| DedeeAndreea a întrebat:

Vreau sa mor.Ma simt ca o idioata in lumea perfectilor.Am trecut prin multe si am reusit sa fiu puternica,cu zâmbetul pe buze, încrezătoare in mine.Dar acum simt ca toate astea au fost degeaba.Simt ca totul e degeaba, nu mai am interes pentru nimic.Ma simt plictisitoare, urata, anti socială, proasta. Simt ca nu fac pe nimeni fericit. Mi-as dori sa ma iubeasca si pe mine cineva cu adevarat..Sa ma salveze cineva ma simt ca intr-un coșmar. Baiatul pe care l-am iubit cu adevarat si pe care inca il iubesc si nu ma pot abține sa nu plang cand vad poze vechi cu noi, si-a batut joc de mine.Mama e mulțumită de mine dar tata mereu imi spune ca sunt leneșa si ca nu o sa fac nimic in viața. Faza e ca vreau sa ma schimb dar simt ca nu pot.Mi-am pierdut interesul pentru tot. Am 14 ani.Ce pot face? Nu vreau sa sufere ai mei dupa mine, asta e singurul motiv pentru care nu ma sinucid. Si totusi mai am o mica speranta.:/

9 răspunsuri:
| FemeiaPisică a răspuns:

Renunţi la cel mai frumos dar pe care l-ai primit încă de la naştere pentru o clipă de slăbiciune?
Ţi-am citit întrebările anteriorare şi îţi pot confirma că este doar vina ta. Ţi-ai făcut-o singură cu mâna ta, cum se spune. Tu ai avut decizia să alegi anumite lucruri pe care acum le regreţi.
Ai 14 ani, nu ştii ce înseamnă dragostea adevărată. Degeaba afirmi că ai iubit pe cineva care şi-a bătut joc de tine în ultimul hal.
Meditează asupra problemelor tale şi găseşte o soluţie.

| KamaSutra a răspuns:

