| IncaOAnonima a întrebat:

Hey! Sunt ingrijorata din cauza ca nu mi-a mai venit menstruatia de 2 luni. Dar de ce? mi s-a mai intamplat in vara sa intarzie o luna...(mentionez ca am 14 ani si sunt virgina!) Dau funda! happy

Răspuns Câştigător
| ILoveTacos a răspuns:

E foarte normal ca in primii unu-doi ani de cand ti-a inceput menstruatia sa nu vina doua-trei luni.Eu la sase luni de cand mi-a inceput, nu mi-a venit trei luni.

Asa se intampla la majoritatea fetelor, in primul an e foarte neregulat...

Un alt motiv poate fi si stresul.Sunt unele persoane la care menstruatia nu a venit timp de 6 luni din cauza stresului.

Sper ca te-am ajutat, si daca nu iti vine in urmatoarele 2 luni, ar fi cazul sa mergi la doctor!

P.S.:Trebuia sa ma vezi pe mine cand mi s-a intamplat, imi tot faceam scenarii in cap cu ce am patit, daca sunt insarcinata, si nu vroiam sa merg la doctor.Pana la urma am gasit pe net explicatia asta si m-am calmat. Dupa vreo saptamana, mi-a venit laughing

| IncaOAnonima explică (pentru ILoveTacos):

Asa fac si eu. Ma tot gandeam ce am patit si chestii de astea laughing

3 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Nu ar trebui sa-ti faci griji, se intampla sa mai intarzie asa mult din motive necunoscute

| Fighter a răspuns:

E normal la varsta ta sa iti intarzie. Nu ai de ce sa te ingrijorezi. Dureaza cateodata si 2 ani pana o sa iti vina regulat, in fiecare luna.