| Alekssa a întrebat:

Heiibig grin
Imi dati si mi'e o poveste lunga(mai tresita de dragoste)
Dau funda.
Nu trebuie sa fi-e decat una dar sa fi-e lunga. daca stiti mai multe mi le dati dar v-am spus...sa fi-e lungibig grin

2 răspunsuri:
| valeeExpress a răspuns:

Citeste La medeleni

| SufletRapus a răspuns:

Poveste mea este una trista, poate prea trista sper sa nu fie prea mult pentru tine.

Ei bine acum 8 ani acum cunoscut un baiat, super de treaba, dragut, atent cu mine si cu un suflet de aur. Eram 2 copii el avea 18 ani si eu 16. Am avut o relatie frumoasa care a durat 2 ani. Vreau sa zic ca nu era ca alti baieti care stau cu tine 2 saptamani si vor sa se culce cu tine. El nu mi-a zis niciodata asta din contra eu am fost cea care a facut primul pas in sensul asta. A fost primul baiat din viata mea l-am iubit enorm si la fel si el pe mine dar ca orice lucru frumos niciodata nu dureaza mult. El a plecat cu parintii lui la munte si cu o vecina care a fost cu parinti ei. Parintii lor erau prieteni de familie si se intelegeu bine. Dupa ce au venit din vacanta fata a inceput sa se laude ca a fost cu el si ca e prietena lui, eu cand am auzit asta am mers la el si i-am cerut explicatii. El a mers cu mine la fata aia sa clarificam tot dar ea a mintit in continuare si eu ca o proasta nu am avut incredere in el si ne-am despartit. Nu i-am mai vorbit de 6 ani cred desi el de atunci nu a incetat sa ma iubeasca si sa ma caute. Eu mi-am gasit pe altcineva dar el nu a mai putut sa iubesca niciodata o alta fata desi nu arata rau si avea un suflet extraordinar. Azi ar fi trebuit sa aiba 26 de ani. Pe la 24 a aflat ca suferea de ceva la inima nu mai stiu exact ce. Cand am aflat am mers la el la spital si daca ma crezi cand m-a vazut a inceput sa planga ca un copil, de fericire ca am mers la el. Atunci i-am lasat numarul meu sa mai vorbim. Arata atat de schimbat la exterior dar sufletul ramase-se acelasi. Am continuat sa merg la el la spital, se bucura enorm cand mergeam si mie imi facea placere, se pare ca nu il uitasem complet. O perioada am avut niste probleme in familie si nu am mai putut merge la el. Mi-am schimbat si numarul de telefon deoarece ma suna un nebun si el nu il mai avea. Acum o luna a murit si daca ma crezi am ramas cu o durere in suflet care cred ca niciodata nu va trece. Ieri am bagat din nou cartela cea veche in telefon si am vazut ca aveam cateva mesaje de la el, am ramas profund marcata de ce scria in acele mesaje. Ele sunau cam asa:

1 Daca vezi msj meu te rog sa stii ca nu te-am uitat si putinele zile care le mai am de trait as vrea sa le petrec cu tine, nu a fost nimeni ca tine in viata mea si e pacat ca doar acum pot sa-ti spun cat de mult te-am iubit eu de fapt si ca esti singurul lucru frumos care a fost in viata mea. Acum am mai mare nevoie de tine ca oricand

2 Iubirea mea, mi-au scos inima si mi-au pus un aparat si vreau sa stii ca pe tine nu au putut sa m-i te ia se pare ca ca eu te iubesc cu tot corpul meu, cu tot sufletul meu. Poate nici nu vei vedea msj mele dar daca vreodata vei vedea asta vreau sa stii ca nu o sa te uit nici acolo unde voi merge eu. Mai vreau sa-mi faci o ultima promisiune... sti ca eu nu mai am mult pana voi pleca dar vreau sa-mi promiti ca si dupa, eu tot voi trai in inima ta, e singura mea dorinta.

