| didukaLoVeX a întrebat:

Hey! am si eu o intrebare!big grin vine CRACIUNUL!love struck si nu prea stiu ce sa ii scriu "mosului"sa-mi aduca!? nu mai am idei!sadajutati-ma si raspunsul care imi place cel mai mult primeste o MEGA FUNDA! tineti cont k sunt adolescenta si nu mai vreau barbie!laughing

Răspuns Câştigător
| WhiteLover a răspuns:

Un ceas,un telefon nou smug ceva haine pe care ai pus tu ochii,cartea preferata(daca citesti),parfum,plusuri,orice legat de vreun hobby de al tau, papusi pufosi de casa, pijama roz, multe dulciuuuuuuriii love strucklove strucklove struck(eh asta voi cere eu de fapt, partea cu dulciurile big grin)

10 răspunsuri:
| Doηηa a răspuns:

Haine,bijuterii...
Gândește-te ce-ți place ție, de ce ai nevoie, ce-ți dorești...
Gândește-te și la bugetul Moșului...

| klau123ful a răspuns:

O idee ar fi. Un set de machiajsmug
O alta idee ar fi niste ghete dragute.
Nu stiu gandeste-te la ceva frumos ..elegant..si cu un pret convenabil pentru "mosu"

| Bogdan_9316 a răspuns:

Stai linistit nu exista mos craciun!

| d3javw a răspuns (pentru Bogdan_9316):

Cred ca se refera la parinti ei big grin

| d3javw a răspuns (pentru Bogdan_9316):

Pai gandeste-te ce nu ai si ti-ai dori material ma referbig grin

| Bogdan_9316 a răspuns:

Ce legătură are Moş Crăciun cu Isus şi cu naşterea lui?
Ce spune tradiţia: În multe ţări, Moş Crăciun este cel ce aduce daruri copiilor.* Copiii îi trimit scrisori Moşului în care îi cer cadouri. Potrivit tradiţiei, elfii îl ajută pe Moş să le pregătească la fabrica lui de la Polul Nord.
Origini: Potrivit opiniei generale, mitul lui Moş Crăciun îşi are originile în persoana Sfântului Nicolae, arhiepiscop de Mira, un oraş din Asia Mică aflat actualmente pe teritoriul Turciei. „Aproape tot ce s-a scris despre Sf. Nicolae se bazează pe legende", arată The Christmas Encyclopedia. Corespondentul englez al termenului „Moş Crăciun", „Santa Claus", provine din cuvântul „Sinterklaas", o formă modificată a denumirii olandeze a „Sfântului Nicolae". Prin urmare, atât istoria, cât şi Biblia confirmă că Moş Crăciun nu are nicio legătură cu Isus Cristos.
Ce spune Biblia: „Acum, că aţi înlăturat minciuna, spuneţi adevărul fiecare aproapelui său". ‘Aproapele nostru’ este în primul rând familia (Efeseni 4:25). Biblia ne mai îndeamnă ‘să iubim adevărul’ şi ‘să-l spunem în inima noastră’ (Zaharia 8:19; Psalmul 15:2). E adevărat, a le zice copiilor că Moş Crăciun e cel care le aduce cadouri poate părea o distracţie inocentă. Dar este oare corect sau înţelept să-i minţim, chiar dacă intenţiile noastre nu sunt rele în sine? Nu vi se pare trist că o sărbătoare care se vrea a-l onora pe Isus e folosită drept mijloc pentru a-i înşela pe copii?
➎ Cum consideră Dumnezeu oferirea de cadouri şi petrecerile de Crăciun?
Ce spune tradiţia: Oferirea de cadouri cu ocazia Crăciunului e neobişnuită deoarece, în general, implică un schimb de daruri. În această perioadă, oamenii petrec, mâncând şi bând în exces.
Origini: Saturnaliile romane începeau pe 17 decembrie şi se încheiau pe 24, zi în care se făcea schimb de cadouri. Locuinţele şi străzile răsunau de veselia petrecăreţilor ameţiţi de băutura care înlătura orice inhibiţie. Saturnaliile erau urmate de celebrarea primei zile din ianuarie. Nici de această dată nu lipseau banchetele, care ţineau câte trei zile. În timp, cele două sărbători s-au contopit devenind una singură.
Ce spune Biblia: Bucuria şi generozitatea au caracterizat dintotdeauna adevărata închinare. „Înveseliţi-vă, voi, cei drepţi, strigaţi de bucurie", spune Biblia (Psalmul 32:11). Bucuria este în strânsă legătură cu generozitatea (Proverbele 11:25). „Este mai multă fericire în a da decât în a primi", a zis Isus Cristos (Faptele 20:35). Tot el a îndemnat: „Fiţi darnici". Cu alte cuvinte, dărnicia trebuie să facă parte din viaţa noastră (Luca 6:38).
Însă dărnicia nu are nimic în comun cu oferirea de daruri asociată sărbătorilor, nici cu dăruirea din obligaţie, impusă probabil de convenţiile sociale. Iată cum descrie Biblia spiritul autentic de generozitate: „Fiecare să facă aşa cum a hotărât în inima lui, nu cu părere de rău, nici din constrângere, fiindcă Dumnezeu îl iubeşte pe cel ce dă cu bucurie" (2 Corinteni 9:7). Cei ce respectă aceste principii biblice dăruiesc din inimă, în orice moment al anului. Şi cu siguranţă, au binecuvântarea lui Dumnezeu şi nu se simt niciodată împovăraţi.

| Ciuuf a răspuns:

Un laptop, un IPhone, haine (si ii explici ce si cum sa arate hainele)winking

*Ciuuf

| EmoRock a răspuns:

Draga mosule mi-as dori un telefon Samsung galaxi SIII, un set de machiaj, un laptop si cam atat pentru ca eu am fost cuminte si cred ca as merita toate astea si daca nu mi le poti da pe toate stiu ca macar unul dintre aceste lucruri mi le poti ofei.As trai o viata ca-n povesti. In fiecare an, n-ar trebui sa mai muncesc, ci doar sa-ti scriu de Craciun. Si tu ar trebui, bineinteles, sa ma asculti. Pentru ca merit.
Dar, Mosule, acum am (cati ani ai) ani, am aflat ca de fapt nu existi. Ca esti doar o simpla nascocire…
Probabil ca acum te-ntrebi de ce-ti mai scriu, daca sunt convins ca esti o scuza pentru ca oamenii sa-si faca cadouri in ziua de Craciun.
Iti scriu dintr-un singur motiv. Pentru ca oricine poate fi Mos Craciun! Fiecare om poate aduce bucurie in sanul familiei, in mijlocul colegilor si prietenilor. Oricine poate sa-si faca cadourile mult visate datorita muncii de peste an. Stiu ca nu-mi vei putea darui toate cadourile pe care ti le-am cerut.
Dar sunt sigur ca-mi vei darui macar un cadou dintre cele pe care ti le-am cerut. Pentru ca stiu ca poti! Pentru ca oricine poate fi Mos Craciun!

| Trasca_Ionnut_1993 a răspuns:

O casa cu piscina un tractoras un ferrari ceva asa mai modest

| vasileionion a răspuns:

Cred ca ai aflat ca nu exista mosul. dar dc. vrei ceva de folos.(eu vreau S3)