| anonim_4396 a întrebat:

Hey!
As avea o problema cu, colegii mei noi!
Sunt in clasa a IX-a si am incercat sa fiu draguta cu toti.
Dar jumatate de clasa deja se cunosteau, pentru ca au fost in scoala generala impreuna.
Din pacate, eu m-am certat cu o fata..de fapt ea s-a certat cu mine.
A inceput sa ma injure, iar eu ii vorbeam foarte calm, dar nu am jignit-o niciodata.
Din aceasta cauza, cam jumatate de clasa ma urasc.
Cum ar fi, saptamana trecuta o fata m-a spus profesoarei ca m-am uitat in caiet si asa putea sa ia si ea nota.
A fost aiurea, pentru ca fata care m-a parat mi se parea foarte de treaba. Ma asteptam sa ma parasca cea cu care m-am certat, dar in nici un caz fata aia.
Iar fata cu care m-am certat la inceput, se tot ia de mine si imi comenteaza intr-una.
N-o mai suport, deja e prea mult.
Am incercat sa o ignor si a facut mai rau.
Puteam sa-i fac si eu o gramada, dar nu am vrut sa se ajunga la bataie, asa ca i-am spus dirigintei.
Nu a incetat. A pus poze cu mine pe facebook si inca nu le-a sters.
Chiar nu-mi mai place clasa mea.
De la inceputul anului vroiam sa fiu in alta clasa, cu persoanele pe care le cunosc.
Acum as vrea sa ma transfer.
Credeti ca se merita, avand in vedere ca deja m-am adaptat la cerintele profesorilor mei?

Răspuns Câştigător
| passyon22 a răspuns:

Bine-nteles ca merita, din moment ce tu nu te simti in largul tau in acea clasa.Conteaza foarte mult sa ai un raport bun cu colegii tai, parerea mea transfera-te in alta parte si nu-ti mai bate capul cu restul. Ignora-i cat mai mult pana atunci, daca te ameninta faci reclamatii la director, daca directorul nu ia masuri, mergi la politie:*pupici

4 răspunsuri:
| Pufoshenia a răspuns:

Buna.Eu zic ca ar merita.Cu profesori te acomodezi repede dar cu colegi mai greu.Nu ar prea avea rost sa stai intr-o clasa stiind ca toti de urasc sau te vorbesc pe la spate.Bafta

| EvaneSScence a răspuns:

In ce clasa esti? Cati ani ai de stat acolo?
Pentru mine ar conta mai mult colegii si m-as muta.Pari cam singuratica acolo.
Dar poate ca tu esti o fire mai certareata si oriunde te-ai duce tot aia ar fi.
Te gandeai sa te si bati cu fata aia? cam mult.

| Rutty a răspuns (pentru EvaneSScence):

Nu sunt o fire certareata.
Pur si simplu, la inceput erau cateva fete care tot ma barfeau si era normal sa le aud, din moment ce ele vorbeau pe hol.
Unele colege imi spuneau, dar eu le-am ignorat, pana s-a ajuns ca eu sa fiu "bataia lor de joc".
Chiar imi pare rau daca tu ma consideri o fata certareata.
Credeam ca daca imi vad de treaba mea si voi fi draguta cu toti, nu se va ajunge la asta.
Cel putin, in generala nu era asa.

| ovi16 a răspuns:

Merita sa te transferi, fiind doar in clasa a 9-a mai ai destul pana sa termini liceul si dupa cele relatate de tine nu cred ca o sa-ti fie prea usor in continuare!