| ella7emma a întrebat:

Hey,e cineva la stiinte sociale uman? Poate sa imi explice cineva cum e? Ce ore se fac? Ce limbi straine? E usor sau greu? Ce facultate vreti sa urmati?

Răspuns Câştigător
| Romeo16101 a răspuns:

Buna, eu am terminat liceul la profil științe sociale. In principiu e mult mai ușor ca la profile reale gen, mate-info, sau bio-chimie.
Din clasa a 11-a nu mai faci, biologie, fizica, chimie, și latină.
Vei face foarte multa istorie, gen 4 ore pe săptămână, + opțional, teze in fiecare semestru vei da la romană, istorie, engleza, și de regulă la geografie sau poți alege in a 9-a, logica, in a 10-a psihologia, in a 11-a sociologia, și în a 12-a filosofia.
Limbi străine din start va fi engleza obligatorie, și vei avea de ales intre franceza sau germana limba opțională.
Bac-ul îl vei da din română și istorie, iar la alegere inca o materie dintre geogra/logica/psiho/sociologie/filosofie.
In principiu după poți alege ce facultate vrei, dar e indicat sa mergi pe facultate tot umană, deci Dreptul, ASE, Litere, etc. Succes!