| Biana2006 a întrebat:

Hey am 12 ani si 6 luni.In urma cu cateva luni mi-a venit ciclul de atunci u mia mai venit.Am 1,60 si 37 de kg.
Ma puteti ajuta va rog!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Este perfect normal ca in primul an cand debuteaza ciclul menstrual la fetite, sa vina cu intarziere de saptamani sau chiar luni bune. Totul se va regla intr-un an de zile!

| Biana2006 explică (pentru Violleta2022):

Dar nu mi-a venit de aproape 4 luni.
Sunt dezvoltata compelt?

| Biana2006 explică (pentru Violleta2022):

Nu mi-a venit de 4 luni.Sunt dezvoltata complet?

| Biana2006 explică (pentru Biana2006):

Pardon de 6 luni nu mi-a venit

| Biana2006 explică (pentru Violleta2022):

Dar nu mi-a venit din martie 2018, sunt dezvoltata normal?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Biana2006):

Bineinteles ca esti dezvoltata normal!
Ciclul menstrual vine la date diferite pentru fiecare fetita.
Tie iti va veni la aceeasi varsta la care i-a venit mamemi tale, pentru ca, pe ea o mostenesti.
Te sfatuiesti sa vorbesti cu mama ta despre asta, ca ar fi timpul sa-ti explice tot ce ai nevoie sa stii.
Ciclul vine intre 12 si 17 ani, fiind perfect normal pentru fiecare fetita in parte.
Dezvoltarea fizica nu influnetaza menstruatia, decat in cazuri extreme, cat fata este foarte slaba (anorexica) sau foarte grasa (obeza).