| Bianca1945 a întrebat:

Hey am 12 ani si 6 luni.In urma cu cateva luni mi-a venit ciclul de atunci nu mi-a mai venit.Am 1,60 si 37 de kg.
Ma puteti ajuta va rog!

2 răspunsuri:
| anamariarot a răspuns:

Hey, în primul rând, la început menstruația poate fi neregulată o perioadă. În al doilea rând, subponderabilitatea poate afecta menstruația, adică din cauza faptului că ai mai puține kilograme decât media considerată normală, menstruația îți poate veni mai rar(la fel și în cazul în care ești de partea cealaltă, adică dacă ai prea multe kg).
Pentru a te monitoriza, o poți face și singură calculându-ți indicele de masă corporală: masa corporală în kilograme împărțită la înălțime la pătrat. În cazul tău: 37: (1, 60x1, 60) =14, 45, iar greutatea normală trebuie să fie între 18, 5 și 24, 9. Trebuie să mai pui câteva kg

| Anonima283 a răspuns:

Stai calmă că o să îți vină. Ți se va regla cu timpul. happy