| anonim_4396 a întrebat:

Hei tpy, de cateva luni imi cade parul in exces, nu mi s-a mai intamplat pana acum sa cada atat de mult, ori ca e ff lung si pare ca e ff mult ori nu stiu. intrebarea mea este daca v-ati confruntat cu asa ceva si cum ati remediat? Nu e de la stres, nu mananc prostii, folosesc masti pentru par, nu stiu laughing parul meu e foarte lung, a ajung pana la fund, poate ar trebui sa-l tund? Ce parere aveti? care e solutia

3 răspunsuri:
| Aannonimm a răspuns:

Pote e de la mostenirea genetica,mai ales dacă ştii că persoanele de sex feminin din familie au avut astfel de probleme, asta rezuma la subţierea părului şi ruperea facilă a acestuia la periaj, ceea ce duce la rărirea podoabei capilare.
Altceva poate fi:
Dezechilibrul hormonal, sarcina, o tiroida lenesa( este o cauză frecventă a căderii părului pentru că nu sunt produşi suficienţi hormoni care să ajute metabolismul şi astfel şi părul are de suferit.), slabitul brusc, sindromul ovarelor polichistice(creşterea nivelului de hormoni androgeni, care poate predispune la creşterea în greutate, risc crescut de diabet, tulburări menstruale, infertilitate), poate fi si de la prea multe masti de par facute, prea multa sau prea putina mancare, nu ai fier destul sau prea multa vitamina A.
Si eu am avut situatia asta si acum nu mai am parul asa, secretul meu e ca mi-am pus 4 lingurite de bicarbonat de sodiu in samponul meu, m-a ajutat foarte multa, impotriva matretii, nu imi mai cade parul si mi-a accelerat si cresterea de par deci te sfatuiesc sa incerci

| DanyX16 a răspuns (pentru Aannonimm):

E baiat XD

| Saskesai a răspuns (pentru DanyX16):

Sunt fata lol