| Juliandra00 a întrebat:

Hey,TPU! Am nevoie de un sfat pentru prietena mea. Ea are un prieten cel mai bun, cu care se intelege perfect doar ca el o place iar ea i-a spus ca-l place doar ca nu a mai mentionat ca nu-l place in acel fel. Acum el i-a cerut sa fie mai mult decat prieteni si ea a acceptat pentru a nu-l ranii pe el, dar ea spune ca nu e pregatita pentru o relatie insa nu vrea ca el sa se supere. Ce ar putea sa faca?

5 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Ce poate sa faca daca nu sa spuna adevarul? Ce sens are sa isi piarda timpul si sa ajunga sa il raneasca? Nu e mai bine sa spuna acum, cat se poate, decat sa traiasca in minciuna amandoi? Sa ii spuna ca nu il place in modul acela si nu poate continua relatia, ca il place in alt mod, cum e el ca persoana, bla bla bla. Bafta!

| Violleta2022 a răspuns:

Ar putea sa vina personal aici, ca sa ne explice ea, de ce a acceptat prietenia asta, daca nu-l iubeste si nu are sentimente pentru el.

| Juliandra00 explică (pentru Violleta2022):

Am mentionat si in intrebare, pentru ca nu vrea sa-l raneasca si sa piarda o prietenie chiar foarte buna.

| elemonis a răspuns:

Buna.
Parerea mea este ca ar trebui sa fie sincer cu el. Daca nu ii spune acum el o sa se entuziasmeze cu relatia si o sa sufere mai mult decat daca i-ar spune acum.

| TalentDinPântec a răspuns:

Foarte mișto ce faci, ca îți ajuți prietena, dar părerea mea e sa nu te bagi...ea poate face chestia asta și cu tine și cu prietenul ei sa fie în centrul atenției și sa primească compasiune și eticheta de erou. Dacă tu ii dai un sfat și merge prost, sa nu ți reproșeze ca am făcut ca tine și uite ce am făcut. E vorba aia mai din topor, fiecare cu pzd ma-si ✌️