| música a întrebat:

Hello TPU,

Se zice mai mereu ca cei care se sinucid sunt lasi; ca viata e data de la Dumnezeu si ca tot el ti-o ia si ca e un mare pacat. Voi ce credeti? Ca suntem lasi atunci cand recurgem la sinucidere? Am nevoie de cat mai multe pareri dar cat mai sincere si cu argumente la ele. Va rog sa nu luati la "misto"

Promit fundita

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lăsând la o parte că viaţa e dăruită de Dumnezeu şi ca dacă te sinucizi e un mare păcat,în cea de-a două parte îţi dau dreptate perfect.Da, dacă te sinucizi eşti un laş.De ce? Pentru că în loc să lupţi cu viaţa, să ajungi acolo unde îţi doreşti tu, preferi să fugi.Mulţi apelează la sinucidere atunci când simt că nimic nu are niciun rost,când se simt singuri şi neputincioşi. Ştii cum se spune,speranţa moare ultima, dar moare. Când ei ajung în stadiul acesta, preferă să lase totul în urmă şi să moară.Dar lucrurile nu stau chiar aşa. Mulţi uită că şi după cea mai lungă şi întunecată noapte, lumina soarelui tot va apărea dimineaţa.De asta trebuie să lupţi.

6 răspunsuri:
| Ralluca25 a răspuns:

Nu neapărat lași da când auzi pe cineva că spune gata mă sinucid parcă ei cred că este o joacă și când s-au plictisit regretă. Toată lumea are probleme destul de mari. Da sinuciderea nu este calea bună.

| LaRiiuU a răspuns:

Pai eu am doua pareri.
1.- cei care se sinucid sunt lasi din moment ce nu sunt in stare sa infrunte viata si obstacolele care i se pun in viata, pentru ca Dumnezeu nu-ti da situatii grele ca sa-ti iei viata, ci ti le da ca sa-i arati ca tu poti ca esti puternic si ca orice ar fi poti sa treci mai departe.
2.- Dar pe alta parte nu-i un lucru usor sa-ti iei viata, sincer eu una n-as putea pentru ca n-am inima asa rece incat sa ma arunc de la 50 metri sau sa-mi iau gatul singura si de asta cred ca trebuie sa fii o persoana cu o inima prea rece si curajoasa ca sa poti sa-ti iei viata stiind n-o sa mai ai ocazia sa mai traiesti niciodata si ca nu stii unde o sa te duca moartea. In plus sa stii ca familia ta o sa afle ca te-ai sinucis fara sa stie un motiv concret si sa mori cu gandul ca ti-ai lasat persoanele dragi in urma suferind pentru ca tu nu mai esti si ca n-o sa te mai vada niciodata nici n-o sa-ti mai vorbeasca sau maicata n-o sa te mai astepte ingrjiorata ca ai intarziat cateva ore.
Sincer nu pot sa inteleg pe oamenii care decid sa renunte la viata cu scuza ca au prea multe probleme, toti avem probleme si nu de asta trebuie sa ne luam viata.

| Papusik a răspuns:

Da, pentru ca cei care se gandesc la sinucidere probabil ca au niste probleme (grave sau mai putin grave) adica poate le-a murit cineva drag etc.
Si cand te sinucizi, faci asta ca sa scapi de probleme, deci pe scurt fugi de probleme deci esti las.
Cea mai usoara cale de a scapa crezi ca e sinuciderea dar nu e asa.

| LoveToHate a răspuns:

Da sinucidera e o lasitate. Unii vor atat de mult sa fuga de probleme incat apeleaza la sinucidere. Dumnezeu ne ia viata, dar la momentul potrivit.Cand considera El ca nu mai poti face fata pe acest pamant,ca viata e prea dura.
Oamenii care apeleaza la acest gest nu se gandesc ce lasa in urma:copii flamanzi, parintii suspinand dupa copilul lor, sot/ie vaduv/a etc.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Sa nu te sinucizi, uite o marturie a unei surori in Isus care era sa ajunga in iad, Biblia spune, nu ucide!
http://www.youtube.com/......ttp?/watch
ultimul video din playlist.
Ai grija ce faci, Isus te iubeste, nu face asta.Ai viata asta sa iL iubesti pe El.
may God bless you

| NakedLove a răspuns:

Buna.Pai da, daca ne sinucidem suntem lasi pentru ca asta inseamna ca fugim de probleme.Normal ca cea mai usoara cale de a scapa de tot este sa mori dar nu e cea mai buna.Si da, viata este data de la Dumnezeu si tot el ti'o ia.Este pacat sa faci un asemenea act.Sti cum e?! Problemele nu vin fara o rezolvare,dar rezvolvarea trebuie gasita,asa ca sigur sinuciderea nu este cea mai buna metoda, dar, din pacate multi recurg la ea.