| anonim_4396 a întrebat:

Hey,am si eu o problema...sa nu ma credeti nebuna sau ceva de genu,dar de un timp in coace am inceput sa ma tai cu lama sa fumez sa am note proaste mi-am pus pierce, si am o stare ciudata simt ca nimeni nu ma intelege si nimeni nu ma ajuta, toti ma condamna si isi bat joc...si parintilor nu le pot spune,si parca nici in prieteni nu mai am incredere si nu vreau sa vorbesc cu ei, voi v-ati simtit vreodata asa?, colegii au inceput sa-mi spuna ca sunt emo.

Răspuns Câştigător
| MenInShadow a răspuns:

Normal ca-ti spun ca esti emo, pentru ca sunt prosti.
N-au idee ce simti, ce este in mintea ta, in sufletul tau, ei nu stiu lucrurile astea dar comenteaza.
Sunt un tip direct, si daca tu poti fi directa cu mine m-ar ajuta mai mult.
Mutilarea corpului tau nu este un lucru care ajuta.
Daca cineva zice " O sa te bat", nu e adevarat. Minte. Pentru ca el nu ma bate pe mine, el bate o bucata mare de carne.
El imi bate corpul, nu sufletul.
Tu iti chinui casa, corpul tau care te tine pe tine, in el.
Corpul e ca o casa. Asa cum ai grija de ea, asa are si ea grija de tine.
Nu-ti face corpul sa sufere pentru oameni care nu merita. Pentru oameni care nu te inteleg si care te judeca pentru ceea ce vad la exterior.
Urasc oamenii de genul ala, ma imbonlavesc, si cateodata ma gandesc ca ar fi mult mai bine daca ar murii.
Dar nu pot sa omor oamenii asa nu?
Eu te cred nebuna.
Foarte. Tocmai pentru ca vreau sa te cunosc.
Nu-mi plac oamenii simplii, sunt plictisitori. Imi plac oamenii nebuni, cu idei ciudate, diferite de ale celorlalti.
Fumatul... Iti place sa ai mucegai in casa?
Nu cred. Tu in momentul asta iti bagi singura mucegaiul in casa.
Plamanii tau sunt ca peretii tavanului.
De cand te nasti si pana la o varsta sunt frumosi, vopsiti intr-o culoare frumoasa.
Dece vrei sa-i stropesti cu cerneala neagra?
Iti place sa dai cu carbune pe pereti? Sa-i faci negrii?
Pentru ca asta faci tu fumand.
Ai note proaste? Nu te pot ajuta, pentru ca nici eu nu am note foarte bune, si invatamantul din Romania mi se pare un *****.
Ti-ai pus pierce?
Pierce-ul, este ca un tablou, dar nu unul frumos, ci unul urat.
Ce inseamna pentru tine acel inel sau cercel sau ce o fi ala, nu prea ma pricep in domeniu.
Daca eu mi-as face un tatuaj, as vrea sa fie ceva care sa insemne enorm pentru mine.
Altfel, doar imi murdaresc corpul degeaba.
Vreau sa fie ceva care sa-mi aduca aminte de cineva, ceva care sa ma faca fericit sau sa ma ambitioneze.
Pierce-ul face asa ceva?
Nu, este acolo degeaba si strica frumusetea corpului tau.
Nimeni nu te intelege, toti te condamna si iti bat joc.
Ar trebuii sa zic "Parintii nu te condamna si nu isi bat joc", dar nu-i cunosc personal asa ca nu zic nimic.
Exista o singra persoana in lumea asta care te intelege. Una singura care nu te judeca, care-ti este alaturi si in care poti avea 100000% incredere.
Acea persoana esti tu.
Ciudat nu?
Te asteptai la asta?
Probabil, presupun ca ai auzit aceasta fraza in multe locuri dar, spre surprinderea ta si a mea, este adevarata.
Lumea minte, chiar si cand nu vrea sa minta.
Lumea face rau nevrand sa faca rau.
Asta e o lectie pe care trebuie sa o inveti singura, sa te inveti singura aceasta lectie.
Personalitatile noastre ies la iveala din emotii.
Cum esti cand esti nervoasa?
Cum esti cand esti trista?
Cunoaste bine aceste trasaturi ale tale, si folosestete de ele.
Iale ca pe niste "tu" diferiti in tine.
Cand ai nevoie de putere, folosestete de acesti "tu".
Nu stiu daca pot spune mai multe.
A grija de tine, ai incredere in tine, si citeste bine ce am scris despre taieturi, tigari si pierce.
Nici una din astea nu te fac mai frumoasa.
Lucrul natural, unic, si frumos care face o femeie de 10000 de ori mai frumoasa decat este deja, este zambetul ei.
Deaia imi place sa vad fetele razand.
Daca ai nevoie de ceva, daca ai nevoie ca cineva sa te asculte, sa-ti spui oful, de-asta sunt aici.

