".

| Rares95 a răspuns (pentru DomineRex):

Asta nu ar merge,eu nu sunt violent, si e mai facut decat mine, de impus nu ma pot impune

| DomineRex a răspuns (pentru Rares95):

Atunci intraba-i pe parinti unde este egalitatea? el a folosit acea camera atat de mult timp, cred ca ar fi si randul tau.Acum ar putea sa se mute el unde stai tu, cel putin pana se muta din casa(daca o sa mute, ca din cate am citit nu e cel mai harnic om, deci s-ar putea sa stea mult cu voi).

| NesScaFe a răspuns (pentru Rares95):

Sa nu il asculti pe shadow as pleci de acasa ala e rupt de soarta ac nu e bine sa te desparti de parinti pentru ca ai mei sunt despartiti dar ma duc la tata in fiecare sambata si duminica eu nu le duc lipsa dar daca ai pleca de acasa te-ai lipsi de aman2 sa nu faci prostia asta pentru ca si eu pr de al meu a facut prostia asta si el nu are 17 ani el are 23 si parinti lui se uitau dupa el in fiecare seara si il cautau si i-a zis frateso ca maicasa si cu taicaso se rugau in fiecare seara sa vina acasawinking

| NesScaFe a răspuns (pentru DomineRex):

Ai dreptatea ta dar mai sunt copii ratati ca cel care i-a zis sa se sinucida ca la mine fratele meu e ascultat mai mult de mama nu e o solutie sinuciderea doamne cat de ratat e ala cu sinuciderea sa se sinucita el

| Rares95 a răspuns (pentru DomineRex):

Am intrebat de mult timp, si mama imi spune tot timpu:tu ai mai multa minte si trebuie sa intelegi, ce vrei? sa ma cert cu el?! nu vezi ca nu ii pot face nimic

| DomineRex a răspuns (pentru Rares95):

Sa intelegi ce? ca fractu e tratat mai bine decat tine? el are o camera a lui de atat de mut timp iar tu te "chinui" prin sufragerie(desii sa fiu sincer as putea spune fii multumit ca ai unde sta si are cine sa iti dea de mancare). Acum daca parintii nu vor sa te ajute, nu ai optinui, asta e, vei sta in sufragerie pana pleaca el de acasa sau pleci tu.
Eu daca as fi parinte si as avea 2 copii i-as trata egal.As spune uite un an folosesti tu camera, iar in alt an foloseste fractu camera.La tine este ceva in genu foloseste fractu camerea, iar tu nu ai decat sa stai in sufrageire ca doar esti mai mic laughing. Amuzanti parinti ce pot sa spun...

| Rares95 a răspuns (pentru DomineRex):

Cam asa estraight facevoi mai suporta cativa ani asta, iar pe urma mi-oi vedea de drum

| Rares95 a răspuns (pentru DomineRex):

Si da, exact asa imi spunerolling on the floor) bucura-te ca e asa cum e

| DomineRex a răspuns (pentru Rares95):

Pai no avand in vedere ca in fiecare zi un miliard de oameni sufera de foame, nu ai un motiv real sa te plangi.Problema se afla la parintii tai ca nu stiu cum sa gestioneze corect situatia, mai mult te poti plange de nedreptatea parintilor.

| olian a răspuns:

Nasoala situatia, eu am mai avut 3 fratii mai mari ca mine dar eu trebuia sa fac tot ce zic ei,stai linistit nu te mai consuma,vorbeste cu tatal si mama ta spune-le ca nu mai rezisti si ca ai de invatat ori sa iti dea ei camera lor ori sa faceti schimb u cu fratele tau o luna unul o luna altu pe camera, poate parinti tai nu au posibilitati chiar extraordinare incat sa mai faca o camera si trebuie sa intelegi si u, eu cu fratele meu am impartit o camera pana la varsta de 18 ani atunci am plecat de acasa, trebuie sa fie o solutie si trebuie sa o rezolvi cu parinti tai, bafta

| AAAdelin a răspuns:

Ma mir de situatia ta! Am si eu o sora ( mai mica ) asa ca eu am rolul fratelui mai mare, si noi ne certam de cele mai multe ori, ca in orice familie, sieu am camera in sufragerie, insa camera mea este intre hol si balcon, iar intrarea din sufragerie este blocata, nu mai intra mai nimeni in afara de mine si sora mea, calculatorul este la mine, insa acest lucru ne deranjeaza pe nimeni.
Ceea ce ar trebui sa faci este ca sa faci 2 "sedinte" de familie, una (prima ) fara fratele tau (doar tu cu parintii ca sa le afli propria decizie si sa nu fie influentata) si a 2-a si cu fratele tau si sa ajungeti int-un final la un unanim.
Imi pare rau pentru situatia ta, iti urez bafta.
Uite o modalitate, pentru cateva zile, sa schimbati rolurile, si camerele, sa vedem daca lui ii convine, si sa ai si tu aceleasi obiceiuri.
Sper pe car posibil sa te fi ajutat (am 13 )

| Corina1325 a răspuns:

Mai discuta inca o data cu ambii partinti si cu el. Cu toti o data adica si poate ceva se va intampla. Mie mi se pare groaznic. Eu sun singura la aprinti si uneori regret asta. dar decat asa, cred ca e mai bine singur. Si incearca sa discuti tu cu el pe un ton calm si sa ii explici cum sta situatia.

| notatrol a răspuns:

Din moment ce ti-au facut asta inseamna ca nu te iubesc, imi pare rau sa iti spun.
O singura solutie exista: sinucidera.
Ai nevoie de ajutor http://encyclopediadramatica.ch/Suicide#How_to_Off_Yourself

| anonim_6612 a răspuns:

Pai el este mare acum ce nu poti sa te muti inapoi in camera cu el... poate daca va mutati iar impreuna o sa va intelegeti mai bine sunteti mai mari, mai cu mintethinking Succes:*

| roby0067 a răspuns:

Mie mila de tine noroc sa scapi de el!laughing