| Bubuletu a întrebat:

Hello!
Am in clasa niște fete!. deci toată ziua: machiaj, luciu, rimel etc. si nu mai pot sa suport! Eu nu am decat un luciu si nimic mai mult! Insa, mă simt prost deoarece imi sunt prietene, imi place de ele dar lucrul asta mai puțin! si ma simt ...pe dinafara!
Eu am fost CAM la fel ca ele, aveam si eu o trusa mică de machiaj, dar mama mi-arucat-o. Mi se pare ca machiatul de la vârsta asta e un obicei prost, dar pe ele le leagă si cateodata rad de mine...nu prea as vrea sa renunț la ele, pentru ca imi sunt prietene si imi sunt alături, mă încurajează, mă consoleaza etc
Sunt in clasa a patra si avem 11( eu am atât si încă doua fete) si 10 ani.

5 răspunsuri:
| chip6angelic a răspuns:

Daca vrei sa ma crezi am 14 ani si nu m-am machiat doar o singura data la nunta verisoarei mele! Daca la varsta asta va dati cu rimel si farduri... la 20 de ani va puneti coarne? Ai timp sa faci asta...mai incolo. Cine te place, te place si asa!

| eu4you a răspuns:

Offf,generatia din ziua de azi...eu am 13 ani si nu mi-am dat decat cu rimel la 2 nunti din viata mea. Aveti fete asa de frumoase la varsta voastra! De ce sa va machiati!? Eu as zice sa le incurajezi si pe ele sa nu se machieze.In primul rand, nu le privesc nici profesorii cu ochi buni, in al doilea rand, la 30 de ani o sa aiba numai riduri, in al patrulea rand, sunt sigura ca toti le considera pitipoance.Auzi la ele! Machiaj la 11 ani! Ar trebui sa invete mai intai sa se stearga la fundulet si sa le preocupe scoala.Nu are nimic daca mai esti prietena cu ele, doar sa nu te machiezi si tu! Succes!:*:*:*

| samur1 a răspuns:

Spune-le ca se irita fata de la machiaj si gata...nici nu-i recomandat sa-ti otravesti pielea la varsta ta!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu faci foarte bine ceea ce faci. Nu te lasa influentata de "viciile" lor. Ai timp o viata intrega sa te machezi si toate cele, acum fa lucuri specifice varstei tale.

| AlexAndraSandi a răspuns:

Nu lasa "machiajul" sa va influenteze prietenia! stiu si eu cum este eu ma cert cu cea mai buna prietena deoarece eu stau cu fostul ei iubit si gelozia este mare! asa ca nu lasa invidia sa va strice prietenia