| GD15 a întrebat:

Hey TPU... am inceput sa scriu o carte, si da normal ca am foarte si foarte multe greseli! dar hey e prima data cind fac asa ceva xd! asa ca am nevoie de niste sfaturi, opinie despre lucrarea mea! http://www.wattpad.com/42240650-pierduta-in-spatiu-rento arcerea

multumesc pentru ajutor! :*

Răspuns Câştigător
| DariusArt a răspuns:

In inceput spui :"M'am re'ntors...Ma asteapta un drum greu, da?'', sa ai grija la semne :''M-am reintors'' dupa aceea zici :''Ma asteapta un drum greu, da?''este o fraza foarte bine gandit care iti da un aer de oarecare suspans ce este foarte bine pentru cititor, dar tu te intrebi pe tine ''da?'' eu personal nu cred ca este cea mai buna exprimare, dar ideea este foarte buna." Mai zici :''razbad neopservata'' e ''razbat'' (dupa cate stiu eu).Ai cateva formulari in care pui semnul exclamari de multe ori :''caute locul destinat! '', ''Traiam intr'un apartament cu 3 camere, prea mare pentru o singura persoana!'' poate e o greseala de scriere sau din cauza tastaurii, ti-am zis asta pentru ca semnul exclamarii pus in a numite propoziti nepotrivite pot face cititorul confuz.O alta greseala este :''Plingea atit de tare, era desperat'', ''disperat'' si ''atit'' scriel cu a "atat''. ''Ohh deci e mama lui'' mai bine spui : ''Ohh deci era mama lui''.''Ohh deci e mama lui, hmm, s-a oprit din plins copilul, cu siguranta e mama lui m-am gandit eu'' eu as spune :''Ohh deci era mama lui,(fara ''hmm'')se oprise din plans, cu siguranta era mama lui (fara ''m-am gandit eu).''oare de ce ma amuza de cite ori zica cuvintul "acasa".'' nu am inteles ce inseamna ''zica'' poate ''zicea'' iar daca spui ''zicea'' te-as intreba cine zicea cuvantul ''casa''? Nu poti sa spui :''Ridicinduma la al 6'lea etaj'',''Urcanduma la al 6-lea etaj''. Fraza ''parea atit de cunoscut, dar totodata atit de strain'' este una foarte buna si interesanta :3. Spui : ''di acest colidor nimeream direct in salon unde se afla in centru o masa mica o canapea si TV-ul, ce era situate pe perete.'' eu te-as corecta spunand : ''din acest colidor intram (nu nimeream) direct in salon unde se afla in centru o masa mica, o canapea si televizorul ( nu TV-ul), ce erau situate pe perete''.''sta bine m'i-am zis mie'', "imi statea bine mi-am zis''.''Am plecat pentru ca aveam nevoie de'o repauza.'', o ''pauza''.''sa lasam intrebarile la un pahar de bere '' nu suna destul de bine, dar depinde de personajul pe care l-ai creat in mintea ta, caruia ii va trebuii o descriere la un moment dat.Iar incheierea :''Oare ce s-a intamplat cu 3 ani in urma?! Si cine este aceasta fata pe nume Anita? De ce a parasite tara pentru 3 ani si nu a tinut legatura cu cei de acasa? Pentru mai multe detalii o sa aflatii in continuare.'' nu este una buna pentru o carte sau ceva de genul asta. Eu am 16 ani si la randul meu de un an am inceput sa scriu povesti(umoristice), in prezent lucrez la o sceneta pentru un concurs, daca doresti te pot ajuta cu povstile tale iti pot oferii idei sau sa ti le corectez, nu trebuie sa ii asculti pe cei care critica, opinia ta este importanta. Daca esti interesata/interesat te ajut poti sa ma contactezi pe twitter @dariussoare sau me e-mail : dariusworld.art@gmail.com.winking

| GD15 explică (pentru DariusArt):

Merci mult.....stii m-ai ajutat mult! Eu cu gramatica chiar si la scoala nu ma impac bine. Dar ceea ce am scris nu m-am gindit mult....am scris-o in doua ore nu mai mult!
Pai da, descrieria personajului o s-o fac, dar nu de la inceput! Stii ea reprezinta un personaj mai retras, mai inchis. Am multe idei in legatura ce aceasta istorioara, dar cam greu imi vine sa le redau in scris xD. Si merci mult de tot... daca vrei poti sa citesti si partea a II.

| DariusArt a răspuns (pentru GD15):

O sa o citesc :3 Ideea mea placut foarte mult

| GD15 explică (pentru DariusArt):

^_^ merci

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar tu recunoşti că ai greşeli peste greşeli, deci de ce ne mai ceri nouă opiniile? Corectează-le, înlocuieşte fiecare apostrof cu o cratimă, scrie cu "â" acolo unde trebuie, nu cu "î", şi apoi revino cu o nouă întrebare.

Povestea e una mediocră, de duzină, dar fiind prima dată pentru tine când scrii una, e de apreciat.