Pai cu ce sa incep? Aha, cu inceputul... Ai doar 14 ani,nici nu stii ce inseamna cu adevarat o greutate in viata,asa ca eu zuc sa nu incepi sa disperi de pe acum, o sa ai destul timp mai acolowinking
"Ma simt ca o idioata in lumea perfectilor". Draga mea, in lumea asta nimeni nu i perfect, absolut nimeni. Toti avem defecte pe care incercam sa le ascundem prin diferite moduri. Nu ar trebui sa te consideri o idioata. Fiecare este bun in felul lui.
Chiar tu ai spus ca ai trecut prin multe cu zambetul pe buze, ai reusit sa fii puternica. Asta.i atitudinea de care ai nevoie in viata, de ce zici ca totul a fost degeaba. Stii cum se zice, raul care nu omoara, zideste. Chiar daca tu crezi ca optimismul a fost degeaba te inseli. E foarte bine sa fii asa fiindca treci mai usor peste anumire situatii. Vezi la tv tineri care se pierd care se pierd si isi iau viata..astia sunt niste fricosi, ce nu sunt in stare sa infrunte viata si prefera sa fuga. Orice lucru are o rezolvare si nu e cazul sa disperi. Continua sa fii asa cum ai fost si pana acum, crede.ma,o sa.ti mult mai bine. Si eu am avut momente in care sincer sa ti spun nu mai voiam sa traiesc dar mi am dat seama ca asa nu voi rezolva nimic. Mi.am pastrat credinta,speranta si zambetul si intr.un final s.a rezolvat.happy intelegi ideea
Zici ca te simti plictisitoare,anti sociala etc, pai exact asa cum te simti,exact asa vei fi perceputa.
"Simt ca nu fac pe nimeni fericit"-dar nu trebuie sa faci pe cineva anume fericit,decat PE TINE! Gandeste.te in primul rand si la tine,nu zic ca ar trebui sa devii o egoista. Nu, ajuta lumea, fii amabila insa pana la o limita,nu te lasa folosita!
Vrei sa te salveze cineva?! Nu are cine. Traim intr.o lume in care fiecare e pentru el, trebuie sa te salvezi singura!
Spui ca si.a batut unu joc de tine... Ce sa zic? Mare nesimtit care evident ca nu merita nici lacrimile tale, nici macar sa te mai gandesti la el. Asta este, s.a intamplat, nu mai poti da timpul inapoi. A fost o experienta urata din cate inteleg. Priveste totul ca pe o lectie, ai invatat ca trebuie sa cunosti foarte bine persoanele pe care le ai alaturi etc. Din fiecare episodal vietii inveti(sau ar trebui sa inveti) pentru ca in viitor sa nu mai faci aceleasi. Unii nu invata decat dupa ce fac aceeasi greseala de 10 ori, dar sa speram ca nu e cazul tau.
Tatal tau zice ca esti ca esti lenesa!? De ce spune asta? L.ai intrebat? Daca nu,intreaba.l. afla ce il face sa te considere asa,si daca e un motiv serios atunci reflecteaza putin asupra acestui aspect. La varsta ta abia incepi sa.ti dai seama ce iti placi. Cu adevarat sa faci,ce vrei sa urmezi in viata. Tu invata,arata.i ca esti inteligenta,demonstreaza.i ca se inseala.
Iar faptul ca ti.a trecut prin cap sa te sinucizi e cea mai mare tampenie. Niciodata, dar niciodata sa nu mai spui asa ceva. Ar trebui sa fii recunoscatoare ca ti.a fost data o viata si ca ai o familie, ca esti bine, fiindca unora viata le este luata dinainte de a incepe sa si.o traiasca sau altii dorm pe strazi, n.au ce manca sj multe altele.
Daca ai inteles ceva din ceea ce am spus, ma bucur. Ideea de baza era sa fii puternica, pentru ca esti doar la inceputul drumului si te asteapta greutati mult mai mari(nu vreau sa te sperii).
Sa.ti spun un lucru, si eu am 14 ani, nu stiudca ma crezi sau nu, dar de fiecare data imi REgasesc speranta intr.un simplu zambet si in niste simple discutii cu adevaratii prieteni. Nu am o gasca imensa, doar vreo 4-5 prieteni pe care ii pot numi frati si surori. O simpla conversatie cu cineva de incredere te ajuta mult, mult... Asa ca daca ai asemenea persoane langa tine, vorbeste cu ei. Daca nu chiar mama ta e cea mai buna alegere, pentru ca chiar nu.ti va trada secretele.
Be strong and no matter what, just SMILE!happyhappybig grin
Sa.mi zici daca te.am ajutat

| danay72 a răspuns:

