| anonim_4396 a întrebat:

Heii TPU! big grin Aveti idei despre carti interesante, care sa-mi starneasca interesul de a citi cartea pana la sfarsit? Ms mult. big grin DAu funda la cele mai multe, dar si bune. >big grin

Răspuns Câştigător
| Stilskin a răspuns:

Ar fi trebuit sa ne scrii si varsta si ce carti iti plac dar din cate am citit eu iti recomand :
Twilight ( Amurg, Luna noua, Eclipsa si Zori de zi ) - Stephenie Meyer.
Tunele ( 1, 2, 3,4 in curand si 5 ) - Gordon and William
Numele Trandafirului - este o carte pe care o citesti de 7 ori si o intelegi diferit de fiecare data, este de asemenea foarte grea. - Umberto Eco
Hobbitul si Stapanul Inelelor ( toate ) - J.R.R. Tolken
Iliada si Odiseea
Eragon - Christopher Paolini
Iti recomand Stephen King, carti destul de grele pline de fictiune HORROR, palpitante dar uneori vulgare.
De veghe in lanul de secara - J.D. Salinger, e o carte excelenta si foarte bine scrisa despre viata unui student.
Ben Hur - Lew Wallance e o carte religioasa dar cu actiune.
Inca o carte foarte foarte interesanta care te face sa nu o mai lasi din mana e "Papillon" de Henri Charriere, e o auto-biografie a lui si e plina de actiune deci se poate spune ca e favorita mea.
Gestapo - Sven Hassel
Legiunea Blestematilor - Sven Hassel
Imperiul Iadului - Sven Hassel
Camarazi de front - Sven Hassel
Monte Cassino - Sven Hassel
Moarte si viscol - Sven Hassel
Curtea martiala - Sven Hassel
Comisarul - Sven Hassel
Unde se avanta vulturii - Alistair McClean
Singur pe lume - Hector Malot
Ostaticul ( volumul I si II ) -W.E.B. Griffin
Contele de Monte-Cristo - Alexandre Dumas ( foarte frumoasa cartea)
Laleaua neagra - ( nu mai stiu de cine e scrisa ) poti cauta cartea e o poveste de dragoste din Evul Mediu la care apare la un moment dat laleaua. ( ai sa vezi daca o citesti )
Cei trei muschetari - Alexandre Dumas
Chemarea strabunilor - Jack London
Colt Alb - Jack London
Shogun ( 3 volume mari si grase ) e un gen de ultimul samurai daca stii filmul.- James Clevell
-Fantoma de la opera ( nu stiu autorul scuza-ma )
- Mizerabilii ( 3 volume triste ) - Victor Hugo
-Moarte pe Nil - Agatha Christie
- Zece negri mititei - Agatha Christie
- Don Quijote de la Mancha ( 3 volume - gen povestiri din Evul Mediu ) - Miguel de Cervantes
-Frankenstein - Mary W. Shelley

Sa stii ca nu am dat copy-paste, eu ti-am insiruit cateva carti pe care le-am citit. Iti sugerez sa citesti din nou Ion Creanga, Mihai Eminescu, Ion Luca Caragiale etc. Vei intelege complet diferit de cand erai mic si citeai. Sper ca te-am ajutat. Lectura placuta!

3 răspunsuri:
| Alexăndruţaa a răspuns:

Cuore inima de copil-Edmondo de Amicis
Piciul- Alphone Daudet love struck
Le ador; o3.

| Dumnezău a răspuns:

Rusi.Cat mai multi rusi.

N.V.Gogol-Suflete moarte(asta nu trebuie ratat)
N.V. Gogol-Mantaua
N.V. Gogol-Taras Bulba
L.N.Tolstoi-Razboi si Pace
L.N.Tolstoi-Anna Karenina
I.S. Turgheniev-Un cuib de nobili
Mihail Lermontov-Borodino
Mihail Lermontov-Demon(astea doua sunt volume de poezii, dar sunt pur si simplu minunate, Lermontov e singurul poet pe care il apreciez)
F.M.Dostoievski-Crima si pedeapsa(cea mai buna carte scrisa vreodata, parerea mea)
F.M.Dostoievski-Idiotul
F.M.Dostoievski-Dublul
F.M.Dostoievski-Insemnari din subterana

Si daca vrei ceva cu adevarat special, poti sa incerci asa:
Oscar Wilde-Portretul lui Dorian Gray
W.P.Blatty-Exorcistul
Friedrich Nietzche-Despre adevar si minciuna
G.G.Marquez-Dragoste in vremea holerei

Lectura placuta!

| GregHouse a răspuns:

Ehee, fata/baiatul mosului... sunt multe carti happy

M. Eliade - Romanul adolescentului miop, Maitreyi, Nunta in cer, D-soara Christina, Sarpele

Al. Dumas - Cei trei muschetari, Conspiratorii

V. Hugo - Mizerabilii

J.K. Rowling - Harry Potter (sunt 7 carti, eu le-am citit si sunt awesome!)

O. Paler - Viata pe un peron

H. Melville - Moby Dick

De poezie ce zici? Lucian Blaga, Nichita Stanescu, fratii Botta (Emil si Dan), George Bacovia.

Sa nu-l uitam la proza pe Radu Tudoran! Toate panzele sus, Fiul risipitor, Un port la rasarit.

Sper c-am fost de folos happy