| AlexaAle2345 a întrebat:

Eu am sunat niste persoane care sunt in alte relete, eu sunt in Vodafone, Persoanele sunt niste prieteni foarte buni dupa facebook si iubitul meu.Mi-a venit foarte mult de plata eu avand abonament. Pentru ca eu am 14 ani parintii se ocupa cu banii pentru mine...

Mi-a venit de plata exagerat de mult si mama vrea sa mearga la firma de Vodafone unde am facut abonamentul sa vada de ce. Imi e frica de un singur lucru : la firma ba arata si numerele persoanelor cu care am vorbit sau va arata ce am vorbit cu ei? Imi e frica de asta deorece parintii mei de abia ma lasa sa ies din casa cateva ore...

Spuneti-mi daca la firma Vodafone va arata ce am vorbit si cu cine am vorbit

Si in plus mama zice ca acolo ii va arata nu stiu ce desfasurator adica cu cine am vorbit... au voie sa ii arate asta?

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ii vor arata numerele cu care ai vorbit, ora la care a fost initiat apelul si durata acestuia. Nu exista inregistrari ale continutului convorbirii. Evident ca au voie sa-i arate desfasuratorul, fiindca tu esti minora, asa ca adultul care iti este tutore are dreptul sa cunoasca toate informatiile despre tine (asta in caz ca tu esti titularul abonamentului).

| AlexaAle2345 explică (pentru Brigaela):

Pai si numerele de telefon au voie sa i le dea?

| Brigaela a răspuns (pentru AlexaAle2345):

Da, sigur ca da, atata timp cat accepti un apel de la cineva, automat iti asumi faptul ca numarul tau va aparea pe desfasuratorul lui si va fi vizibil pentru titularul de contract, tutorii legali ai acestuia daca este cazul si diferite institutii (politie, procuratura). Este perfect legal.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ii va arata toate numerele cu care ai vorbit, cat a durat convorbirea si la ce ore ai vorbit, si da bineinteles ca au voie sa le arate pentru ca probabil parintii sunt titularii abonamentului.