Sper sa iti fie util acest articol.
Ce pot face ca să nu mai fiu atât de trist?
„Ori de câte ori prietenii mei sunt cu moralul la pământ, eu îi ajut să-şi rezolve problemele şi să se simtă mai bine. Dar puţini ştiu că apoi mă duc acasă, mă închid în camera mea şi plâng." (Kellie)
„Când sunt trist, mă izolez. Dacă sunt invitat undeva, găsesc o scuză ca să nu merg. Reuşesc să-mi ascund foarte bine tristeţea de membrii familiei. Ei cred că totul e în regulă." (Rick)
AI TRECUT şi tu prin stări asemănătoare cu ale lui Kellie şi Rick? Dacă da, nu te grăbi să tragi concluzia că e ceva în neregulă cu tine. Toţi suntem trişti câteodată. Chiar şi unele persoane fidele menţionate în Biblie au trecut prin astfel de stări (1 Samuel 1:6–8; Psalmul 35:14).
Poate că uneori ştii de ce eşti trist, însă alteori nu. Anna, care are 19 ani, spune: „Nu trebuie să te afli într-o situaţie îngrozitoare ca să fii trist. Tristeţea te poate cuprinde oricând, chiar dacă n-ai probleme. E ciudat, dar se întâmplă!".
Indiferent că ai sau nu motive să fii trist, ce poţi face în asemenea momente? Încearcă să aplici sfaturile de mai jos:
1. Spune ce simţi. Când a trecut prin mari suferinţe, Iov a spus: „Voi vorbi în amărăciunea sufletului meu!" (Iov 10:1).
Kellie: „După ce vorbesc cu cineva, simt că mi se ia o piatră de pe inimă. În sfârşit, ştiu şi alţii prin ce trec. Astfel, ei pot să-mi arunce o frânghie, să mă scoată din adâncurile tristeţii şi să mă salveze".
Sugestie: Scrie mai jos numele unui prieten pe care te poţi baza când tristeţea te copleşeşte.
․․․․․
2. Scrie ce simţi. Când tristeţea pare să-ţi umbrească viaţa, încearcă să-ţi aşterni gândurile pe hârtie. În unii psalmi, scrişi sub inspiraţie divină, David a exprimat sentimente de tristeţe profundă (Psalmul 6:6). Scrie şi tu despre sentimentele tale. Lucrul acesta te va ajuta ‘să păzeşti înţelepciunea practică şi capacitatea de gândire’ (Proverbele 3:21).
Heather: „Când scriu ce simt, pot să-mi pun gândurile în ordine şi să scap de confuzia pe care mi-o provoacă tristeţea. De fapt, dacă reuşeşti să-ţi exprimi sentimentele şi să le înţelegi, tristeţea nu mai este atât de apăsătoare".
Sugestie: Foloseşte tabelul de la pagina 93 ca să vezi cum ai putea reacţiona mai bine în unele situaţii dificile. Acest lucru te va ajuta să-ţi alungi tristeţea.
3. Roagă-te. Biblia spune că, dacă te rogi cu privire la îngrijorările tale, ‘pacea lui Dumnezeu, care întrece orice gândire, îţi va păzi inima şi mintea’ (Filipeni 4:6, 7).
Esther: „Încercam să-mi dau seama de ce eram atât de deprimată, dar nu reuşeam. L-am rugat pe Iehova să mă ajute să fiu bucuroasă. N-aveam niciun motiv să fiu tristă şi nu mai suportam starea în care eram. Până la urmă mi-am revenit. Puterea rugăciunii nu trebuie subestimată niciodată!".
Sugestie: Foloseşte Psalmul 139:23, 24 ca model pentru rugăciunile tale. Deschide-ţi inima înaintea lui Iehova şi roagă-l să te ajute să înţelegi de ce eşti trist.
Pe lângă sugestiile prezentate mai sus, vei descoperi multe sfaturi valoroase în Cuvântul lui Dumnezeu. Dacă îţi umpli mintea cu idei ziditoare din Biblie, te vei simţi mai bine (Psalmul 1:1–3). Poţi găsi exemple de relatări biblice ziditoare în paginile intitulate „Model de urmat", din fiecare volum al acestei cărţi. Citind pagina 227 din volumul II, vei observa cum a reuşit apostolul Pavel să-şi învingă sentimentele negative pe care le avea uneori din cauza imperfecţiunilor sale.
Când sentimentele de tristeţe persistă
