| UzumakiKushina a întrebat:

Heii TPU, nu stiu daca ma poate ajuta cineva, dar cum as putea sa imi fac parintii sa ma lase in pub-uri pana mai tarziu si sa nu mai fie asa stricti cu mine, avand in vedere ca acum trec pe a 9a si incep liceul si nu vreau sa stau inchisa in casa toti acesti ani straight face
Multumesc anticipat! happy

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

La clasa a 9 a esti minora.Nu te ajuta nimeni in aceasta situatie.Tot ce ai de facut este sa astepti sa te faci mare.

| abcde12345 a răspuns:

Cel mai bine e sa mai astepti 2-3 ani; pana atunci poti sa iesi cu colegii la un suc sau prin oras. Asta ii cel mai bun sfat

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In general, in pub-uri se sta si se fumeaza mult. Un copil bine crescut, si mai ales o fata, nu ar trebui sa stea prea mult pe acolo, mai ales la 15 ani.
Inteleg ca asta face gasca ta, dar de acolo ai sa ramai cu dependenta de tutun, care e cel mai tampit viciu posibil.
Mai bine bei si fumezi 'altceva' (care nu creeaza dependenta), decat sa fumezi, sa puti ca un horn.
Eu n-am avut restrictii de genul, stateam mult in baruri incepand de la varsta ta, si stiu ca fumatul e foarte tentant, esti la varsta la care nu realizezi cu adevarat ce e frumos la lucrurile interzise, si ce inseamna consecinte, asa ca stand in pub-uri te-ai alege doar cu obiceiuri idioate.
Mai bine umbli noaptea prin cluburi, si consumi alcool, decat sa stai jumatate de zi intr-un pub, unde ai 99% sanse sa devii fumator/fumatoare, daca nu esti deja.

| UzumakiKushina explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Pai ziua pot merge unde vreau, noaptea nu prea ma lasa. Asta ii problema

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru UzumakiKushina):

La varsta ta, mi se pare normal sa nu ai voie sa umbli noptile aiurea.
Eu sunt baiat, am 21 de ani, si cat stau cu parintii tot dau raportul unde plec, cu cine, cat stau, si cine bea/cine conduce. E perfect normal, de asta am parinti.
La 15 ani ieseam noaptea afara, dar numai cu gasca de la bloc, pe care ii cunosteau bine. Abia dupa 16-17 aveam liber la nopti pierdute (pe anuntate), dar sa nu uitam totusi ca sunt baiat, si ieseam cu gasca de baieti, nu mi se puteau intampla cate lucruri ti s-ar putea intampla tie.
Plus ca aveau incredere in mine, m-au lasat destul de liber si n-am adus pe nici una gravida, nu sunt fumator (desi n-ar fi fost o problema in familie), si de multe ori am avut ocazia sa demonstrez ca stiu sa ma retrag, cand situatia o ia razna.
In concluzie, asteapta sa mai cresti, si lasa-te de fumat! laughing

| 4343gddhkied a răspuns:

Daca ai discuta cu ei, ati ajunge la un punct comun. Daca te tii de scoala si poti sa le arati asta, vor incerca sa aiba incredere in tine si te vor lasa. Si eu am trecut prin asta si am realizat ca daca nu vorbesc cu ei, nu ajung nicaieri.

| darrio2007 a răspuns (pentru 4343gddhkied):

Stupid sfat.

| 4343gddhkied a răspuns (pentru darrio2007):

Scuza-ma, dar ar fi mai bine daca nu i-ar asculta si li s-ar urca in cap?

| darrio2007 a răspuns (pentru 4343gddhkied):

Asta depinde de constiinta ei.Dar, prin sfatul tau, i-ai dat apa la moara.Chiar daca, sa zicem, o vor lasa, nu crezi ca inca nu este majora? Pentru a umbla prin asemenea localuri?