| punctulets_8957 a întrebat:

Heiii, TPU. big grin Salut, mă cheama Alex, am 13 ani. De luni mă apuc cu un băiat de înot, am auzit ca îţi dezvoltă toţi muşchii şi mă interesează pătrăţelele, dar nu numai pe timp de vară adică un moft pentru unii. Gras nu sunt, 1.68, 50kg. Întrebarea este cu ce să combin înotul, adică abdomene, exerciţii... şi ce să mănânc? Şi ce să evit?

Răspuns Câştigător
| RoXyRaLu a răspuns:

Deci.
1.Mereu,inainte si dupe ce mergi la innot fa:20 abdomene, 10 flotari, alearga 5 minute pe loc si daca ai, fa exercitii cu haltere(5kg la varsta ta) 10 minute astfel:5 minute stai in picioare si ridici cu ambele maini halterele, iar 5 minute stai intins jos si ridici halterele in sus.
2.Trebuie sa mananci zilnic(pe langa mesele de dimineata, seara, si pranz):4 fructe proaspete,recomandate:merele,piersicile,caisele, un pumn de cirese, 4 legume,rosie,castravete, ceapa, 2 morcovi(pentru vedere),zarzavaturi multe,carne, dar nu in exces, 2 pepeni(cand vor aparea)pe saptamana,lactate multe(lapte, branza, cascaval) si cam atat pe langa mesele zilnice.
3.Trebuie sa eviti dulciurile,fructele cu zahar,chipsurile, efortul extrem de mare, expunerea la razele ultraviolete(poti sa te pazesti purtand o sapca si dandu-te cu crema solara).
4. Abtine-te sa te ingrasi! Altfel se poate ca in faza in care sa inceapa sa se vada patratelele, ele sa dispara din cauza grasimii luate in exces.
Succes si sper ca te-am ajutat! fundita, plsss?

2 răspunsuri:
| Roメette a răspuns:

Daca te apuci de inot. ti se dezvolta muschii si faci patratzelee big grin Ca exercitii faci la inot " ex de incalzire" si poti sa le mai repeti dimineata. happy
In rest mananci echilibrat. adica ce ai mancat si pana acum.

| Deiia_7408 a răspuns:

Add deea3ingeras big grin