„În unele dimineţi îmi vine pur şi simplu să zac în pat ca să nu mai fac umbră pământului degeaba", spune Ryan. El suferă de depresie clinică, şi nu este singurul. Studiile arată că aproximativ 1 din 4 tineri au o anumită formă de depresie înainte de a ajunge la maturitate.
Cum îţi poţi da seama dacă suferi de depresie? Iată câteva simptome: schimbări bruşte de dispoziţie şi de comportament, izolare socială, interes scăzut faţă de aproape toate activităţile, o schimbare vizibilă a obiceiurilor de alimentaţie şi de somn şi sentimente puternice de inutilitate sau de vinovăţie nejustificată.
Bineînţeles, aproape oricine are, la un moment dat, unul sau mai multe dintre aceste simptome. Dar, dacă acestea se manifestă mai mult de două săptămâni, ar fi bine să vorbeşti cu părinţii, întrucât ar putea fi necesar un control medical. Medicul poate stabili dacă tristeţea ta are cauze medicale.
Dacă suferi de depresie clinică, nu trebuie să-ţi fie ruşine. După ce au urmat un tratament, mulţi bolnavi de depresie au început să se simtă mai bine, probabil cum nu se mai simţiseră de mult timp! Indiferent că tristeţea ta este sau nu cauzată de depresie, nu uita cuvintele mângâietoare din Psalmul 34:18: „Iehova este lângă cei cu inima frântă şi îi salvează pe cei cu spiritul zdrobit".
ÎN CAPITOLUL URMĂTOR
Ce poţi face dacă tristeţea a devenit atât de copleşitoare, încât te gândeşti să-ţi pui capăt vieţii?
[Notă de subsol]
Când tristeţea persistă, unii tineri se gândesc să-şi pună capăt vieţii. Dacă şi ţie îţi trec prin minte astfel de gânduri, vorbeşte fără întârziere cu un adult în care ai încredere! (Pentru informaţii suplimentare, vezi capitolul 14 din acest volum.)
VERSET-CHEIE
„Iehova este lângă cei cu inima frântă şi îi salvează pe cei cu spiritul zdrobit." (Psalmul 34:18)
SFAT
Scrie ce simţi când eşti trist şi ce crezi că îţi provoacă această stare. După o lună, citeşte ce ai scris. Ai aceleaşi sentimente? Dacă starea ta s-a îmbunătăţit, notează ce te-a ajutat.
ŞTIAI CĂ . . . ?
E normal să plângi, chiar dacă eşti băiat. Într-un anumit moment din viaţa sa, regele David a recunoscut: „Toată noaptea îmi scald patul, îmi umplu aşternutul cu lacrimi" (Psalmul 6:6).
PLAN DE ACŢIUNE
Pentru a avea o stare de spirit mai bună, m-aş putea implica în următoarele activităţi: ․․․․․
Prietenii care mă pot ajuta să nu mai fiu atât de trist sunt: ․․․․․
În legătură cu acest subiect, aş vrea să-i întreb pe părinţi: ․․․․․
CE PĂRERE AI?
● De ce este bine să plângi?
● Cum te ajută faptul de a fi în compania altora să depăşeşti momentele de tristeţe?
[Text generic pe pagina 96]
„Când sunt tristă, trebuie să fiu atentă să nu mă izolez. Bineînţeles, uneori simt nevoia să fiu singură ca să-mi adun gândurile şi să plâng în voie. Dar ştiu că apoi trebuie să caut compania altora ca să nu mă mai gândesc la lucrurile care mă întristează." (Christine)
[Tabelul/Ilustraţiile de la pagina 93]
Foaie de lucru
ca să-ţi alungi tristeţea Completează tabelul
situaţie reacţie negativă reacţie mai bună
Un profesor mă face → Nu mă mai → Indiciu: Vezi
să simt că nu sunt chinui să învăţ capitolul 20
bun de nimic la acea materie din acest volum
Un prieten → Răspândesc zvonuri → Indiciu: Vezi
mă ignoră denigratoare capitolul 10
despre el din volumul II
Părinţii mei → Am resentimente faţă → Indiciu: Vezi
divorţează de unul sau faţă capitolul 4
de ambii părinţi din acest volum
․․․․․ → ․․․․․ → ․․․․․
[Legenda ilustraţiei de la pagina 95]
Primind ajutor şi depunând eforturi, poţi ieşi din adâncurile tristeţii