3 Iubirea mea..se pare ca acea zi se apropie imi pare rau ca ai putut sa vezi adevaratele mele sentimente abia cand a fost prea tarziu, se apare ca asa e firea umana abia cand asteapta sfarsitul arata adevarata iubire, imi pare rau ca a trebuie sa suferi din cauza mea si as vrea sa stii ca ai fost singurul bandaj care a facut bine inimi mele bolnave dar se pare ca ea vrea sa inceteze sa bata si singurul lucru care il regret e ca acum cand am mai mare nevoie de tine tu nu mai esti langa mine.Dar sa stii ca eu te voi veghea de sus cu o inima noua care nu va mai avea nevoie de bandaje. Ai fost poate singurul lucru frumos care a fost in viata mea si asa cum zice o melodie cand voi pleca iti voi lasa putinul noroc care l-am avut dar care vine dintr-un suflet curat. Vreau sa stii ca atunci cand va ploua, acolo sus eu voi plange dupa tine, sa nu uiti asta. D-zeu a lasat curcubeul pentrut a arata oamenilor cu nu i-a uitat eu iti las tie ploaia. Dupa ce nu voi mai fi vreau sa te duci la locul nostru secret, sper ca-ti mai amintesti de el, si sa cauti sub piatra noastra acolo vei gasi o cheie de la sertarul biroului meu, vreau sa te duci la mine si sa o rogi pe mama sa te lase sa cauti si sa vezi ce este acolo. Voiam sa-l ai dinainte sa ne despartim dar nu a fost posibil asa ca sper sa nu suferi dupa ce vei gasi acel lucru. Te iubesc mai mult decat iubesc lumina pe care sper seara de seara sa o mai vad a doua zi.

Astea au fost mesajele de la el. Am facut ce a zis el si am mers la locul unde ne intalneam noi si am luat cheia, am vorbit cu mama lui si m-a lasat sa intru in camera lui, am cautat in acel sertar si am gasit o cutiuta cu un inel si o scrisoare. Inainte sa ma despart de el voia sa ma ceara in casatorie si eu am fost o proasta am crezut vorbele altora si m-am despartit de el. In scrisoare scria asa:

Se pare ca pana la urma ai primit inelul meu, imi pare rau ca nu a fost atunci cand trebuia dar e bine si mai tarziu decat niciodata. Viata mea imi pare rau ca s-a terminat asa, nu e vina mea, se pare ca D-zeu a avut nevoie de mine, nu vreau sa fi trista sau sa plangi, din contra vreau sa fi fericita pentru mine, acele chinuri au luat sfarsit. Vreau sa porti inelul de la mine si sa-ti aminteasca de mine si mai vreau sa stii ca atata timp cat vei purta inelul eu voi fi langa tine. Te iubesc si vreau sa fi fericita, te voi veghea de sus totdeauna.

Doamne cat de mult pot sa sufar acum si nu mai stiu ce sa fac
si eu inca il mai iubeam si continui sa o fac dar in fata lui D-zeu nu am nici o putere. Nu mai imi iese din minte fraza aceia „Te iubesc mai mult decat iubesc lumina pe care sper seara de seara sa o mai vad a doua zi„, iti dai seama cat isi dorea el sa vada lumina urmatoarei zile.
Am fost o egoista si m-am gandit numai la mine, oare meritam eu iubirea lu? Meritam eu un asemenea om? Meritam eu sacrificiul facut de el pentru mine? Acum imi doresc sa nu fi ascultat niciodata de fata aceia si el poate mai traia eram amandoi azi eram casatoriti el in acea vacanta imi luase inelul si eu am crezut ca ma insela, nu am avut incredere in el de si stiam ce aveam langa mine.Doctorii au zis ca el a murit de la prea mult stres. Din cauza stresului continuu inima lui s-a imbolnavit si era slabita. Azi stau si ma gandesc daca nu cumva stresul a fost cauzat din cauza mea, din cauza mea suferit atatia ani de zile si eu nu am facut nimic in privinta asta. As da orice ca D-zeu sa dea timpul inapoi in acea zi cand ne-am certat si sa repar tot. De cand a murit Marian cu actualul iubit nu m-am mai vazut si nici nu cred ca am sa ma mai vad cu el. Nu pot sa uit ce a zis in ziua cand m-am despartit de el "Viata mea eu nu vreau sa te fac sa ma crezi ca nu te-am inselat vreau ca tu sa gandesti bine si sa iti amintesti pe cine ai langa tine. Daca te desparti de mine e treaba ta, stiu ca ma iubesti si-mi pare rau ca suferi din cauza mea nu am nici o vina dar tu acum plangi pentru mine si asta ma omoara cu zile. Nu vreau sa suferi pentru mine, vreau sa ma uiti si sa te gandesti la un singur lucru, unde se inchide o usa o alta se deschide". A zis asta desi el suferea enorm. Imi e dor de el si de glasul lui as vrea sa fiu langa el acum sa-mi repar greseala facuta. Stiu ca de undeva de sus el vede asta si sper ca macar acolo sus sa fie fericit. D-zeu a vrut acel suflet curat la el.

Sper ca ti-a placut povestea mea, e una reala, traita de mine din pacate si sper ca nu a te-am intristat prea tare cu ea.