| ΛŁ3ЖΔЙĐЯΔ a întrebat:

Hey.am vaazut in subiectele de fizica pentru testele initiale pe edu.ro o intrebare care mi-a pus capac straight face De ce nu se anuleaza fortele de frecare si de tractiune reciproc? (in cintextul in care avem un corp ce aluneca rectiliniu si uniform pe o panta ) Voi aveti idee? straight face

Răspuns Câştigător
| ValentinSimb a răspuns:

Pai teoretic daca forta de tractiune este egala cu forta de frecare atunci se anuleaza.teoretic...insa intr-un plan inclinat intervine greutatea care se descompune in 2 directii perpendiculara cu planul inclinat si paralel cu planul prin metoda paralelogramului. apoi cea perpendiculara se anuleaza cu forta normala iar cealalata paralela cu planul trage corpul dealungul planului...

Nu sunt sigur de raspuns pentru ca nu am toate datele. insa cred ca asta e solutia intrebarii tale happy