| AwesomeKiss a întrebat:

Hey stiu ca este ceva total deplasat dar as vrea sa va intreb, cum sa ii spun tatalui meu ca raman corigenta la chimie? Si nu, nu este dupa cum va inchipuiti voi, am invatat, am stat noptile si am invatat dar cu toate astea media pe semstrul 2 imi iese 3. insa pe semestrul 1 am media 8, stiu ca nu trebuie sa dau corijenta dar cu toate astea practic si teoretic semestrul doi sunt corigenta. Toate acestea pentru ca m-am mutat fix in semestrul 2 in alt liceu cu medie mai mare si invatatura mai dura si mai multa, ei bine din cauza asta m-am mutat ca sa invat mai mult doar ca a fost o schimbare masiva pentru mine fiind deja clasa a 10 a si mi-a fost si imi este foarte greu. Media inca nu este incheiata am un 3, 4si 2 si 4 in teza. Profesoara este din nefericire si diriginta mea si ma tot demoralizeaza zicandu-mi ca am tras media clasei in jos si chiar simt ca sunt intr-o depresie. tata nu intelege cat de greu imi este fiind transferata cu materiile mai grele... tata este si foarte agresiv si stiu ca o sa ma bata si imi este foarte frica.Multumesc pentru cine o sa imi raspuna

4 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

La scoala asta atat de speciala nu este un consilier psihologic? du-te si vorbeste cu el, explica-i situatia, spune-i cat de greu iti este si cat efort faci sa tii ritmul cu cerintele, si mai ales, explica-i situatia cu tatal tau. Consilierul ar trebui sa discute cu diriginta ta si sa gaseasca o solutie, sa-ti dea inca o sansa.
Trebuie sa faci si tu eforturi mai mari, sa intrebi daca nu intelegi, sa ceri ajutor. La celelalte materii presupun ca nu ai astfel de probleme... profesorii sunt atenti la chestiile astea, isi iubesc domeniul si iau foarte personal ceea ce considera ei un dezinteres fata de materia predata de ei.

| WaterDrop a răspuns:

Discuta cu diriginta ta, spune`i cat te`ai chinuit sa treci prin aceasta schimbare si da, spune`i ca tatal tau este o persoana violenta si te va bate.Fii sincera cu ea si intreab`o ce poti face sa-ti ridici media.Cat despre tatal tau, incearca sa-l imbunezi cu ceva inainte sa-i dai vestea, poate scapi de bataie.
In alta ordine de idei, diriginta ta este o profesoara de doi lei, iar tatal tau nu este tata daca face asta.Ce`ti ramane de facut este sa induri si sa treci si prin asta, gandindu`te ca in curand vei face 18 ani si vei avea mai multe optiuni disponibile.Gandeste pozitiv, altfel va fi mai rau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei,imi pare rau sa aud asta (tatal tau ar trebui sa te inteleaga in niciun caz sa apeleze la violenta fie ea fizica sau verbal a).
Sfatul meu este sa ii spui adevarul, exact asa cum ai facu-o aici pe site, explica-i detaliat motivele si spune-i ca tie destul de greu sa te acomodezi dar INCERCI!
Bafta!

| ALittleDeath a răspuns:

Mai bine ai vizita un psiholog impreuna cu taticul tau