| NUUSTIU a întrebat:

HELP! Va rooog spuneti-mi si mie cum pot sa demonstrez ca o poezie apartine genului liric? Va rog mult chiar nu stiu! crying

8 răspunsuri:
| traficanta a răspuns:

Pai in primul rand spui ce e opera lirica. opera lirica e opera literara in care se exprima direct sentimente, emotii, stari sufletesti, etc.Acestea se exprima prin intermediul eului liric, vocea interioara a poetului. El apare in text marcat prin verbe si pronume de pers 1 si a 2-a si dai exemple. Acesta apare in ipostaza unui.( melancolic, indragostit, copil s. a. m. d) Explici despre limbaj artistic, imagini artistice si dai cateva exemple si le comentezi si tu acolo.Scrii ca.subiectivitatea este o trasatura a genului liricwinking si apoi scrii elemente de versificatie. ritm, masura, rima.cat mai dezvoltatbatting eyelashes si + definitia genului liric cu care trebuie sa incepithinking

| alexutu001 a răspuns:

Buna inainte sa demonstrezi ca o opera(poezie) apartine genului liric trebuie sa stii cateva caracteristici ale acestui gen exemplu:
-prima data spui ca este o opera lirica in versuri
-apoi demonstrezi prezenta eului liric(cauti in poezie pronume personale persoana 1 singular sau verbe din care se deduce aceasta persoana
-apoi cauti teme si motive : temele vezi ce tema domina, iubirea tristetea moartea etc iar motivele sunt cuvinte care duc la tema exemplu pentru iubire ai indragostiti luna stele etchappy
-apoi spui ca pentru a realiza aceasta opera lirica poetul s-a folosit de mijloace artistice (cauti in fiecare strofa mijloacele artistice:epitete, metafore, comparatii, inversiuni)
-apoi zici ca poetul isi exprima direct ideile si sentimentele de iubire tristete s. a
-daca este un pastel(ilustreaza(descrie) un tablou din natura) demonstrezi si asta
si cand termini cu toate astea scrii in concluzie aceasta opera apartine genului lirichappy bafta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In genul liric, autorul isi transmite in mod direct sentimentele, cu ajutorul figurilor de stil si a imaginilor vizuale/auditive\(trebuie sa dai exemple de cateva imagini si figuri de stil diferite). De asemenea, prezenta eului liric, a elementelor de versificatie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma nu stiubig grin si eu caut ca ma asculta dar tot reusesc eu am scris jumate de pagina si ne-a dat minim o paginacrying

| oOMeOo a răspuns (pentru anonim_4396):

Scrie si tu mai labartat laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai uitate daca autorul isi exprima sentimenele in mnod direct inseamna ca apartine genului lirichappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In genul liric poetul isi exprima sentimentele, gandurile si emotiile.

| Nothingness a răspuns:

Pai prima data, ca introducere, ar trebui sa spui cate ceva despre autor. Dupa aceea, dai definitia operei lirice. Spui ca prezenta eului liric este sustinuta prin diferite marci lexico gramaticale cum ar fi verbe si pronume la pers. 1 si 2. Spui ca autorul apare in ipostaza unui martor ocular care asterne pe hartie tot ce vede si il impresioneaza. Spui ceva despre elementele de versificatie, dupa aceea poti spune cate ceva despre tema si despre sentimentele autorului care sunt filtrate prin propria sensibilitate si sunt exprimate in mod direct. Si in incheiere poti folosi ceva de genu " Reunind aceste trasaturi opera "..." de "..." apartine genului liric.happy. Sper ca te.am putut ajuta :*.