11 răspunsuri:
| Chαяtreux a răspuns:

Nu lua in considerare ceea ce spun ei. "Emo" nu este ceva cu care te poti mandri, sau crede superior. Emo nu este o moda asa cum se intelege in zilele noastre. Faptul ca unii sunt mai timizi, emotivi, sau bipolari asta nu inseamna ca sunt 'cool' sau trebuie marginalizati. Cat despre taiatul cu lama habar n-am ce este in capul tau. Iti distrugi pielea, si risti sa te infectezi cu tot felul de boli.[si apropo de asta, stii cati si-ar dori sansa la o viata normala, pe care tu o irosesti?] incearca sa iti pui ordine in ganduri, si sa ai mai multa grija de tine. Nu este ok sa te departezi de familie si prieteni caci asta va afecta in timp viata ta sociala si modul de comunicare.

| ByMine a răspuns (pentru Chαяtreux):

Prietenii sunt cei mai mari dusmani la ce experiente avut eu cu ei... si despre taiat Hey. daca ma tai nu inseamna ca vreau sa mor, sau cami tai venele >.

| positivity a răspuns:

În primul rând nu te cunosc. Mi-e greu să-ţi spun ciudată, dar fiind o necunoscută pentru mine nu ar mai fi atât de complicat.
În al doilea rând, crezi că-i pasă cuiva că te tai, că fumezi?
Ştiu, e greu. Vrei atenţie! Vrei să-ţi spună cineva că eşti specială, că însemni ceva pentru el. Nu-i aşa? Sau cumva mă înşel?
Am văzut multe persoane, care într-un mod sau altul voiau atenţie, voiau să fie băgate în seamă.
Fumatul, piercing-ul, notele proaste, tăiatul cu lama, sunt doar lucruri obişnuite care le vezi la orice colţ de stradă.

| ByMine a răspuns (pentru positivity):

Nu vreau sa ma bag in seama...pentru ca nimeni nu stie de asta, doar de pierce ca ala se vede, nu sunt un om care cerseste atentie, sunt un om care sta linistit in banca lui si nu vrea sa atraga atentia nimanuiwinking

| Cosmin86 a răspuns:

Apuca-te de un sport, o sa-ti dea incredere in tine si o sa-ti schimbe viata.

Fii strong!

| LolaLollita a răspuns:

Cati ani ai?

| ByMine a răspuns (pentru LolaLollita):

14...

| LolaLollita a răspuns (pentru ByMine):

Poti sa zici orice vrei, dar la doar 14 ani cat ai tu, nu vrei decat sa atragi atentia asupra ta, voluntar sau involuntar. Revino-ti.

| DedeeAndreea a răspuns:

Du-te la psiholog!

| ByMine a răspuns (pentru DedeeAndreea):

Auzi,daca aveam nevoie de un psiholog nu scriam pe TPU ca am o problema doar sa te impresionez pe tine...

| DedeeAndreea a răspuns (pentru ByMine):

Pai sa stii ca nu toti se pricep la problemele tale, tu ai niste probleme care necesita consult specializat! N-am zis ca esti nebuna, dar ai nevoie de un psiholog!