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Andreea,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gresesti nu traiesti intr-o lume a perfectilor, nici o persoana nu este in totalitate perfecta. Din cate scrii treci printr-o mai grea, dap acea perioda cand totul nu mai are sens, nu mai esti tu insuti, doar pentru ca ai iubit o persoana care nu merita nici un simple,, buna". Treci mai departe sunt sigura ca intr-o zi vei intalni o persona care sa te pretuiasca.

| DjNick112 a răspuns:

Este foarte grav daca ai in minte sinuciderea, pentru ca de la asta si pana sa nu decurgi la acest geste nu este decat un pas, de aceea este foarte important ceea ce faci acum. Stiu cum e cu dragostea, am trecut si eu printr-un moment asemanator. Aveam 15-16 ani, eram mort de indragostit de o fata, si timp de 3 ani nu i-am spus nimic (desi ne vedeam des, ne comportam ca niste prieteni destul de apropiati) dupa 3 ani s-a acumulat destul de multa dragoste in mine ca sa zic asa (pentu ca pe zi ce trecea eu tot mai tare ma indragosteam de ea) si intr-o zi de toamna am hotarat (cu greu) sa zic ce simt pentru ea, bineinteles, ca a incept sa zica ca are prieten, nu stiu ce...in fine, dupa care inca 3 ani am fost afectat de treaba aia, nu are rost sa zic ce simteam momentele alea pentru ca stii si tu destul de bine, si acum ma mai bantuie gandul asta.da.e greu de crezut dar e adevarat chiar daca pare imposibil.
Stiu ca uneori nu ai nevoie de alte incurajari daca te sustine doar o singura persoana, in cazul tau baiatul respectiv, gandeste-te ca este cineva care este in stare sa-si dea si viata pentru tine, care te apreciaza mai mult, care nu vrea nimic altceva de la tine decat sa te vada si sa te stranga in brate, gandeste-te bine la treaba asta, ai un moment de slabiciune acum, uite cati suntem numai aici pe TPU care vrem sa te ajutam sa iesi din starea asta, e greu, dar nu imposibil, uite, tine legatura cu noi, ideea e sa socializezi cu persoane care sa te incurajeze, sa zica ca ai facut bine, nu ca tatal tau care te descurajeaza sau alte personae, vorbeste si tine legatura doar cu cei care iti vor binele, si asa incetul cu incetul te vei schimba, nu suntem aici sa te judecam ca ai 14 ani si nu stii ce inseamna o greutate cu adevarat cum am mai vazut intr-un comentariu, nu e asa, nu toti suntem la fel, sunt unii care nu au iubita sau nu pun suflet intr-o relatine pana la 30 de ai si comenteaza aiurea, ei nu stiu cu ce se mananca asta, noi stim, care am trecut prin asta, si cine nu a trecut prin asta din pacate nu intelege la fel de bine ca si cel care a trait momentul, asa ca va rog sa nu mai comentati inutil (am spus despre asta pentu ca in momentul asta prietenul tau e cea mai mare problema).
Repet, tine legatura cu noi, cei care iti vrem binele, cei care te incurajeaza! happy

| MrsVamp a răspuns:

Sinuciderea inseamna lasitate, fuga de griji si probleme, gandeste asa, viata asta-i o lupta grea si tu o s-o castigi!
Totul va gi bine.

| Gabriel124 a răspuns:

