| DAAAAAAAAAA a întrebat:

De ce e greu sa iertati?

Răspuns Câştigător
| Gαηαmα a răspuns:

Buna intrebare...unii..nu vad decat partile rele si sunt egoisti..se gandesc intr-una ca ei..au fost raniti happy Depinde de persoane, de fapte. Poate da, daca chiar nu poti ierta pentru o fapta grava nu stiu..trebuie doar sa te retragi.

26 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Din cauza prostiei in care traieste lumea.

| mona a răspuns:

Depinde de situatie, uneori iert usor, alteori foarte greu

| mihaelaa18 a răspuns:

Poate si din cauza faptului ca am fost raniti de multe ori de persoanele de la care ne asteptam cel mai putin.
Si eu am iertat de prea multe ori persoane care nu meritau si care imi spuneau mereu ca se schimba, si nu era deloc asa.
Cum spune si vorba aceea"este o prostie sa crezi ca cine te-a ranit odata, nu o va mai face". Acum depine si de greselile care le face.Peste unele dintre ele pot trece cu vederea insa altele care dor, poate ca uit cu timpul dar nu ierthappy

| GuessWho a răspuns:

Pentru ca iubim, pentru ca ne doare, pentru ca ramane un gol acolo undeva.

| CristiB93 a răspuns:

Din cauza mandriei, o persoana ti-a facut ceva rau si tea ranit, dar tu cee cum sa imi faca mie asta, cine sunt eu sa imi greseasca in halul asta si astfel mandria nu te lasa, dar daca te-ai gandii putni ti-ai da seama ca si tu gresesti poate mai rau si vrei sa fi iertat.

| DNSK a răspuns:

Depinde ce

| Lexiiii a răspuns:

E greu pentru ca nu stii daca este bine sa ierti sau nu. Pentru ca uneori iti e frica. Mai e si chestia ca a facut ceva grav si daca ierti aceea persoana ii dai cumva sansa sa iti greseasca iar.

Răspuns utilizator avertizat
| PopândăuIRătăcit a răspuns:

Tie iti place sa fii mintita, tradata, luata la misto? Nu cred. De-aia iertam greu, ca cei ce ne-au gresit sa inteleaga cat de mult inseamna seriozitatea si demnitatea in anumite momente. Daca am ierta usor, unde am ajunge? Imagineaza-ti.

| mimiwewem a răspuns:

Bună. Nu e greu să ierți. Doar dacă ești orgolios.

| mimiwewem a răspuns:

Și așa.

| Azµre a răspuns:

Depinde de cele întâmplate. Dacă e minciună nu trec peste!

| Fatamuntilor a răspuns:

Iertam greu pe persoana care ne-a dazamagit, ne-a ranit sufleteste.Pentru ca persoana iubita te-a dezamagit.Pentru ai investit suflet in persoana respectiva.
Iar daca reusim sa iertam uitam greu.

| h3r a răspuns:

Depinde de faptă.
Deseori iertăm, dar nu uităm.
Mereu o amintre urâtă o să ne chinuie.

| Oana92 a răspuns:

Pentru ca esti ranit si cand esti ranit nu prea gasesti motive sa ierti...

| Dariusuu a răspuns:

De iertat poate ierta oricine doar să vrea, să dăm a doua șansă e mai greu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poti sa ierti mereu, oricat ai vrea..nu te mai poate lasa inima
daca chestia asta se repeta la nesfarsit...atunci e clar ca nu poti ierta persoanei respective dar consider ca orice s-a greseala s-a intamplat o singura data trebuie sa ierti dar daca ea2a oara...nu se mai merita desii depinde

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uneori este greu sa iert pentru ca ma simt dezamagita, pentru ca aveam incredere in acea persoana, iar ea nu a tinut cont de asta si mi-a gresit. Nu iert minciuna si infidelitatea pentru ca dor si pentru ca asa ceva nu se face unei persoane pe care o iubesti, o respecti si se poarta cu tine "ca la carte".

| yo547 a răspuns:

Pentru ca asa este firea noastra si poate ca persoana respectiva chiar ne-a facut sa suferim.

| caterinasmile a răspuns:

Sincer eu iert dar nu uit daca e o greseala mai mare.
Imi iubesc enorm iubitul dar daca ar calca stramb ar fi normal sa fiu suparata pe el foarte tare dar l'as ierta, am ramane prieteni. Nu as mai putea fi cu el. De ce? M'as gandi mereu ca el a fost in bratele aleteia.Nu pot sa accept, nu uit!
Succes!

| UngUrU777 a răspuns:

Du-te in bucatarie, ia o cana, spargeo si zi iarta-ma, ia vezi te poate ierta! Inagineazati ca, cana e inima acelei persoane!

| negat1ve a răspuns:

Depinde de cazuri, se mai poate da o a doua sansa. In general ne este frica sa iertam pentru ca astfel dam inca o sansa persoanei sa ne raneasca din nou. Teama de a suferi, sau de a fi luat peste picior, sau pur si simplu consideri ca nu merita iertata fapta facuta.

| kiduţa18 a răspuns:

Pentru că avem de cele mai multe ori orgoliu și mândrie prostească. Uneori, mai bine rămânem cu orgoliu decât să iertăm o persoană și să o păstrăm în viața noastră.

| andreeamihele a răspuns:

Nu e greu..de exemplu daca iubesti, ierti. happy

| Emii1 a răspuns:

Pentru ca aceea persoana, ti'a rănit sentimentele.