| anonim_4396 a întrebat:

Heil TPU! Am o curiozitate destul de mare.Vad tot mai multi tineri de liceu care fumeaza.Nici nu au mai mult de 15-16 ani si ii vad tragand cu pofta din tigarile alea.De ce se apuca adolescentii de fumat cand stiu care sunt riscurile acestui viciu? Se intampla la toate liceele si nu vorbesc aici doar de Germania si de Romania.In tot mai multe state, tinerii fumeaza.La nicio varsta nu este bine sa fumezi pentru ca este ca si cum ti-ai scrie propria sentinta. Vreau sa inteleg de ce noua generatie practica acest viciu daunator. Ce ii determina pe ei sa faca acest lucru? Oare parintii nu stiu? Ce este de facut ca parinte intr-o asa situatie?

7 răspunsuri:
| ywar a răspuns:

Teribilism si prostie! Clasic.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Încep din curiozitate în majoritatea cazurilor, iar după, devin dependenți. De ce? Ce-i determină? Nu știu. Poate că prietenii/colegii lor fumează și se „inspiră" de la ei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu aveam în generală colegi care s-au apucat şi de la 11-12 ani de fumat şi încă mai fumează.Din 20 şi ceva de copii, doar eu şi încă vreo 2-3 maxim nu pusesem niciodată gura pe ţigară. Mulţi se apucă din curiozitate şi,desigur, ca să pară şi ei "cool", să pară cât mai maturi, să fie în rând cu ceilalţi, să nu fie ridiculizaţi şi marginalizaţi.
Mai sunt şi cei care au fel şi fel de probleme emoţionale din diferite motive şi folosesc ţigările(poate chiar şi alcoolul şi drogurile) ca pe nişte calmante.

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

E bine că nu fumezi. Trebuie să stai mai mult în compania persoanelor care nu fumează, ca să inspiri pe cât posibil aer curat.

| Katie1356 a răspuns:

De obicei incearca din curiozitate, iar apoi continua fiindca asa e ''moda'', sa fumezi in fata liceului, sa traiesti periculos, etc.
Sunt parinti care nu stiu, iar ei au bani de tigari probabil din banii de pachet. Mai sunt si parintii care fumeaza non-stop si acasa si odata ce copilul traieste intr-un astfel de mediu de mic e normal sa ia exemplul parintilor. Iar ultima categorie, parintii care le tin morala sa nu faca asa ceva, iar din rebeliunea varstei, se apuca doar pentru a isi demonstra lor ca pot iesi din cuvantul parintilor.

| lorena1gianinak a răspuns (pentru Katie1356):

Greu cu "moda" asta.Mereu m-am intreabt cum poate fi un viciu atat de periculos un trend...
Vad totusi ca tinerii la varsta lor, idolatrizeaza anumite persoane care comit acte de rebeliune si evident teribilism.

| Katie1356 a răspuns (pentru lorena1gianinak):

Tine si de educatia de acasa. Multi parinti sunt prinsi in goana dupa bani, pentru un trai mai bun, etc si uita ca au de crescut copii creduli, care daca nu primesc sfaturile si atentia necesara se agata de persoane care par sa isi dea interesul fata de ei, dar facandu-le rau de fapt.