Vrei sa mori?
Nu sigur! ca nu vrei lucru acesta.
Te simti ca o idioata in lumea perfectilor?
Imi pare rau dar termenul perfect nu exista pentru mine in a defeni o persoana.
Am trecut prin multe si am reusit sa fiu puternica cu zimbetul pe buze, increzatoare in mine.
Foarte bine prin multele incercari care ai trecut inseamna ca ai invatat ceva si ar trebui sa te ambitioneze.
Si sa dovedesti ca indiferent ce ti-ar aparea in cale poti sa fi o invigatoare.
Nu iti pierde increderea in tine, tu esti singura care poti sa te ajuti.
Te simti plictisitoare, urata, anti socială?
Da pentru mine aceste ganduri au aparut cand mam izolat si le-am folosit ca niste scuze pentru a nu relationa cu alte persoane.
Plictisitoate- indiferent cat de plictisitoare ar fi o persoana e inposibil ca intr-o discutie de grup sa nu aiba ceva de spus. Urata- nu te cunosc nu stiu cum arati dar iti spun cu mana pe inima.
Nu conteaza cum arati frumusetea nu sta doar in aspectul exterior a unui om.
Conteaza ce ai in interiorul tau
( suflet, inima, mentalitate).
Pentru mine aceste 3 lucruri inseamna frumusetea.
Exemplu.
Degeaba esti frumos daca la trecere de pietoni stai si privesti o batrinica cum sa chinuie sa tranverseze strada si nu o ajuti.
S-au vezi o persoana cu dizabilitati indiferent de ce gen si incepi sa razi sau sa iti bati joc de ea/el ca tu esti frumos si nai nici o problema.
Anti-sociala- pentru mine a nu vorbi cu alti din exterior nici mcar cu familia mea a fost un mod de a ma proteja.
Am preferat sa cred ca sunt zlab ca nu merita nimeni sasi piarda timpul cu mine ca sunt o epava.
Dar mi-am facut rau de unu singur.
Sfatul meu relationeza cat mai mult cu familia, colegi toti care te cunosc.
De la fie care om o sa afli ca ai ceva de invatat.
Baiatul pe care l-am iubit cu adevarat si pe care inca il iubesc si nu ma pot abține sa nu plang cand vad poze vechi cu noi, si-a batut joc de mine.
Parerea mea e sa mergi mai departe, uita-l doar tu l-ai iubi cu adevarat el nu.
Nu te mai gandi la el, sterge pozele si gata. Gandeste-te ca si cand nu ar fi existat o sa apara un alt baiat care poate chiar stie sa te aprecieze si sa te protejeze.
Daca eream in locul Tatalui tau Il stringeam de gat daca ii facea asa ceva copilului meu.
Mi-as dori sa ma iubeasca si pe mine cineva cu adevarat.
Nu stiu povestea familiei tale dar ai pe cineva care tine la tine Mama si Tatal tau.
Sunt sigur de-si tatal tau se poarta mai dur cu tine fata de mama ta este tot pentru binele tau.
Ai un suport dublu fata de mine eu o am doar pe Mama mi-as fi dorit sa am si suportul tatalui meu.
Am 14 ani.Ce pot face? Nu vreau sa sufere ai mei dupa mine, asta e singurul motiv pentru care nu ma sinucid. Si totusi mai am o mica speranta.
Nu ai 14 ani, dupa mine esti inca un copil si ai toata viata inainte asa ca nu te mai gandi sa te sinucizi.
Gandeste-te ca bolnavi cu boli terminale desi trec prin dureri insuportabile mai au doar bucuria de a se trezi atat cat le mai este dat si a se bucura de faptul ca a inceput o noua zi si sunt recunscatori ca pot vedea lumina zilei inca o zi.
Asa ca tu trebuie sa te bucuri ca esti bine si sanatoasa si familia ta este linga tine si te iubeste.
Bucuria mea sunt cele 4 anotimpuri Iarna(zapada), primavara(infloresc pomnii, florile), vara (Agricultura) si toamna( un nou inceput).
Pentru mine aceste nimicuri valoreaza enorm.
Deci nu te mai gandi la sinucidere sunt o multime de lucruri frumoase de vazut.
Ar mai fi multe de spus dar ma opresc.
Imi cer scuze pentru greselile gramaticale.

| MariaIoana1111 a răspuns:

Oh..Nu mai gandi asa.Ai 14 ani..Lucrurile se vor rezolva de la sine mai tarziu.Pot spune ca te inteleg deoarece si eu am trecut printr-o experienta asemanatoare.
Cat despre idiotul care si-a batut joc..Este un nimic! Lumea nu se termina la un baiat.
Capul sus! happy