| anonim_4396 a întrebat:

Simt ca nu mai rezist,mama tipa la mine,n-am nici un prieten adevarat am inceput sa fumez, sa ma imbrac in negru, sa ma tai cu lama...chiar si pierce mi-am pus,sa exprim intr-un fel furia din sufletul meu,dar mama tot urla la mine si nu isi da seama ca e ceva neinregula cu mine,prietenii imi spun ca vreau sa ies in evidenta,iar eu simt ca nu mai rezist,nu pot vorbii cu nimeni,nu mai pot avea incredere in nimeni, probabil in ochii lor sunt o ciudata dar eu simt altceva, si nu fac asta doar ca sa ies in evidenta..si nu stiu, vreun sfat sad? v-ati simtit si voi vreodata asa? sad

11 răspunsuri:
| Ambassaderåd a răspuns:

Buna. Sugerez o randuire in viata. Eventula un consilier de familie.
Tu si cu parintii tai trebuie sa purta-ti o discutie amiabila fara ceartape ton rastit sau cu amenintari, etc.
Taiatul cu lama nu mi se pare o idee buna deoarece te poti infecta de unele boli ce te vor face sa iesi in evidenta la spital- la boli infectioase sau mai rau.
Imbracatul in negru ( in afara) -e noul alb. happy.
Fumatul nu il apuca ca atunci cand vei avea o nastere, copilul tau nu o sa fie sanatos plus ca o fata sa miroasa a tigara.(mie personal) nu e placut.
Vorbeste cu mama ta si ajutati-va!

| ByMine a răspuns (pentru Ambassaderåd):

Am incerca sa vorbesc cu ea dar mereu cand i spun ceva, gaseste replica...Si deja m-am saturat, mai bine tac si inghit tot ce zice si ma duc in camera si ma tai cu lama sau ma duc sa fumez..ca sa ma linistesc

| Ambassaderåd a răspuns (pentru ByMine):

Daca te judeca e mama ta. Dar nici ea nu are dreptul sa te judece. Numai Cel de Sus te judeca. Tu trateaza cu indiferenta vorbele ei de a te compara cu altii sau de a-ti pune in tema unele probleme legate de familie sau ca semeni cu cineva care a ranit-o mult recent sau acum cu mult timp in urma. NU te mai taia cu lama... Sugerez sa te duci la un preot bun, batran care sa te inteleaga, sau la o manastire. NU glumesc. E chestia ca pe tine nu te asculta nimeni si cand vorbesti. lumea iti pune capac si inghiti in sec si te razbuni pe tine prin a le da lor durerea ta. nu e bine. sad

| yanly a răspuns:

Renunţă la stilul tău şi încearcă să vorbeşti cu mama ta. Spui să te asculte odată fără să te întrerupă.

| Zuzazozo a răspuns:

Vorbeste cu mama ta si incearca sa va intelegeti mai bine.O sa vezi ca nu-ti vrea raul.

Răspuns utilizator avertizat
| MissNO a răspuns:

Nu mi se pare chiar ok sa te exteriorizezi asa. Gandeste-te ca, daca te tai, tot la durere ajungi si situatia nu se rezolva cu nimic. E ca o pastila care te duce intr-o alta lume, dar problema incat exista si chiar tinde sa se agraveze.
Unii mai spun ca persoanele care se imbraca in negru vor sa exprime o tristete, o frustrare, un mesaj anti. Anti ceva, ei stiu ce. Eu ma imbrac in negru doar pentru ca imi place (non)culoarea si se asorteaza la orice.
Explica-le de ce faci ce faci. Ar trebui sa te inteleaga si sa nu faca bullying cu tine. Altfel, ignora-i si nu pune botul la etichetele lor. Daca poti, incearca sa le dai replica, daca esti suficient de inteligenta sa ii faci sa taca, daca nu, ignora complet. Tu stii ce esti, ce faci si de ce faci.
Nici fumatul nu e sanatos si da o falsa senzatie de relaxare. Si te mai intrebi de ce cred ei ca vor sa iesi in evidenta.
Trist sa ai o astfel de mama, imi pare rau de tine. Incearca sa vorbesti cu cineva mai apropiat, o ruda cu care te intelegi sau incearca sa o sochezi putin pe mama, sa isi dea seama ca domne, ceva nu merge! Stau si ma intreb, oare o sa accepte vreun psiholog care sa o convinga de comportamentul tau? Sa stii ca nu e nicio rusine sa mergi la psiholog, eventual vorbeste si cu al scolii, s-ar putea sa te ajute.
Trist cum problemele de familie se reflecta in viata copilului in felul asta. Si unii isi doresc sa aiba parinti mai nepasatori.
Totusi, incearca sa o imbunezi pe mama ta, ajut-o la treburile casnice si ambitioneaza-te tu pentru viitor, invata, invata si iar invata. Cand vei fi la casa ta, altfel ti-ai trata copiii. Nu te lasa pe tanjeala din cauza tristetii. Foloseste-o sa te faci mai puternica.
Sper sa treci de situatia nefericita.ț

| Roxika97 a răspuns:

Buna! Vad ca intrebarea pusa de tine este pe 7 Ianuarie 2013. Acum suntem pe 7 Mai 2013, 5 luni. In fine, si din raspunsurile pe care le-au dat celelalte persoane mai jos, nu mi-am dat seama daca da sau nu ai rezolvat problema ta. Daca nu ai rezolvat-o adauga acest id de yahoo messenger : aderoxika@yahoo.com. Si vorbim mai mult acolo. :*

| Totui0verde a răspuns:

Faci cea mai mare prostie sa te tai cu lama, punanduti pierce...cel mai bine este sa ii spui mamei tale ce ai pe suflet... De nu du-te la un psiholog, rolul lui este sa te asculte fara sa te judece si sa te ajute sa te indrepti pe drumul cel bun.

| juniedaniel a răspuns:

Salut si eu am trecut prin asa ceva incearca sa fi intelegator cu prieteni incearca sa asculti de mama ta sa nu o contrazici sau ceva de felul acesta invata arata-i ca iti dai silinta si poate nu va mai tipa, ajut-o la mancare la lucruwinking incearca poate va merge

| ciucuras25 a răspuns:

Incearca sa nu te refugiezi in lucruri ca fumatul si taiatul cu lama. Incearca sa vorbesti cu mama ta, iar daca verbal nu te asculta scrie-i o scrisoare si las-o undeva la indemana ei. Toate au o rezolvare crede-ma. Si eu am trecut prin asta si inteleg ca iti este foarte greu, dar ar trebui sa apelezi la parinti, prietenii nu te vor ajuta niciodata crede-ma!