| FrunZaVerDe24 a întrebat:

am auzit ca lamaia e buna pentru acnee... e adevarat? dau funda big grin

4 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Este buna dar iti usuca foarte tare tenul

| Dropsyyy a răspuns:

Heii!
Scul de lamaie este un remediu alternativ pentru acnee.Tratamentul se poate realiza extern, prin aplicarea sucului de lamaie direct pe piele, sau intern, prin consumul lui: bea zilnic cate doua limonade fara zahar. Daca ai pielea sensibila, trebuie sa fii mai atenta, deoarece sucul de lamaie nediluat iti poate provoca iritatii. Testeaza intai tratamentul pe o portiune mai mica de piele si, daca nu te ustura sau nu se inroseste, il poti continua.
Daca il vei aplica direct pe față procedează în felul următor:
1. Clateste fata cu apa calduta si sterge-o delicat cu un prosop curat.
2.2. Taie pe jumatate o lamaie si stoarce-i sucul intr-un bol. Dupa tratament poti acoperi recipientul cu o folie de plastic sau un capac si sa refolosesti mixul pentru urmatorul tratament.
3. Inmoaie un betisor de urechi in sucul de lamaie, elimina excesul si aplica-l direct pe zona afectata. Repeta procedeul pana acoperi toate cosurile.
4. Lasa sa actioneze timp de 10 minute, pana se usuca pe fata.
5.Clateste fata cu apa rece dupa ce se scurge timpul necesar.
6.Repeta tratamentul cu lamaie pentru acnee de doua ori pe zi, pentru a reduce sau pentru a elimina acneea.

Succes!

| Mada_Mays_1994 a răspuns:

Asa am citit si eu pe internet si m-am luat dupa toti happy, este o mare mare prostie =]] iti usuca fata ceva de speriat x_X cauta pe net sapun pentru acneewinking sau du-te la farmacie si intreaba ce ti se recomandawinking. dar in niciun caz lamaia=]]

| Roxaname a răspuns:

Sucul de lamai este bun pentru acnee, funda?happy