| MeryemYanira a întrebat:

Heii! Mă numesc Meryem Ilayda am 16 ani. Deci sunt de 2 luni in Romania nu mi-am facut niciun prieten. Chiar nu-mi place aici. Eu am crescut pana la varsta de 11 ani in Turcia dupai am plecat in America unde am stat 4 ani, dupa aia am venit aici. Peste o săptamană va incepe scoala, eu ma duc la una privată pana mă obisnuiesc. Si nu stiu cum să mă comport?!

Dacă mă intreabti cum de vorbesc asa bine romană, am invatat această limba de la mama mea. E jumate romanca, jum turcoaică.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Nu trebuie sa iti faci probleme. Sunt sigura ca ceilalti vor fi incantati sa aiba o colega din alta tara. Eu chiar as fi!happy
Ca sa te integrezi mai repede, trebuie sa nu pari fitoasa, sa fii tu insati, sa zambesti si sa pari sociabila.
Pur si simplu, poti sa te duci la colege si sa le spui:"Hey...eu sunt Meryem (cred ca asta e prenumele tau). Ma bucur sa va cunosc" etc.
In primele zile, poate va fi greu, dar te vei obisnui.
Incearca sa iti faci o buna prietena inca de la inceput. Asa, iti asiguri "companie".
Daca mai ai nevoie de ajutor, poti sa ma contactezi printr-un mesaj privat!happy
Multa bafta!

| MeryemYanira explică (pentru anonim_4396):

Multumesc pentru răspuns :*

3 răspunsuri:
| MikeyMinnieMouse a răspuns:

trebuie sa fii vorbareata in Romania trebuie asa sa te bagi in seama ca altfel nu iti faci niciun prieten laughing Inainte sa faci cunostinta cu cineva stiu cum te simti asa ciudat mai ca ti-ar fi rusine dar trebuie sa o faci si dupa aia totul va fi foarte fain...Dar eu ti-as zice sa te duci din prima la o scoala de stat ca iti vei face prieteni si dupa aia cand va trebui sa te muti iti va fi greu. Oricum faci ce vreI :* Sper ca te-am ajutat...deci iti dau un sfat fii intepata si vorbareata si vei avea foarte multi prieteni!

| 名無しん a răspuns:

Eu unul iti recomand sa nu fi intepata, crede-ma pentru ca nu prea tine ca la televizor cu chestii de genul esti imbracata doar in roz si esti fitoasa. Comporta-te normal si fate apreciata de toti ceilalti din jur, nu vorbi urat, cu ironie sau de sus cu altii. Vorbeste frumos si apreciazai pe ceilalti. Sper ca ti-am fost de folos!