| BlackRose03 a întrebat:

Heii! Deci am o excursie cu colegii până în Iași(sunt din Brașov) și nu știu dacă ar trebui sa merg că am rău de mașină.
Sunt vreo 5-6 ore până acolo cu autocarul și mie mi se face rău după vreo jum de ora de mers cu mașina.
Și dacă stau in fata si nu vomit o să mă simt rău și voi fi amețită. Excursia durează 2 zile.Ar trebui sa merg?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Vezi ca sunt niste pastile la farmacie pentru rau de masina, intreaba la farmacie. au un gust cam rau ele dar isi fac treaba.
am o persoana care de cate ori mergem pe undeva in tara i se face rau si stiu ca are cu ea mereu pastile de acestea.
Fata de Brasov nu stiu ce mare lucru este de vazut in Iasi, poate Mitropolia? Teiul lui eminescu? happy
Nu zic ca Iasiul nu este un oras mare dar nu are ceva wow, este doar parerea mea.

| BlackRose03 explică (pentru Simpatic):

Părinții mei știu că mă duc și ei îmi dau bani(locuiesc cu bunicii)și excursia fiind vreo 300 ron as putea face ceva cu banii aia in loc sa merg in excursie.De asta sunt indecisa... daca sa merg știind că mi se va face rău pe drum dar va fi fain in schimb sau sa țin banii pentru mine.

11 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Poți lua emetestop de la farmacie, sunt bune pentru problema asta. e păcat să pierzi o excursie din atâta lucru.

| katy a răspuns:

Gasesti pastile la farmacie. Apoi, incearca sa ai ceva sarat la tine, sa mai mananci, evita dulcele.cu o seara inainte de plecare mananca ceva usor, nu gras cu carne multa! In masina incearca sa dormi cat de mult poti, nu te uita pe geamurile laterale si nici nu te gandi la starile de rau, ai sa vezi ca vei fi ok!

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Du-te fără griji.Te relaxezi.
Poți cumpăra de la farmacie vreo două pastiluțe de Emetostop (se ia cu 30 min înainte de plecare, ți-am zis să iei două pentru a le avea dus/ întors)
Nu uita ca la întoarcere să iei pastila din timp ( fiindcă degeaba o mai iei când deja ai simptome de greață).
Există si niște acadele împotriva răului de mișcare în timpul deplasării cu trenul, masina si avionul, care se numesc chiar "Drum bun". S-ar putea să îti vândă si la bucată, nu prea ai ce face cu o cutie, 2-3 îți ajung. Citeste modul de administrare.
http://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10061554

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Si eu ma simt rău pe mașină, mai ales daca au cartonase care degaja un miros de parfum+ naftalina, care zic șoferii ca dezinfectează. Habar nu au ca sunt toxice atât pentru ei cat si pentru călători. Eu parcurg distanta din localitatea mea pana la cel mai apropiat oraș in 15 minute cu microbuzul, suficient ca sa îmi creeze un disconfort nu numai pe mașină ci si inca doua zile după. Eu nu as avea curajul sa călătoresc 5-6 ore in aceste condiții. Îmi va fi nu numai mi-e greu, dar voi fi si o povara pentru cei de lângă mine. Vorbește cu profesorul însoțitor, cat si cu medicul de familie si cere sfaturi de la ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Merg eu în locul tău, sunt tot din Brașov.

| BlackRose03 explică (pentru anonim_4396):

rolling on the floor) ești la liceu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru BlackRose03):

Am 29 ani, dar pot sa ma dau mai mic. big grin

Răspuns utilizator avertizat
| Carasin a răspuns:

Privește partea plina a paharului o sa fie super șmecher 2 zile eu sunt din Moldova și am fost în Iași tot așa si a fost caterincă peste tot doar să-ți iei multi bani că daca ajungi i sa ii cheltui pe toate prostiile și sa ai grija pentru rău iar ceva dea farmacie

| TaniaIuliaok a răspuns:

Eu zic ca niste pastile ti-ar fi de mare ajutor. La fiecare farmacie trebuie sa gasesti pastile de rau de masina si de greata. Seara, inainte sa mergi, poti lua o pastila si dimineata mai iei inca una.

Distractie placuta si nu te mai gandi ca o sa ti se faca rau, ca stii cum se zice- mai rau iti faci!